Jak používat vlaky v Japonsku

Železniční síť je v Japonsku vysoce rozvinutá a spolehlivá, takže cestování vlakem mohu jedině doporučit. Vlaky jsou tu nejen moderní a pohodlné, ale jezdí vždy na vteřinu přesně! Určitě se tedy nenechte odradit spletitostí železničních tras, a to zejména když se poprvé ocitnete v Tokiu.

Používání vlaků vám rozhodně usnadní mobilní aplikace “Japan Official Travel App”, kterou si můžete stáhnoutzde. Naplánuje vám všechny trasy a vždy vám ukáže číslo vašeho nástupiště, název linky i to, kolik vás cesta bude stát. Sama jsem ji využívala opravdu hodně a pro cestování po Tokiu ji doporučuji všema deseti. Mějte však na paměti, že k používání této aplikace potřebujete internetové připojení. Pokud nemáte místní SIM kartu ani kapesní WiFi, určitě se vyplatí si cesty plánovat dopředu. Na většině velkých stanic ale najdete i veřejnou WiFi.

Jak vyzrát nad vlaky v Tokiu

Pokud jste ještě nikdy neviděli mapu tokijského metra, potažmo vlaků, najdete ji zde. Buďte připraveni: vypadá to složitě. Hodně složitě.

Železniční síť v Tokiu má obrovský počet linek a stanic, takže můžete mít pocit, že v takové změti se nikdy nebudete schopni vyznat. Problém však není pouze v samotném množství linek. Aby to bylo ještě o něco komplikovanější, různé linky vlaků a metra jsou provozovány různými společnostmi.

Co to znamená pro vás? Především to, že pokud budete přestupovat z jedné linky na druhou, budete někdy potřebovat dvě různé jízdenky. Tento problém vám odpadá, pokud si předplatíte karty Pasmo nebo Suica. Ale! Přestup z, řekněme, linky Kaisei na JR linku vás bude nejspíš pořád stát víc, než když budete používat pouze JR linky. I z tohoto důvodu je dobré mít “Japan Official Travel App”, která vám mimo jiné zvládne naplánovat trasu složenou pouze z JR linek. (Na JR linky vám platí tzv. Japan Rail Pass, o kterém se dozvíte později.)

Naštěstí jste ale v Japonsku, které je ve všem efektivní. Vše je jasně označeno a každá stanice je dokonce očíslovaná, což vám také pomůže s orientací. Veškeré cedule a značení jsou navíc nejen v japonštině, ale i v angličtině. V kombinaci s výše zmíněnou aplikací se v tokijském metru hravě zorientujete.

Japan Rail Pass

Spousta věcí je v Japonsku velmi drahá. Cestování vlakem je jednou z nich. Plánujete-li se pohybovat po celé zemi, bude se vám hodit Japan Rail Pass - speciální cestovní průkaz pro cizince. Pokud ale pojedete třeba jen do Tokia a pár okolních měst, tento průkaz pro vás možná výhodný nebude. Na této stránce si můžete zadat plánované cesty a zjistit, jestli koupí Japan Rail Passu ušetříte peníze či nikoliv.

Jen pro představu: zpáteční jízdenka z Tokia do Kjóta vás vyjde přibližně na 27,000 jenů, zatímco týdenní Japan Rail Pass stojí okolo 29,000 jenů. Japan Rail Pass se vám tedy vyplatí, pokud chcete např. jet z Tokio do Kjóta a zpět a ještě se podívat do dalších měst.

Mějte na paměti, že o Japan Rail Pass si musíte zažádat alespoň pár týdnů PŘED cestou do Japonska. Poštou dostanete voucher, který si v Japonsku vyměníte za váš cestovní průkaz.

Návštěva Japonska v období sakur

Nejpopulárnějším ročním obdobím k návštěvě Japonska je jaro, kdy kvetou všudypřítomné sakury. V tu dobu ceny stoupají a všude je hodně lidí, protože krása rozkvetlého Japonska je světově proslulá. Z vlastní zkušenosti ale musím říct, že pokud se sem vydáte na jaře, určitě nebudete litovat.

Chcete-li vidět krásu rozkvetlých třešní (sakur) na vlastní oči, musíte si to opravdu dobře načasovat. Sakury jsou totiž rozkvetlé pouhé dva týdny v roce; pokud přijde prudký déšť, tak dokonce i méně. V každé části Japonska navíc kvetou v jinou dobu, takže např. v Tokiu uvidíte kvetoucí sakury dřív než v Osace.

