Černá duše Sachalinu

Černá duše Sachalinu

TEXT A FOTO: KATEŘINA MANDULOVÁ

Zmar, beznaděj, prázdnota… našlo by se mnoho slov, kterými lze popsat život na Sachalinu. Nic ale není tak černé, jak se zdá. I tady si lidé dokážou užívat drobné radosti, třeba windsurfing.

Kdy popluje příští trajekt z portu Vanina na Sachalin, je snad státním tajemstvím. U malinkého okýnka se mačká chumel dezorientovaných pasažérů. Jsem poslední ve frontě, takže se o místo na palubě rvát nemusím. Lístek na mě nezbyl, což ale nebrání tomu, abych se přeci jen nalodila. Rychlostí dvaceti uzlů za hodinu kurs přístav Cholmsk se přibližuji tomu podivuhodnému ostrovu. Na druhém břehu Tatarského průlivu, ejhle, zase Rusko v plné své postsocialistické kráse. Vylodili jsme se ve tři ráno a už na nás čekají orgány. Prý mám vízum jen do Moskvy a tady jsme na Sachalinu. Nevím, o co jim jde. Chvilku to na mě zkoušejí, pak provedou povinnou registraci a dají pokoj. Historie osídlení Sachalinu je krátká, ale spletitá. Rusové zde postavili teprve v roce 1857 trestaneckou kolonii. Car sem posílal trestance za padělání storublové bankovky a politické vězně. Hlavním cílem vyhnanství však bylo přivést na Sachalin ruské osídlení. Teprve r. 1875 se stal Sachalin součástí carského Ruska výměnou za Kurilské ostrovy. Po vítězství nad Ruskem v roce 1905 to tady patřilo čtyřicet let Japoncům, kteří zřídili na jižní části ostrova prefekturu Karafuto. Stačili tu vybudovat veškerou železniční infrastrukturu a ohromné fabriky na celulózu. Po válce Rusové Japonce vyhnali a snažili se sem všemožně přilákat lidi. Později tady Stalin zřídil gulagy a nechvalně se proslavil nápadem prokopat tunel na pevninu. Zahynula při tom spousta lidí, zbytečně. Výdělky byly na svou dobu slušné. Na Sachalinu dnes vládne na první pohled „rozrucha“. Jen v televizi pořád dokola ukazují, že je vše v pořádku. Ve skutečnosti tu nefunguje vůbec nic. Závody a uhelné doly pozavírali a lidé, než aby tady seděli bez práce, se raději sebrali a odešli hledat štěstí zpátky na pevninu. Zůstávají jen dobrodruzi, romantici a zoufalci.

KRASAVICE V BLÁTĚ

Místní tomu tady jinak než „prdel“ neřeknou a dost se diví, kde se tady bere zahraniční návštěvník. Paneláky nad přístavem v Cholmsku mají na svědomí architekti chruščovovské éry. Stojí tu všeho všudy dva kostely, jeden je přestavěné kino, druhý býval dříve casino. Těším se do hlavního města Južno-Sachalinsku, před válkou zvaného Toyohara. Kromě muzea historie toho ve městě po Japoncích mnoho nezůstalo. Snad ještě japonský most, který ale Rusové už stačili ohodit betonem a oloupat z něj ozdobné květinové motivy. Zato ženské se tu předhánějí, která je větší krasavice. Po rozmlácených chodnících statečně kráčejí na vysokých kramflecích. O to více mi nejde na rozum, proč jsou všichni muži tak zanedbaní. Jakoby velmi intenzivně pociťovali blížící se konec civilizace, který je na Sachalinu obzvláště patrný. Sám ostrov se podobá rybě. Z jedné strany studené Ochotské moře, z druhé studený Tatarský průliv, uprostřed hustý les. Při procházkách tajgou umírám strachy z medvědů, kteří se tu prý procházejí jako psi po vsi. Kdybych měla být medvědem, chtěla bych se narodit právě na Sachalinu. Říčky se tady jen hemží lososy. Zdejší kaviár posílají přímo do Cannes. Proto tu také pytláctví jenom kvete. Na jikře se vydělávají těžké peníze, zatímco ryba hnije na obrovské hromadě v lese, stěžuje si ekolog Dima, který se snaží černému výlovu zabránit. On sám však nikoho pokutovat nemůže, a tak vodí na zátah proti pytlákům milici, často se u toho i střílí. Jenže tady často pytlačí i sami policajti, tak honí zloděj zloděje.

ČEŠKA V RUSKÝCH VARECH

Stopuji na sever a jde to špatně. Chudí obyvatelé ostrova nejezdí vůbec nikam, trčí doma, maximálně si vyjedou na houby. V Paranajsku bych se ráda svezla po úzkokolejce, jenže už nefunguje. Lidé ji rozebrali a železo prodali. Když už jsem na nádraží, svezu se jednu stanici. Dědkové a bábušky jsou strašně nervózní, neboť se blíží déšť a oni spěchají na dáču sklidit úrodu, než to všechno přijde vniveč. Popojíždím po kouscích směr Ocha a pomalu mě opouští chuť štrachat se tak daleko. Silnice jsou špatné, asfalt vzácný, gruntovka je rozmytá deštěm. Po silnicích se prohánějí jen něftěnici. Není to žádný severský národ, jak by se mohlo zdát, ale novodobí přistěhovalci, většinou z Ameriky, co těží v Ochotském zálivu naftu. Jezdí v namakaných jeepech a stopaře evidentně neberou. Do Nogliku dorazím potmě na kamazu a dál už ne! Kousek odtud jsou horké prameny Dagi. Myslím, že takhle nějak vypadaly Karlovy Vary v době Karla IV. Naložená v horké kádi v malé dřevěné budce v dezolátním stavu si mohu gratulovat, že jsem dojela až sem. Léčivé bláto si odpustím, neboť tu není kdo by mi umyl záda. Pramen mladosti bohužel vyschl. V usedlosti Veni, tvořené dvěma domy, žijí Nivchi, původní obyvatelé ostrova. Jedí ryby a psy. K rybolovu v zálivu nepotřebují povolení, úlovky vozí do fabriky na zpracování ryb. Pracujeme za kopějky, stěžují si. Koupím u nich uzeného lososa a nabídnou mi, že můžu zůstat. Bába, prabába, obrovský mladý Nivcha s odstálýma ušima a jeho dítě, všichni se motají kolem kamen, neboť od moře duje studený vítr. Nad postelí se suší ryby a tulení kůže. Pohostí mě červenou jikrou, jídlem olympijských boxerů, a vyprávějí mi, jak z jara krmí zemi, vodu, les, aby se měli dobře. Jiné bohy neznají. „Pašli Katěrina na rybalku,“ nechám se přemluvit, obuji vysokánské holinky a nasedám trochu nejistě do loďky připomínající ořechovou skořápku s obřím Nivchou, pomocníkem Žeňovu a namazaným Šulikem. Zvedá se nepříjemný vítr a dělají se vlny. Chlapi trochu zápasí s rybářskými sítěmi, je potřeba je pročistit od mořských řas. Lapíme všeho všudy dvě ubohé rybičky, v takovém nečase neberou, a honem zpátky na břeh.

