Ať už si to chceme přiznat nebo ne, časté cestování dává našim tělům zabrat, a pokud nejsme opatrní, může se to negativně projevit na našem zdraví. Přelety časových pásem, dlouhé pobyty v letadle, nevyspání, příliš hektický denní program, velké množství nezdravého jídla… To vše nás na cestách potkává a testuje tak naše zdraví. Zamysleli jste se někdy nad tím, jak se na cestách o své tělo lépe starat, aby ho výstup z komfortní zóny vašeho běžného života příliš nevykolejil? Zde je pár tipů, jak být zdravějším cestovatelem – schválně, kolik toho dodržujete vy?

Choďte pěšky

I když v každodenním životě dbáte na to, abyste sportovali a měli dostatek pohybu, na cestách k tomu většinou nenajdete dostatek času a prostoru. V ideálním světě byste si i ve vašem hotelovém pokoji každé ráno zacvičili a večer si šli zaběhat, ale kdo z nás se k tomu skutečně donutí, obzvlášť na dovolené? Dejte si proto alespoň za cíl co nejvíce chodit. Zapomeňte na taxíky a prozkoumávejte města po svých – nejenže je to jeden z nejzdravějších způsobů pohybu pro vaše tělo, ale také toho uvidíte z dané destinace mnohem víc, než kdybyste se jen vozili. Pokud máte příležitost, zařaďte si do svého programu také nějakou tu pěší túru.

Mějte dostatek vody

Dodržovat pitný režim je o něco snazší doma než na cestách. Když objevujeme nová místa, je kolem nás spousta nových vjemů, vůní a zvuků, takže je snadné zapomenout na takovou jednoduchou věc, jako je vypít za den dostatek vody. Právě na cestách bychom ale naše těla měli hydratovat ještě o něco více, aby měla dostatek energie na veškeré objevování. Noste si s sebou všude dostatečné množství vody a nezapomínejte pít!

Omezte večírky

Většina z nás si nejspíš sem tam nějaký ten drink dopřeje, na tom není nic špatného. Ale nesmí se to přehánět. Zejména, pokud jste na poznávací dovolené a máte dlouhý seznam míst, která chcete vidět, to pak s flámováním dlouho do noci nejde moc dobře dohromady. Radši brzo zalehněte a pořádně se vyspěte – opít se do němoty koneckonců můžete i doma a nemusíte kvůli tomu letět přes půl světa. Jestli jste třeba chtěli celý život vidět sochu Svobody, tak si svůj zážitek přece nepokazíte obří kocovinou, ne?

Jezte co nejzdravěji

Všichni víme, že našemu tělu nejvíce prospívá, když mu dopřáváme zdravé a výživné jídlo, ale na cestách bývá mnohem složitější to dodržovat. Chceme přece ochutnat všechno z místní kuchyně a je nám jedno, jestli je to smažené nebo sladké… Poznávání cizích jídel k cestování rozhodně patří, ale méně zdravé pokrmy i přesto konzumujte s mírou. Snažte se také vyvarovat obědům z fast foodu a radši si místo toho nakupte v supermarketu a připravte si třeba zdravější sendviče k svačině, nebo si alespoň na prohlídku památek zabalte do batohu nějaké ovoce a zeleninu.

Odpočívejte

Když se konečně ocitnete ve vaší vysněné zemi a máte zde jen omezený čas, je přirozené naplánovat si každý den dopodrobna, abyste stihli vidět všechno, co chcete. Pravda je však taková, že mít nabitý program po celou dobu dovolené vás rychle vyčerpá a ve skutečnosti je mnohem efektivnější dopřát si alespoň jeden nebo dva dny volna. Čím víc odpočinku vaše tělo dostane, tím lépe zvládne veškeré aktivity, které jste pro něj přichystali. Takže si občas bez výčitek poseďte v kavárně s knížkou nebo se jen tak bez plánu toulejte uličkami. Regenerace je důležitá!

Pozor na bakterie

Cestujete-li v zemích, kde je úroveň hygieny nižší, než jste zvyklí, riziko onemocnění se zvyšuje. Samozřejmě si myjte ruce častěji než obvykle a bojujte s bakteriemi také tím, že u sebe budete vždy mít antibakteriální gel pro případ, že nebude k dispozici čistá voda. Zároveň buďte opatrnější při výběru místa, kde se chcete najíst. Může to být i pouliční stánek, ale zkontrolujte například to, že tam neleží syrové maso na přímém slunci. Abyste se vyhnuli žaludečním a střevním potížím, jezte zpravidla tam, kde uvidíte jíst nejvíce místních, a také ve stejnou dobu, jako jedí oni, protože je velká pravděpodobnost, že tak dostanete jídlo čerstvé.

Michaela Ordošová

Míša je pořádkumilovný introvert, který podezřele často opouští svoji komfortní zónu. Například studiem a prací v Londýně, procestováním východní a jihovýchodní Asie na vlastní pěst nebo povídáním o sólo cestování na svém Youtube kanále. Její cesty můžete sledovat také na Instagramu.