K plánování se vám bude hodit tato stránka a tato stránka, kde najdete předpověď sakurových období pro jednotlivé oblasti. Datum rozkvétání sakur se tedy v každém městě liší. Obecně k němu však dochází od druhé poloviny března do první poloviny dubna.

Jak se v Japonsku najíst levně?

Pokud jsou japonské ceny příliš vysoké na váš rozpočet nebo cestujete vyloženě low-cost a chcete se vyhnout poměrně drahým místním restauracím, zkuste hotová jídla ze supermarketů! Že to nezní moc lákavě? Žádný strach, výběr je tu opravdu velký - od sushi, přes různé krabičky s rýží, nudlemi, rybami a zeleninou až po rýžové trojúhelníčky “onigiri”. Všechno je to chutné a v supermarketu to moc nestojí. Každý večer navíc bývají tato hotová jídla v obchodech zlevněná, klidně i na polovinu.

Neslušné chování nechte doma

Pokud chcete v Japonsku zapadnout, chovejte se tu co nejslušněji. Jedna z věcí, kterou jsem na místních lidech obdivovala je ta, že jsou všichni hrozně uctiví, zdvořilí a tiší. Porušovat pravidla nikoho ani nenapadne. V ulicích nikdo nekouří ani neodhazuje odpadky na zem, a auta na sebe snad vůbec netroubí. Na vlak se čeká ve spořádaných frontách a vůbec všechno má svůj systém a pravidla. Samozřejmě že slušně byste se měli chovat ve všech zemích, ale konkrétně v Japonsku budete hlasitostí a neomaleností opravdu vyčnívat.

Chcete-li se vyhnout jakémukoli faux pas, raději na veřejnosti nesmrkejte a také nepijte ani nejezte za chůze. Velmi pravděpodobně vám to však jako cizinci bude odpuštěno. Japonský kamarád z uspěchaného Tokia mi dokonce řekl, že někdy sám jí za pochodu, takže se zdá, že se od těchto pravidel pozvolna upouští.

Pár tipů pro placení v Japonsku

Navzdory tomu, jak je Japonsko vyspělá země, v jednom směru trochu pokulhává, a tím je bezhotovostní platba. Míst, kde můžete platit kartou, je spíš méně, proto u sebe vždy noste raději hotovost.

V obchodech navíc většinou uvidíte dvě ceny. Je to jednoduché: jedna je bez daně a jedna s daní. V Japonsku se totiž platí 8% spotřební daň. Vždy se na vás samozřejmě vztahuje ta vyšší cena. Najdete zde i tax-free obchody, kde po předložení pasu nebudete jako cizinec platit daň, ale až od poměrně vysoké částky - můžete si tak bez daně nakoupit třeba elektroniku.

Zapomeňte na dýška! Dávat spropitné je v Japonsku velmi neslušné a dotyčného tím akorát urazíte. Nechte si proto vždy vrátit všechny drobné a nemějte z toho vůbec špatný pocit.

Další užitečné informace

Nezapomeňte, že v Japonsku se jezdí vlevo. Na levé straně se stojí i na eskalátorech v Tokiu, zatímco třeba v Osace se stojí napravo. Zdá se, že strany se liší podle toho, jestli jste v západním, nebo východním Japonsku. Pokud si nebudete jistí, dělejte prostě to, co místní.

Chodníky bývají na většině míst rozděleny na dvě poloviny, přičemž ta blíž k silnici je určená cyklistům. Jezdit po Japonsku na kole je tedy snadné a bezpečné.

Při vstupu do domu si musíte sundat boty, což pro vás asi nebude nic nového. Pro Japonce je ale nesmírně důležité udržovat v domácnostech čistou podlahu, neboť při stolování sedí na zemi. Buďte připraveni na to, že bez bot budete chodit třeba i v hotelech, hostelech a dalších budovách.

Narozdíl třeba od jihovýchodní Asie je voda z kohoutku v Japonsku pitná, takže ji bez obav pijte.

O veřejné toalety není nouze, najdete je totiž všude. Jsou vždy čisté a nic se za ně neplatí. Japonské záchody jsou navíc nejmodernější a nejchytřejší na světě se spoustou tlačítek a automatických funkcí.

https://youtu.be/cb00ZkRs8HU

To byl tedy základní přehled toho, co byste měli vědět, pokud se chystáte navštívit Japonsko. Podělte se i o vaše tipy!

Michaela Ordošová

Míša je pořádkumilovný introvert, který podezřele často opouští svoji komfortní zónu. Například studiem a prací v Londýně, procestováním východní a jihovýchodní Asie na vlastní pěst nebo povídáním o sólo cestování na svém Youtube kanále. Její cesty můžete sledovat také na Instagramu.