Finské Helsinky jsou jedním z nejpoctivějších měst na světě a naopak Lisabon v Portugalsku nejméně. Teda alespoň tak ukázal sociální experiment se ztracenou peněženkou, který provedl Reader’s Digest.

Takhle dopadl experiment se ztracenou peněženkou.

Cílem průzkumu bylo zjistit, jak poctiví jsou lidé v různých městech. Realizátoři průzkumu tak “ztratili” celkem 192 peněženek v 16 různých městech, což odpovídá 12 peněženkám na jedno město. Chtěli tak zjistit, kolik z nich jim lidé, kteří peněženku najdou, vrátí. Každá peněženka obsahovala bankovky v hodnotě asi 1100 Kč v místní měně a také jméno, telefonní číslo, fotografii rodiny, různé poukazy a kreditní karty.

V Helsinkách, které celý průzkum poctivosti vyhrály, celkem 11 z 12 lidí ztracenou peněženku vrátilo. V Lisabonu peněženku vrátil jen jeden člověk, a to dokonce návštěvník města, který vůbec z Lisabonu nepocházel. Jak dopadl experiment se ztracenou peněženkou v České republice? V Praze se vrátily 3 peněženky. Výsledky ostatních zemí zjistíte z následující infografiky.

walletexp

Zdroj: rd.com

Celkově se ze 192 peněženek vrátilo 90, což je 47 %. Podle nás žádná sláva. Zajímavé je, že z experimentu nevyplývá žádný trend. Mladí i staří lidé nevraceli peněženky, ani jedno pohlaví není poctivější než to druhé, zkrátka a dobře, poctiví i nepoctiví lidé žijí všude.

Překvapily vás výsledky experimentu? Co byste dělali vy, kdybyste na ulici našli cizí peněženku?

koupit casopis koktejl
koupit casopis koktejl

Komentáře