Zlatá hodinka – jak ji využít k vytvoření dechberoucích fotek?

Jak vytvořit lepší fotku? Jedním ze zásadních a nejjednodušších doporučení je jít fotit v tzv. zlaté hodince. Jedná se o hodinu po východu a hodinu před západem slunce. Během této doby je světlo měkčí a jeho barva výrazně teplejší. Přečtěte si pár postřehů, proč a jak tuto neobyčejnou dobu využít k focení.

Autor: Matěj Liška, Milujemefotografii.cz

Typické světlo ve zlaté hodince vzniká tak, že sluneční paprsky procházejí přes větší vrstvu atmosféry, intenzita přímého světla je snížená a vidíme více rozptýleného světla. Toto světlo je přirozenější a navíc můžeme slunce na fotkách lépe zachytit, protože je níže nad obzorem. Zlatá hodinka samozřejmě netrvá přesně hodinu a počítá se do ní i doba, kdy slunce už není vidět, ale barví nebe nad obzorem.

Delší stíny

Jedna z výborných věcí, kterou můžete při zlaté hodince využít, jsou dlouhé a výrazné stíny. Dodávají fotkám rozměr, a protože obrysy stínů jsou abstraktní prvky, hledáme v nich něco konkrétního – myšlenku nebo příběh.

Tato fotka s popelnicí možná není nejromantičtější zátiší s příběhem, ale může vést k zamyšlení se třeba nad velikostí problematiky našich odpadků. Snímek jsem fotil hodně od spodu, téměř ze země, takže stín vypadá ještě delší, než ve skutečnosti je.

zlata hodinka

Dlouhý stín popelnice (Nikon D7000, Tamron 17-50mm f/2.8).

Slunce ve vlasech

Zlatá hodinka není jen krajinářský prvek, ale je vhodná i na portréty. Ideální je schovat slunce za fotografovaný objekt a tím zvýraznit jeho obrysy.

zlata hodinkaRozzáření obrysů (Nikon D5000, Nikon 35mm f/1.8).

Rozzáření tenkých struktur jako vlasů je velmi příjemný efekt. Samozřejmě to má i své zápory. Protože slunce svítí téměř přímo do objektivu, je třeba fotku podexponovat, aby obloha nebyla přepálená. Pak je nutné vytáhnout stíny a zpravidla se objeví šum. Každopádně je ale lepší mít na fotce šum než přepal. V tomto případě jsem si pomohl externím bleskem, který osvítil situaci z druhé strany. Další možností by bylo vytvořit HDR fotografii, ale zrovna pro portréty to není zpravidla správná volba.

Široké záběry se sluncem

Široké záběry jsou velmi často používanou formou fotografie ve zlaté hodince, ať už se jedná o širokoúhlé objektivy nebo skládaná panoramata. Zkuste proto i vy sami používat tento formát.

zlata hodinka

Zámek v Jemnici (Nikon D90, Samyang 8mm).

Na tomto širokoúhlém snímku rybím okem jsem následně odstranil deformaci, kterou tento objektiv způsobuje. Snímek jsem pořídil v prosinci, takže západ slunce byl kolem 16:00, což je v zimě výhoda – nemusíte kvůli východu tak brzo vstávat a zároveň nemusíte čekat dlouho na západ slunce.

Protože zde byla intenzita slunce nižší, než bych si představoval, přidal jsem ještě odlesk objektivu následnou posteditací fotky v Zoner Photo Studiu.

Detaily se sluncem

Zapadající slunce se dá využít také při focení detailů, protože je nízko nad obzorem, a není tak problém ho do záběru dostat.

zlata hodinka - detail

Detail se sluncem v pozadí (Nikon D7000, Nikon 35mm f/1.8).

Pokud je clona otevřená (v tomto případě na 1.8), jeví se zdroje světla v pozadí jako kruhové útvary opisující tvar clony. Takže slunce vypadá ostře kulatě, i když je rozmazané. U této fotky jsem ještě trochu zvýraznil teplotu barev, aby byl efekt večerního světla ještě větší.  

Obloha po západu slunce

I když už slunce zapadlo, je pořád co fotit. Barvy na nebi jsou většinou ještě zajímavější než před západem. Často už je potřeba stativ, ale pokud například fotíte z okna, můžete fotoaparát opřít o parapet.

Na snímku níže se jedná spíš o noční fotografii než o večerní, ale nebe je lemované úžasným pásem barev od slunce. Aby vynikly lampy, nastavil jsem vyšší clonu a z bodových světel se staly hvězdičky.

zlata hodinka - nocni

Večerní/noční výhled z okna (Nikon D7000,  Tamron 17-50mm f/2.8).

Příležitost každý den

Ač pěkný východ a západ slunce nemůžeme kvůli rozmařilému počasí vidět každý den, i tak máme během roku stovky příležitostí k fotografování. K určení času zlaté hodinky vám může pomoct některá z webových nebo mobilních aplikací, například Golden Hour či Sun Surveyor.

I když se může zdát, že východ a západ slunce jsou pokaždé stejné, vždycky můžete vytvořit originální snímky – foťte krajinu, města, portréty, detaily nebo cokoliv jiného, co vás napadne.

Autor: Matěj LiškaMilujemefotografii.cz

Autor je redaktorem naučného webu Milujemefotografii.cz, který nabízí aktuální tipy a inspiraci pro fotografování a úpravě fotek.

koupit casopis koktejl
koupit casopis koktejl

Komentáře