ZÁTIŠÍ S TULENI

Alexandrovsk Sachalinský býval správním centrem ostrova. Osmdesát procent obyvatelstva jsou potomky vězňů „kateržanů“. Civilizace je tady velmi mladá, lidé zde žijí maximálně tři čtyři generace. Pamatuje to tu však i lepší časy. V přístavu najdu jen rozpadající se maják a samé zrezivělé vraky. Kromě nákladů uhlí už sem nic nepřiplouvá. Vyptám si rozpis přílivů a odlivů a vydám se na dlouhatánskou túru po pobřeží směrem na jih. Hlídám si přicházející příliv, brzy se totiž kolem útesů nedá projít. Voda mě několikrát přinutí brodit skalní zátoky. Výlet má několik horolezeckých vsuvek. Oddychnu si jen na širokých kamenitých plážích. Procházím kolem opuštěných rybářských vesnic a marně vyhlížím živáčka. Dělá to na mě dojem konce civilizace. Břeh je skalistý a moře mě jen tak lehce nepustí. Vlny bijí o skálu, až jsem celá zmáčená. Musím hledat cestu vrchem přes les a několik mysů obejít. Skála se sype pod rukama, není se čeho chytit. Drápu se uježděným žlabem, prodírám se trávou s pichlavými keříky a bahnitou sutí se svezu dolů. Všechno, jen ne setkání s medvědem, prosím. Kalhoty mám rozervané, jsem celá podrápaná. Večer si ale vychutnám západ slunce nad Tatarským průlivem, sluníčko jakoby se šlo koupat do obrovské noční vany. Před spaním přemýšlím, jaké kejkle mě čekají zítra. Bude to ještě štreka, do nejbližší vesnice Pilvo je to 87 kilometrů. Pochoduji po dlouhých písčitých plážích a pomalu si zakazuji sbírat škeble a kameny, neboť batoh mi nepříjemně těžkne. Zpívám si na kuráž „Vychadila na běreg Kaťuša“ a modlím se, aby na mě nevybafnul medvěd. Babo raď, kudy obejít mys Mosuja. Po břehu neprojdu ani při plném odlivu. Chtě nechtě se musím zase vydrápat zarostlou strží, chytám se stébla, prodírám se houštím a kopřivami. Ve vysoké trávě jsem vyplašila lišku. Kamenité pobřeží je zanesené řasami, a tak ťapkám po mořském seně, chvílemi po mořském hnoji. Při přílivu je moře temné a hrozivé a mě bude ještě dlouho hučet v uších. Při odlivu se pak uklidní a jde se o něco líp.

sachalin

KREVETY K VODCE

V Pilvu doplním zásoby a pokračuji dál po břehu do Bašnikova dalších asi padesát kilometrů. Překročila jsem padesátou rovnoběžku a ocitla jsem se na bývalém japonském území. Je tu pusto prázdno, jen na břehu se povalují střípky japonské keramiky. Z rozbitých talířků, konviček a piálek skládám do dlaně mozaiku doby, kdy Sachalin byl ještě zemí vycházejícího slunce. Vyprávěli mi, že v zemi je možné najít zlaté nugety a samurajské meče, které ukryli Japonci, když odtud po prohrané válce narychlo utíkali. Před soumrakem hledám skrýš před medvědem. A hle, vyloupla se krásná chaloupka a ke všemu se kouří z komína. Dva rybáři třeští oči, kde se tady bere ženská. Zvou mě dál a na stůl staví mísu s krevetami. Ráno mě svezou do vesnice, pěšky by to byly minimálně čtyři hodiny, lodí sotva tři čtvrtě. Stop v Bašnikovu je mizérie největší. Moknu pod mostem, a nikdo nestaví, zejména protože vůbec nikdo nikam nejede. Až se mě zželelo dobrým lidem, co se vraceli z hub. Jsem jakási zdrchaná a postaví mě na nohy až čaj a višňový kompot. Bábuška Zina mi půjčí svůj fialový župan, děduška, co kdysi v Mandžurii bojoval s Japonci, nám roztopí baňu. Bábuška mi vydrbe záda namydlenou žínkou a stěžuje si na své opuchlé bolavé nohy. Má to z práce na šachtě, kdy každý den stála u pásu a přebírala uhlí. Druhý den jsem se přeci jen dočkala nějakého odvozu do Uglegorsku. Projíždím zoufalé vesnice, z poloviny vybydlené. Všechny uhelné doly pozavírali. Vesnice Naděždnaja by se klidně mohla přejmenovat na Beznaděždnou. Kdosi mě u cesty ohodil blátem. Léto na Sachalinu končí, i můj čas se nachýlil. Zjistím, kdy mi jede příští trajekt, a ze známosti seženu lístek i s protekčním místem v kajutě. Odplouvám zpátky na pevninu s rancem pirožků od jedné dobré duše a se zamotanou hlavou z výletu na konec světa.

Zakázaná pochoutka

Zakázaná pochoutka

Text: Milada Petrů

Píp, píp, píp, píp – ozývá se noční tmou zvuk radiopřijímače. Tón postupně sílí a zase slábne podle toho, jak otáčím anténou ve snaze zachytit signál z vysílačky, kterou jsme před pár dny označili jednoho z nejmenších primátů světa.

