Kdo jsou digitální nomádi a proč tyto dvě slova často slyšíte?
4
srpen, 2018
Chcete neustále objevovat nová místa, poznat různé kultury, prozkoumat neznámé a nedotčené části přírody? Jako digitální nomád, pokud máte wifi připojení, můžete pracovat odkudkoliv na světě. Kočovný životní styl může být naplňující a navíc je to momentálně trend. Existuje hned několik možností, jak se jako nomád na cestě uživit.
Pokud jste typ člověka, který chce mít život plný svobody a dobrodružství, tento článek vám představí, co to vlastně je, jak to funguje, ale i několik úskalí, které vás mohou potkat na nomádské cestě.
Digitální nomádi a jejich kočovný životní styl je jedním z dnešních nejrychleji rostoucích životních způsobů. Není divu, mohou pracovat odkudkoliv. Existují už stovky článků a blogů, kde se o tomto životním stylu můžete dozvědět všechno, i jak se takovým digitálním nomádem stát.
V tomto článku vám představíme, jak to vlastně funguje, ale i co vás může na této práci tížit.
Digitální nomád je osoba, která pracuje on-line při cestování po světě. Většina lidí si ho představuje jako někoho, kdo na pláži pracuje na svém laptopu, ale to není úplně přesné. Přeci jenom, na ostrém slunci se s laptopem nepracuje zrovna jednoduše.
Stát se digitálním kočovníkem znamená vytvořit perfektní rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem. Životní část je o přidávání dalších dobrodružství, zábavy, vzrušení a naplnění vašich dnů. Digitální kočovníci to mohou udělat tak, že budou prozkoumávat nové země, poznávat nové kultury a setkávat se s jedinečnými lidmi po celém světě. Pracovní část zahrnuje práci on-line, aby příjem pokračoval a člověk se mohl posouvat dál jak na cestě, tak kariérně.
Co je digitální nomád?

Kolik stojí cestování po světě digitálního nomáda?
Náklady na cestování po světě digitálního nomáda se budou lišit podle zemí, které navštěvuje. Oblíbená a zdárně nejlevnější místa, kam cestovat, jsou v zemích jihovýchodní Asie, například Thajsko, Indonésie, Vietnam, ale ani státy Jižní Ameriky, jako je Peru a Bolívie, vás nepřijde život draho. Při výběru cesty do těchto zemí můžete počítat s nízkými životními náklady a kurs měny by pro vás neměl být takový problém. Mějte ale na paměti, že i když pracujete v zahraničí, musíte platit daně, takže je i potřeba propočítat do budoucna tyto částky, jako daně a pojištění.
Není to ale vždy tak jednoduché.
Kromě neustálého počítání a kalkulování, musíte mít taky již zmíněný internet, dobrý a funkční internet, což se na některých místech nemusí podařit. S tím se samozřejmě pojí další problémy a vaše práce a finance mohou takto dost váznout, vy ztratíte spousty času a někdy neděláte nic jiného, než že jen sedíte u počítače či telefonu a modlíte se, aby vám konečně naskočila pořádná wifi. O svůj příjem se musíte starat a odchylky ve výplatách a fakturách mohou také znamenat problémy pro vaše další cesty.Jistě tady máme spousty digitálních nomádů, máte s tím dobré, či špatné zkušenosti? Dejte nám vědět do komentářů.

Aneta Strohová
Aneta, neboli také Ejnets, jezdí všude low-cost, hlavně po Evropě a Americe, ráda žije v evropských teplých krajích a píše o tom a svém životě na jejím blogu Ejnets. Její životní láska je Lisabon a dobré víno. O čemž se také na blogu dozvíte.
Dobrý den, děkuji za hezký článek. Upřímně, moc obdivuji tento styl života a ráda si čtu takové příběhy o nomádech. Já jsem freelancer a aktuálně řeším svou situaci ohledně bydlení – tedy adresy podnikání. Mám ji aktuálně navedenou domů, ale chtěla bych ochránit soukromí naší rodiny, a tak jsem řešila, jak to udělat. Dočetla jsem se o tzv. virtuálních sídlech, které jsou ve velkoměstech. Dost mě to láká, nemáte náhodou s takovou službou zkušenost? Líbí se mi recenze na https:// comeflexoffice .cz/
Děkuji a přeji mnoho úspěchů.
Adriana