Že je Velká čínská zeď neustále plná lidí? Ale kdepak! Stačí se jen vydat jinam než davy čínských turistů. V tomto článku vám ukážeme, že mít tento div světa jen pro sebe je jednodušší, než si myslíte.

V první řadě je potřeba si uvědomit, že Velké čínské zdi se říká velká ne kvůli její mohutnosti, ale kvůli její délce. Správně by mělo podle originálního čínského názvu znít její jméno Dlouhá zeď. Ačkoliv se zeď nedochovala celá, v dnešní době z ní pořád stojí téměř devět tisíc kilometrů.

Na těchto devíti tisících kilometrech se najde mnoho úseků, kde nepotkáte ani živáčka. Velká část zdi je ve skutečnosti polorozpadlá a zeje prázdnotou. Míst pro návštěvníky je ovšem přístupných víc než dost.

Velkou čínskou zeď můžete snadno navštívit z Pekingu, neboť její nejbližší úsek stojí 70 kilometrů od čínského hlavního města. Tím nejbližším úsekem je Badaling, který byl pro turisty otevřen jako první a zeď je tady kompletně opravená. Není tedy divu, že Badaling přitahuje největší zástupy čínských turistů, kteří milují pohodlí. Všechny autobusy s čínskými skupinovými zájezdy míří téměř bez výjimky do Badalingu. Opravdu chcete do Badalingu i vy?

Dá se říct, že ať si vyberete jakoukoliv část Velké čínské zdi než Badaling, potkáte na této stavbě jen minimum dalších návštěvníků. Zde máte inspiraci na několik méně známých míst, kde si můžete v klidu užít Velkou čínskou zeď:

Mutianyu

Z hlediska pohodlnosti je Mutianyu nejlepší volbou. Od Pekingu se nenachází o moc dál než Badaling a dostanete se tam poměrně snadno veřejnou dopravou. Jedná se o jednu z nejzachovalejších částí, která zároveň není příliš fyzicky náročná, takže s sebou můžete vzít i menší děti. Přístup na zeď usnadňuje také lanovka, a dokonce je zde i malý tobogán pro zajímavější cestu dolů ze zdi. Mutianyu je po Badalingu nejnavštěvovanějším úsekem, a i když zdejší davy nejsou ani zdaleka tak velké, vydejte se sem raději ve všední den.

Délka úseku: 5,4 km

Vstupné: 40 RMB

Gubeikou

Asi dvě hodiny jízdy od Pekingu najdete tuto méně známou, zato krásnou historickou část Čínské zdi. Přestože, se zde v minulosti odehrávalo mnoho bitev, dodnes se zachovala v původním stavu. Dostanete se sem s osobním průvodcem nebo řidičem, bohužel sem nejezdí žádný přímý spoj. Zato tu ale pravděpodobně budete úplně sami.

Délka úseku: 9,8 km

Vstupné: 25 RMB

Jinshanling

Velká čínská zeď pokračuje od Gubeikou na východ do Jinshanlingu, který je považován za jeden z jejích nejkrásnějších úseků. Částečně opravená zeď v Jinshanlingu nabízí úchvatné výhledy a tyčí se na ní mnoho věží. I přesto, že se sem lze dopravit veřejným autobusem, byla tu postavena lanovka. Jedná se o část zdi, která zatím zůstává poměrně neobjevená. Cesta z Pekingu do Jinshanlingu trvá přes dvě hodiny – jedná se o jednu z nejvzdálenějších částí, kam se z hlavního města můžete vydat.

Délka úseku: 10,5 km

Vstupné: 65 RMB (v zimě 55)

Huanghuacheng

Hledáte-li nejzajímavější část Velké čínské zdi, určitě se vám bude líbit Huanghuacheng. Zeď v této oblasti vede kolem jezera Haoming, do něhož je také částečně ponořená. Čekají zde na vás jedinečné výhledy, pokud budete chtít, můžete se projet loďkou po jezeře. Dobrá zpráva je ta, že Huanghuacheng je relativně blízko Pekingu a dostanete se tam autobusem. Navíc se jedná o nenáročný úsek.

Délka úseku: 12,4 km

Vstupné: 45 RMB

Jiankou

A na závěr tu máme ještě něco pro ty největší dobrodruhy. Jiankou je nejnáročnější a nejdivočejší část Velké čínské zdi, kterou můžete pokořit. Je ponechaná v původním stavu, takže zde nenajdete pokladny ani jiné známky turismu. Může se stát, že po vás místní obyvatelé budou požadovat malý úplatek 10 RMB za vstup na zeď či zapůjčení žebříku. Tento úsek doporučujeme pouze fyzicky zdatným a zkušeným cestovatelům! Rozhodnete-li se projít se po zdi z Jiankou do Mutianyu, buďte velmi opatrní.

Délka úseku: 20 km

Vstupné: žádné

Zdroj: Youtube

Který úsek Velké čínské zdi byste si vybrali vy?

Michaela Ordošová

Míša je pořádkumilovný introvert, který podezřele často opouští svoji komfortní zónu. Například studiem a prací v Londýně, procestováním východní a jihovýchodní Asie na vlastní pěst nebo povídáním o sólo cestování na svém Youtube kanále. Její cesty můžete sledovat také na Instagramu.