Zde na ostrově Bohol probíhá už druhým rokem sledování nočních skřítků pralesa, nártounů filipínských (Tarsius syrichta). Výzkum se letos provádí v okolí města Bilar, více ve vnitrozemí ostrova. Bilar je místo pro turisty poměrně nezajímavé. Kdyby neleželo na trase na jednu z nejvýznamnějších atrakcí Boholu, Čokoládové hory, a nebýt zde ochranářské stanice Simply Butterflies, kde můžete spatřit několik druhů místních motýlů včetně těch ohrožených, asi jen velmi zřídka by sem někdo z turistů zavítal. Pro nás je to však místo významné, nacházejí se tady totiž hned dvě chráněné oblasti a co víc, žijí zde nártouni! Jak tedy probíhá vlastní sledování zvířátka, které se vejde do dlaně, je aktivní v noci a žije velmi skrytě? Abychom vůbec měli šanci o jejich životě něco zjistit, museli jsme je označit miniaturními vysílačkami. Procházíme po cestičkách, které jsme povětšinou sami vysekali, šplháme do kopců a proplétáme se spletí lián. Píp, píp, píp, za svitu čelovky změřit azimut odkud nejsilnější signál vychází, zapsat a rychle pokračovat dál, než nártoun uteče. Takhle plynuly naše noci od 7. února, kdy se nám poštěstilo chytit a označit naši první samičku. Od svého adoptivního rodiče dostala jméno Thea a dělala nám radost. Její území se nacházelo více méně na svahu jednoho kopce, občas přeběhla přes hřeben, to už tedy k naší menší radosti. Přibližně po dvou týdnech jsme ale signál nemohli zaměřit. Možných vysvětlení bylo více, nártoun mohl zalézt za skalku, přes kterou signál nechytíme, nebo se vydal na „výlet“ trochu dál, než je u něj zvykem. Proto jsme vyčkávali a chodili situaci několikrát za noc i přes den kontrolovat. Po třech dnech máme konečně signál! Okamžitě vyrážíme obhlídnout situaci. Nártouna přikrčeného někde u kmínku ale bohužel nenacházíme. Dostali jsme se ke skále a signál zcela jasně vychází z jedné z nepřeberných puklin. Nártouni se nám i loni občas schovali do jeskyňky, obzvlášť když byli vyrušeni, navrhuju proto vyčkat do večera, jestli zvíře vyleze. Buší mi srdce a snažím se zaplašit všechny negativní myšlenky, což po nálezu svlečky (tj. svlečené kůži hada) v těsné blízkosti nory jde jen těžko. Večer zvíře opravdu vylezlo, signál zmizel a opět ho nemůžeme najít. Druhý den se vydáváme zpátky ke skalce. Signál zde není, zato nás přes nos praští puch jak z hadího domu. U výlezu z pukliny nacházíme zbytky trusu a dlouhou zřetelnou plazivou stopu. Kapka naděje, že Thea žije, se zmenšila na minimum. Co teď, o nártouna jsme přišli, máme aspoň šanci dostat zpátky vysílačku v hodnotě čtyř tisíc z tlamy nenažraného predátora? Následuje bouřlivá porada co s hadem, když je poměrně slušná šance, že bude jedovatý a vysílačku nám nedá zadarmo. Zatímco já si jdu po včerejší probdělé noci lehnout, kolegové vyrážejí do terénu pokusit se zachytit signál a zjistit situaci a připravit se případně na lov následujícího dne. Než jsem stihla oka zamhouřit, zvoní telefon.

pochoutka2

„Máme ho!“ slyším Tomášův hlas plný vzrušení a lovecké vášně. „Co to je? Jak je to velký?“ ptám se netrpělivě. A hlavně: „Jak jste to chytili?“ Tomáš s Lubošem už mi líčí, jak šplhali do svahu za signálem a najednou zahlédli tlustý ocas koukající z pukliny ve skále. Při dalším pohledu se ukázaly i nohy. Nártouničku nám nesnědl had, nýbrž varan! Tím lépe pro nás, není jedovatý a tak ho Tomáš vyzbrojený pracovní rukavicí vytahuje z nory a Luboš strká draka měřícího i s ocasem jeden metr do batohu. Píp, píp, píp ozývá se z varanova břicha. Co teď s ním? Je to už čtyři dny, co samičku sežral, a začínáme mít obavy, jestli vysílačka z jeho útrob samovolně vyjde a navíc nepoškozená. Varan se stěhuje do terária ke mně do pokoje a já okamžitě kontaktuji kolegy z pražské zoo s prosbou o radu. Odpověď zněla: „Nalej do něj olej, co se do něj vejde, a pár dní počkej.“ Po mnohaminutovém boji se mi podařilo varana přemoci, do tlamy mu strčit trychtýř a nalít asi deci oleje. Teď nezbývá než čekat. Místní Filipínci jen nechápavě kroutí hlavou a snaží se mě přesvědčit, že varan uvařený v kokosovém mléce je delikatesa a vysílačku bychom tak měli hned. Já to ale nevzdávám, navíc mám pocit, že jedna oběť téhle tragikomické historky je ažaž. Po další noci strávené v lese se vracím opět k varanovi. Beru ho do ruky a vida, bříško nepípá. Máme vyhráno. Varanovi se očividně po oleji udělalo špatně a vysílačku vrátil. Všichni doufáme, že si to jednou provždy zapamatuje a nártounům se zdaleka vyhne. Varan putuje zpátky do lesa, pro jistotu však na druhý břeh řeky.

Konec divochů

Konec divochů

TEXT A FOTO: TOMÁŠ KUBEŠ

Pygmejové – dříve národ šikovných lovců a stopařů, dnes kultura těchto nejtajemnějších obyvatel Afriky s přílivem civilizace upadá. Jaká budoucnost čeká přírodní národy?

Expedice Srdce Afriky vyrazila zmapovat situaci do nitra pralesa. Patří k jedněm z nejstarších obyvatel, kteří kdy osídlili centrální Afriku, později ale byli novými osadníky zatlačeni dál do hloubi džungle. Tam získali své znalosti o živočišné i rostlinné říši a díky svým obdivuhodným schopnostem se naučili žít dokonale v souladu s přírodou. Ovšem v dnešní době, kdy je tlak civilizace tak silný a kdy i ta poslední mýtina je dostupná družicovým snímkům, je nevyhnutelná otázka: ztratí se toto výjimečné etnikum ve víru moderní civilizace?

PRALESNÍ MASNA

Přesouváme se pralesem na motorkách, plně naložení včetně člunu a míříme od kamerunské hranice do Středoafrické republiky. U chatrčí uplácaných z bláta se střechou z listů náš řidič zastavil. Hned z nich vyběhly ženy s vykuchaným makakem a antilopou. Byly to pygmejské ženy, vysoké asi metr dvacet, sice oblečené, ale podle rysů tváře a rozplácnutého nosu typičtí Pygmejové. Tento národ ví o lese takřka vše, někteří se živí jako lovci a u cest, kudy občas někdo projde, prodávají maso z pralesa, které je mezi místními velice oblíbeno. Dokladem toho jsou občasné motorky naložené masem, které vypadá nevábně, ale lidé si ho přesto koupí. Touží po něm. U Pygmejů má každý záruku čerstvosti, a tak by se dalo trefně říct masna u cesty. I náš řidič s mlaskáním koupil antilopu, kterou mi zavěsil na batoh, takže jsem z krvavých skvrn ještě dlouho o téhle lahůdce věděl.

GLOBALIZAČNÍ KOLOTOČ

Bayanga na řece Sangha je posledním městečkem v jihozápadním cípu Středoafrické republiky, na hranici národního parku Dzangha – Sangha, na který pak navazují parky v Kongu a Kamerunu. Když jsme byli v této oblasti před třemi lety, byl to tady opravdový ráj. Fascinující pralesy, velká řeka, dovádějící opice viditelné z verandy domu, a také Pygmejové, kterých tu žije poměrně velká populace. Místo je také známo díky muži, který přišel z USA a který žije mezi Pygmeji nepřetržitě už 25 let. Američan Louise Sarno je považován za znalce tohoto etnika. Se svými manželkami a dětmi bydlí v malé vesničce na okraji pralesa. Ještě v roce 2007 tu lidé chodili skoro nazí. Lesní silnice byla doslova zaplavena lovci i ženami, které nosily ve velkých koších čerstvě vykopaný maniok nebo chrastí z lesa. K našemu údivu na této cestě teď nebyla ani noha. Jen občas se okolo nás mihla motorka přetížená pod nákladem ulovené zvěře. Lidé ve vsích už byli převážně oblečeni v moderních sportovních tričkách „FC Barcelona“ a povalovali se jen tak před chýšemi a pokuřovali z krabičky cigaret. Když jsem se dotazoval, proč nejsou v lese a během období dešťů vysedávají doma, dostal jsem jednoduchou odpověď, „vše je vyloveno a my teď máme peněz dost“.

HOLLYWOOD V DŽUNGLI

Už před návštěvou Louise mě překvapili místní obchodníci, kteří před jeho vesnicí prodávali předražené banány a výběr vařených jídel. Když jsme spatřili velký kontejner plný potravin a džusů ve skleněných láhvích, nechápali jsme už vůbec nic. Louise s úsměvem prohodil cosi o filmování a na naši prosbu získat průvodce na cestu pralesem zakroutil odmítavě hlavou. „Víš, přijel asi padesátičlenný štáb bělochů z Ameriky, aby na základě mých knih natočil film. Přivezli si všechno, včetně cateringu, balené vody, agregátů a všech možných vymožeností. Natáčeli tu dva měsíce film o životě Pygmejů. Proto jsou všichni teď tak bohatí a líní. Musíte počkat, až všechno utratí,“ na důkaz těchto slov začal labužnicky upíjet miniaturní džus za cenu naší stovky, na který jsem si ještě v civilizaci nedovolil ani pomyslet. Ostatní přísedící muži se věnovali dalším zábavám, a tak to byla pro nás jasná zpráva změny plánů. Tady v Bayanze se život obrátil naruby. Černošští sousedé slouží Pygmejům, ale až jim dojdou prostředky, vystřízlivění bude asi dosti drsné, protože další štáb jen tak brzy nepřijede. Film poběží letos v kinech a má příznačný název „Oki Amerika“.

NAROZENI S GPS

Kamerunští Pygmejové z kmene Aka jsou dnes již usedlí občané. Vláda je tvrdými postihy donutila přestat lovit. Odměnou jim je jejich občanský průkaz a občasný přivýdělek u černošských sousedů, ti šťastnější mohou vodit turisty. Pygmejové se vždy těšili na období dešťů, kdy se vydávali na lov. To i celá vesnice odešla na několik dnů až týdnů do hloubi pralesa. V tuto dobu byli nejsvobodnějšími obyvateli na planetě zemi. Lovili, tančili u večerních ohňů, zpívali často až do rána, kdy se vydávali opět po rušné noci na další lov. Když se vraceli zpět na místo své stálé vesnice, tak svůj vyuzený úlovek a mnohé další plody pralesa vyměňovali za potřebné věci i neřesti, kterou představuje pro Pygmeje vždy tabák. Vlastně ani nic dalšího k životu nepotřebují. Vše nezbytné poskytuje les, pokud někdo onemocní, dokážou najít byliny i léčivé kořínky v pralese. Jejich oblečení tradičně byla jen bederní rouška a zbraní pouze luky, oštěpy a praky. Výhodu nabízela dokonalá znalost pralesa, vyvinuté smysly čich i sluch, které my, lidé žijící v civilizaci, dávno již nedokážeme používat, a především jejich vytrvalost. Jejich malý vzrůst je ve spleti křovin a lián naopak velkou výhodou, protože dokážou projít mrštně a rychle za svým cílem. Zajímavý je také jejich vrozený orientační smysl, opravdu mimořádný v místech, kde pod hradbou stromů ani GPS nefunguje. Neznalý člověk by se tu okamžitě zamotal.

ODVRÁCENÁ STRANA POKROKU

Uprostřed pralesů na jihovýchodě Kamerunu vzniklo několik malých městeček. Jedním z nich je Mambele, kde také žijí Pygmejové, ale jsou to spíše zubožená stvoření. Muž v cárech jakéhosi saka a roztrhaných šortkách se hned začal dožadovat almužny. Oči mu svítily po alkoholu a jazyk se pletl do proslovu o nutnosti pomáhat. „Tomu nic nedávej, stejně to hned propije,“ upozornil mě jeden z řidičů. Kdysi hrdý lovec je občanem Kamerunu, ale spíše druhořadým. Dokonce i kdyby měl peníze, tak v jediném místním hostinci, kde se prodává levné lahvové pivo, nesmí dovnitř. Pygmejům je určena lavice před vstupem, kam je obsluha nadiriguje. Místní honorace by se cítila uražená, kdyby mezi nimi seděl Pygmej.

divosi2

JABLKO SVÁRU

Současnost v pralese je trochu jiná. Dřevařské firmy v honbě za vzácnými stromy vybudovaly cesty napříč lesy do takové míry, že přestalo být cokoliv nedostupné. A s nimi přišli také misionáři. Ti ve snaze pomoci lidem často způsobili více škody než užitku. I když jejich myšlenka byla možná vznešená, především jim šlo o obrácení „dětí lesa“ na pravou víru. To se jim dařilo vcelku jednoduše, protože Pygmejové jsou lidé neuvěřitelně přátelští a přijmou cizince okamžitě. Když si přeje cokoliv, jsou ochotni to pro něj udělat, a tak slepě jako ovce chodí do narychlo postavených kostelů, i když s vírou to může být jen naoko. Důvodem je tanec a zpěv, který milují nade vše. Ne všichni jsou ale tak důvěřiví, především starší lovci se brání takové manipulaci a tak uvnitř komunity, která před příchodem misionáře žila v harmonii, dochází k mnoha rozepřím kvůli novému bohu. Misionáři často pravidelné účastníky mší odměňují oblečením, protože lidská stvoření přece nemohou chodit nahá, a také zavádějí systém odměňování včetně očkování i lékařské péče, nebo přidělování potravin. Takže ze soběstačných lidí se stávají závislí. Nebavíme se o minulosti, ale současnosti, za posledních pět let misionáři intenzivně likvidují tradiční kulturu svým úsilím ve víru, spásu a pomoc. Když oslovíte samotné Pygmeje, zjistíte, že ještě nedávno neznali cenu peněz, oni je opravdu nepotřebovali, a také teskní po svých tradicích a bozích. To je dnes zakázaným ovocem, protože by pak lidé mohli s nostalgií vzpomínat na minulost. Sám jsem zažil okamžik, kdy na oslavu mého příjezdu chtěli uspořádat magický tanec „boha Dzingyho“. Místní farář byl tvrdě proti a neváhal mě násilně vyhánět z jeho rajonu od jeho „vlastnictví“, tedy lidí, kteří mne přijali. Pokoušel se mě vystrnadit, proklínal mě a nabízel mi pouze peklo v mé budoucnosti. Ve vsi, kde stojí kostel, někdy i několika odlišných církví, člověk většinou již z tradičního života nic neuvidí. Ještě před časem mezi členy kmene fungovala rovnost, i po lovu byli zvyklí dělit si vše rovným dílem, nebo si vzájemně vypomáhat. To s příchodem misionářů zaniklo, stejně jako vlídnost a chuť řešit rozepře.

Fotbal bídu nezastaví

Fotbal bídu nezastaví

TEXT: ANDRÉ VLTCHEK

Bude to velká událost. Mistrovství světa ve fotbale upne zraky milionů diváků na Jihoafrickou republiku. Co ale diváci určitě neuvidí, je chudinská čtvrť ležící pouhých pár kilometrů od nového stadionu. Tady mají jiné starosti nežli fandit. Třeba jak přežít tu nesnesitelnou bídu.

Mohla by se nacházet ve zcela jiné zemi, nebo dokonce na jiné planetě. Chudinská čtvrť Lagata je obklopena dálnicemi, po nichž jezdí bohatí, tedy převážně bílí obyvatelé města. A protože dálnice spojuje Kapské Město s moderním mezinárodním letištěm, pojedou po ní i statisíce fanoušků na fotbalové mistrovství světa. Do Lagaty však dobrovolně zavítá málokdo. Nevedou sem autobusové linky, nejezdí sem ani vlak. O bídě v této bohaté, ale rasově dosud rozpolcené zemi se již napsalo mnoho. Lagata by mohla být stereotypem místní chudoby – chatrče z plechu a kartonu, mnohé bez oken, bez vodovodu a základních služeb. Ulicím tu vládnou gangy mladých nezaměstnaných mužů, jimž se na sto honů vyhýbají i policisté. „Mistrovství světa?” krčí rameny žena, která na křižovatce dvou prašných cest prodává kusové cigarety, piškoty a sodovku. „Mě to nezajímá. Můj život se nezmění, ať už se mistrovství koná tady, v Evropě nebo na Měsíci. A ať už vyhraje kdokoliv, po nocích se tu bude stejně dál střílet jako dnes a naše děti budou i nadále umírat na AIDS.” A není sama, kdo nemá z největší sportovní události v historii země radost. V zemi, která se potýká s obrovskou kriminalitou a kde AIDS každý den zabije tisíc lidí, je mezi chudými cítit zoufalství. „Stovky tisíc fanoušků z celého světa sem přijedou, aby si užily fotbal,” říká Ghano, který leští boty bohatým spoluobčanům a turistům u vchodu do nákupního střediska Waterfront. „Ale co z toho budeme mít my, obyčejní lidé? Zlepší se život chudých? Cizinci si budou bezplatně užívat elektřiny a vody, přestože na tyto služby často nedosáhnou ani obyvatelé Kapského Města,” dodává

UKRYTÉ SLUMY

William Nessen, slavný newyorský režisér, nazývá Kapské Město tím nejkrásnějším městem na světě. Není daleko od pravdy – téměř nikde jinde (snad s výjimkou Ria de Janeiro) nenajdete tak šokující symbiózu nádherné přírody a elegantního urbanismu. Je tu vše od promenád na pobřeží moře až po historické čtvrti. A všemu vévodí Stolová hora – viditelná téměř z každého bodu města. Na jejím plochém vrcholu se v mracích utápí národní park s bohatou faunou, flórou a závratnými vyhlídkami na metropoli a pak až téměř k mysu Dobré naděje, nejjižnějšímu bodu Afriky. Z lanovky a z vyhlídkové terasy je samozřejmě vidět nový mohutný stadion Kapského Města. Green Point s kapacitou více než 69 000 míst je vskutku mistrovským dílem moderní architektury. Čtvrti chudoby však z ochozů stadionu vidět nejsou. Zdá se, že urbanisté mysleli na všechno – stovky tisíc turistů z celého světa uvidí z výšky pouze to, na co je Jihoafrická republika pyšná a s čím se chce identifikovat. Bylo by příliš cynické říci, že se téměř nic nezměnilo od dob apartheidu. Změnilo se mnohé a „Národ barev duhy” drží po depresivních desetiletích cynické nadvlády bílé menšiny vládu věcí svých ve vlastních rukou. Jihoafrická republika je znovu místem naděje, zemí s obrovskou uměleckou tvořivostí a – spolu s Latinskou Amerikou – zemí s obrovským množstvím politických alternativ. Téměř cokoliv je opět možné a budoucnost je otevřenou knihou.

AŤ TO VŠICHNI VIDÍ!

Změnit od základu sociální a rasovou strukturu země se však za tak krátkou dobu nepodařilo. Mnozí se tudíž domnívají, že utratit kolem dvou miliard amerických dolarů na stadiony a infrastrukturu v době, kdy dosud tolik lidí trpí, je od základu neetické, dokonce nepřípustné. „Měli jsme tu již několik povstání,“ vysvětluje Salim Valley, jeden z předních jihoafrických intelektuálů. „Protesty začaly dlouho před finanční a ekonomickou krizí a jejich terčem byla neadekvátnost služeb. Protesty se však vystupňovaly teď, když se blíží mistrovství světa ve fotbale. Jde částečně o praktický tah – když tu máme tolik novinářů z celého světa a země je terčem zájmu světového tisku, o problémech se bude daleko více psát. Například Konference demokratické levice (CDL) plánuje akce proti mistrovství světa, které vidí jako obyčejné plýtvání penězi.” Mary-Anne Munyembate z Witwatersrandské univerzity v Johannesburgu zmiňuje jiný příklad: „Mistrovství světa se blíží a dochází proto k mnoha případům, kdy lidé musejí opustit své vlastní domovy. Majitelé soukromých budov v Johannesburgu nutí nájemníky, aby se vzdali svých bytů. Oficiálním důvodem je renovace budov, ale ve skutečnosti se majitelé snaží pronajmout byty v době mistrovství světa za obrovské ceny. Napětí roste mezi místními obyvateli, kteří doslova skončili na ulici, a mezi cizinci, kteří hledají ubytování během své návštěvy země.“ Mary-Anne dodává, že oficiálně sice vláda Jihoafrické republiky zaručuje slušné bydlení pro všechny občany země, ale ve skutečnosti je prý na straně cizinců, kteří si mohou dovolit platit za ubytování během mistrovství jakékoliv ceny.

fotbal2

VAROVÁNÍ, NEBO PŘÍKLAD?

Ale i protesty se často mohou zvrhnout, jak tomu bylo 12. května 2008 během rasových útoků na přistěhovalce z chudých zemí Afriky. Dvě osoby ztratily život a desítky jich byly zraněny. Někteří cizinci tehdy s hořkostí opustili Jihoafrickou republiku, ať už dočasně, či natrvalo. Nyní hrozí nebezpečí znovu. Během mistrovství světa může dojít k tomu, že se cizinci stanou terčem daleko intenzivnějších útoků než před dvěma lety. Zda se mistrovství světa změní v otevřený politický boj a v konfrontaci chudých Jihoafričanů s elitou, jež dosud vládne zemi, nikdo neví. Země je nejen kulturním a intelektuálním motorem kontinentu, ale je též velkou neznámou. Krátké období během června a července se tak může stát buď varováním, nebo příkladem pro miliony lidí na celém světě.

Rudý ráj

Rudý ráj

TEXT: JAROMÍR MAREK (ČRO1 RADIOŽURNÁL), FOTO: ARCHIV AUTORA

Píše se rok 1925 a zapálení komunisté vyrážejí z Československa do sovětského Kyrgyzstánu. Mezi nimi i Alexander Dubček se svými rodiči. Chtějí tu budovat nový společenský řád.

Sen o zemi plné granátových jablek se ale nekonal. Malou škvírou v plechových vratech je vidět domek, topící se v zeleni. Tady vyrůstal Alexander Dubček. Nejznámější osobnost spojená s komunou Interhelpo. Ve dveřích se objevuje stará paní se šátkem pevně staženým přes sněhobílé vlasy. K návštěvám je nedůvěřivá a na vině je právě Dubček. Čas od času totiž ožije myšlenka zřídit v domku, kde žil pozdější strůjce Pražského jara, muzeum. I když se za něj osobně zasazoval slovenský prezident a slovenská vláda dokonce do Kyrgyzstánu poslala příspěvek na jeho zřízení, z plánů zatím sešlo. Ve zkorumpované zemi s nevýkonnou ekonomikou se navíc peníze okamžitě ztratily, paní Vasilenková tak může dál klidně spát. Maličký dvorek není dlážděný, udusaná hlína je ale tvrdá jako beton. Zpuchřelá omítka na domě s nízkou střechou se vzdouvá. „Všechno zůstalo v původním stavu, nic se tady nepřestavovalo,“ říká tichým hlasem paní Vasilenková. Stále je trochu nejistá. Neudělala chybu, když otevřela tomu cizinci, který se zase zajímá o Alexandra Dubčeka? Slibuji, že muzeum nikde propagovat nebudu. Nakonec, kdo by do něj chodil? Kolik Čechů a Slováků navštíví ročně středoasijský Kyrgyzstán? Nízkými dveřmi vstupuji do předsíně velké jako dlaň. I obytná místnost má nanejvýš dvanáct třináct metrů čtverečních. Nábytek už nejspíš není původní, nějak podobně to zde ale muselo vypadat před osmdesáti lety, když u stolu pod oknem sedával mladý Alexander a učil se číst a psát.

ČEŠI DO ZEMĚ SOVĚTŮ

Jak se Dubček v Kyrgyzstánu ocitl? Spolu se svými rodiči sem přijel jako čtyřletý chlapec v roce 1925. Jeho rodiče totiž patřili k vystěhovaleckému projektu Interhelpo. „Chtěli pomáhat při budování socialismu v Sovětském svazu. V Kirgizii jsme zůstali až do mých dvanácti let a většina mých raných vzpomínek se váže k místu, které se tehdy jmenovalo Pišpek (později se stalo hlavním městem Kirgizie, bylo přejmenováno na Frunze a dnes je to Biškek),“ napsal Alexander Dubček ve svých pamětech. „Otec na život v Interhelpu rád vzpomínal. Bylo to jeho dětství,“ říká jeho syn Peter. „Jednou jsme koupili meloun a chtěli jej nožem naporcovat. Otec se usmál a povídá: víš, jak jsme to dělali v Kirgizii? Vzali jsme meloun a silou jím třískli o koleno. Rozlomil se a my se na něj hned vrhli,“ vzpomíná Peter Dubček a pokračuje: „Otec často mluvil o tom, jak v Interhelpu jezdili na koních, na velbloudech. Jednou prý nasedl na velblouda a ten se s ním rozběhl daleko do stepi. Neměl tušení, kde je. Nakonec se mu podařilo sesednout a domů se vrátil pozdě v noci a mělo to prý vážné následky,“ směje se Peter Dubček. Život jeho otce v Sovětském svazu ale nebyl jen idylickým časem dětských her. Malý Alexander Dubček byl konfrontován s krutostí sovětského režimu. „Jako malý chlapec viděl vagony plné mrtvých lidí. Byli to kulaci z Ukrajiny. Když otevřeli dveře dobytčáků, mrtvoly padaly na peron. Dubček byl malý chlapec, domníval se prý, že to museli být zlí lidé, když takto dopadli,“ říká Dubčekův přítel, historik Ivan Laluha. Promítly se ale tyto osobní zkušenosti s krutostí komunistického režimu do Dubčekových pozdějších politických postojů? „Fakt, že se Alexander Dubček, už jako generální tajemník ÚV KSČ, vydal na cestu reforem, zcela jistě ovlivnilo to, že znal dobře život v Sovětském svazu. Že důvěrně znal tvrdou sovětskou realitu,“ soudí Ivan Laluha.

JAZYK, KTERÝ MĚL SPOJIT SVĚT

Auto zabočuje z hlavní silnice a vjíždí do rozbité ulice stíněné vzrostlými topoly. Z obou stran ji lemují nízké domky. Mám pocit, jako bych se ocitl někde na návsi české vesnice a nikoliv v tisíce kilometrů vzdáleném kyrgyzském Biškeku. Ulice nese jméno Interhelpo. Dnes je spíše špatnou adresou, před osmdesáti lety tomu bylo právě naopak. V době, kdy tady Češi a Slováci začali budovat svou komunu, byl Biškek (záhy přejmenovaný bolševiky na Frunze) pouhou karavanní stanicí uprostřed nekonečné stepi. Čeští dělníci zde rozsvítili první žárovku, postavili první továrnu a začali obdělávat dosud panenskou půdu. Proč skončili právě v dalekém Kyrgyzstánu? Na vině je Rudolf Mareček, muž, který se jednoho zářijového dne roku 1923 objevil ve slovenském Turčianském Martině v koženém kabátě a jezdeckých kalhotách. Do Československa se vrátil s jasným cílem: organizovat dělnická družstva, která se vystěhují do Sovětského svazu. To vše s vydatnou podporou nově vzniklé Komunistické strany Československa. Rudolf Mareček byl nejen zapáleným komunistou, ale i propagátorem umělého jazyka ido. Toto reformované esperanto se po 1. světové válce těšilo velké popularitě. Jakmile se vrátil do Československa, vstoupil hned Mareček do dělnického klubu idistů. Ten se stane zárodkem budoucího vystěhovaleckého družstva. Dělníky, kteří sní o lepší společnosti, sjednocené univerzálním jazykem ido, seznamuje s výzvou V. I. Lenina, kterou zve proletáře z celého světa, aby přijeli budovat první socialistický stát. Prvního května 1924 zakládají družstvo Interhelpo. Mareček objíždí dělnické schůze a slibuje zemi granátových jablek a broskví. Zájemci se jen hrnou. Ne všichni ale mají dost peněz na vysoký členský vklad, a tak lidé prodávají veškerý svůj majetek a společně nakupují stroje a výrobní zařízení, které odvezou s sebou do země sovětů.

ZÁHADA MAREČKOVA PASU

Vystěhovalci stojí s kufry na nástupišti, ve vagonech už jsou naloženy stroje. Čeká se jen na Marečka. Konečně se dočkali. Jaké je ale jejich překvapení, když Mareček oznámí, že s transportem neodjede. Prý mu československé úřady odmítly vydat cestovní pas. „Jen si představte, jak mu asi bylo. Byl to on, kdo všechno zorganizoval. Pro svoji myšlenku získal lidi, dal je dohromady. Oni sedí ve vagonech a on jim může jen zamávat,“ vypráví pohnutým hlasem Marečkova vnučka Elvíra. Pravda je ale jiná. Mareček pas měl, dokonce si jej převzal dva dny před odjezdem. Proč tedy neodjel? „Byl to dobrodruh a za organizaci družstva byl placený. Živil se tím,“ soudí o Marečkových motivech slovenský historik Pavel Pollák. Především už ale Mareček organizoval další vystěhovalecká družstva: Reflektor a Kladenskou komunu. Jeho zrada byla spíše cynickým plánem Moskvy. Vystěhovalci vybavení technikou a strojním zařízením už sedí ve vlaku. Pro ně není cesty zpět. A on má v Československu ještě další úkoly.

ČERTOVY STROJE

„Když jsme dorazili na místo, byla kolem jen pustina. Lidé se ptali: to jsme dorazili na konec světa?“ vzpomínal František Huňa, jeden z vystěhovalců. Kde jsou slibovaná granátová jablka? Kolem je jen holá step a i když je konec dubna, sněží. Vystěhovalci jsou ale houževnatí a zakrátko vyrůstají v pustině první dílny. Nezvyklé klima, vysoké teploty a neznámé nemoci si ale brzy vybraly svoji krutou daň. Během prvního roku zemřelo třicet dětí, vlastně všechny děti mladší tří let. V nové zemi je vše cizí a neznámé. Když přijedou domorodci na svých koních, vystěhovalci se bojí, že jim budou krást děti. Ovšem i místní lidé byli zmateni příchodem cizinců. Techniku, kterou přivezli z Evropy, nikdy neviděli. Sami znají jen koňský potah. „Kromě malého náklaďáku Ford jsme přivezli i traktor Fordson. Oba tyto stroje byly pro místní zázračná technika. Říkali jim ‚šajtan arba‘, tedy čertova kolesnice a když šofér zahoukal na klakson, všichni vyděšeně utíkali pryč,“ vzpomínal Bohuslav Huňa, kterému bylo tehdy deset roků. Osadníci budují svůj nový domov. Jejich textilní továrna, koželužna, slévárna a továrna na nábytek pokládají základy budoucího kyrgyzského průmyslu. Komuna Interhelpo se brzy stává kvetoucí oázou uprostřed pouště. V čele komuny však stojí skupina fanatických komunistických funkcionářů, kteří nadšeně plní pokyny místního sovětu. Ale i tak se o životní úrovni komuny může okolní sovětské společnosti jen zdát. Přílišná nezávislost družstva i jeho ekonomický úspěch se záhy stávají trnem v oku sovětských orgánů. Družstvo se snaží dostat zcela pod svoji kontrolu. Zestátňují klíčové provozy a příslušníci komuny se stávají terčem perzekucí. První čistky v jejich řadách přicházejí v roce 1938.

TEROR

Pod horami nedaleko Biškeku stojí velký památník Ata Beyit. Na deskách je sto třicet osm jmen. Mezi nimi i Josef Skalický. Jeho příběh víry v komunistické ideály je stejně krutý jako naivní. Zakládající člen KSČ odjel do Interhelpa v roce 1926. V komuně patřil mezi nadšené budovatele. Po neshodách se ale v roce 1933 vrací do Československa. Záhy ale touží po návratu zpět do Kyrgyzstánu. „Jak rád bych se teď zakousl do toho černého chleba, který jsme měli v Interhelpu. Jak jsem se zde zklamal. Nevím, co bych za to dal, kdybych se mohl vrátit zpět k vám,“ píše svým soudruhům do Frunze. V roce 1935 se tam opravdu vítězně vrací. Kdyby jen tušil, jaký osud pro něj jeho vysněná země sovětů chystá. Neuplynou ani tři roky a je zatčen a odsouzen za ekonomickou špionáž a protisovětskou činnost. Pátého listopadu 1938 je zastřelen a pohřben v hromadném hrobě. Spolu s ním další tři předáci Interhelpa. A další popravy budou následovat. Komunu zachvacuje strach. Cizinci, které sovětský režim před pár lety pozval budovat nový řád, teď dostávají na vybranou: buď přijmou sovětské občanství, nebo opustí SSSR. Kdysi přesvědčení komunisté prchají zpátky do Československa. „Rodiče některých spolužáků najednou zmizeli, a když jsem se jejich synů a dcer ptal, co se stalo, nikdy to nebyli schopni vysvětlit. Na celou společnost padla atmosféra strachu a nedůvěry,“ vzpomínal Alexander Dubček. Bylo mu sedmnáct a citlivě vnímal, co se kolem něj děje. Jeho rodiče byli sice přesvědčeni, že do Sovětského svazu odjíždějí natrvalo, v roce 1938 se ale vracejí i oni. Poslední okamžiky před odjezdem Dubček emotivně popsal ve svých pamětech: „Na poslední stanici před hraničním přechodem se mě otec najednou zeptal, jestli mám u sebe nějaké ruble. Měl jsem. Otec mi řekl, že je zakázané vyvážet je ze země. Spěchal jsem na stanici, peníze jsem dal do obálky a poslal spolužákovi z Gorkého. Když jsme přijeli na hranici, uvědomil jsem si, že mám ještě nějaké ruské peníze v jiné kapse. Pamatuji si, jak jsem byl vyděšen, že by na ně přišli při prohlídce, kterou museli podstoupit všichni cestující. Když jsem šel na celnici, vhodil jsem ty peníze do odpadkového koše.“

raj2

TRPKÝ KONEC

Na konci třicátých let už je Interhelpo plně státním podnikem. V komuně převládají Rusové a těch pár Čechů, co zůstalo, se na veřejnosti bojí mluvit česky. Když hitlerovské Německo napadne SSSR, na komunu dopadá nová vlna represí. Po roce 1938, kdy řada lidí prchla zpátky do Československa, žilo v Interhelpu už jen pouhých čtyřicet Čechů a čtyřiatřicet Slováků. Jedenadvacet z nich se stalo terčem perzekucí. Šlo o likvidaci národnostní menšiny? Nebo se jen stali nechtěnou součástí mohutné čistky, zacílené na celou sovětskou společnost? Interhelpo definitivně zaniklo v roce 1943. V Kyrgyzstánu ale dodnes žijí potomci českých vystěhovalců. Nesou sice příjmení jako Horáček, Šmíd nebo Cajzl, česky ale už dávno nemluví. V budově někdejšího sovětu, kterou kdysi pomáhali stavět i družstevníci z Interhelpa, sídlí maličká kancelář krajanského sdružení Nazdar. „Chceme sjednotit potomky Interhelpa, chceme získat zpět to, o co naše rodiče připravil sovětský stát,“ horuje předsedkyně sdružení Světlana Kiralová. Požadavek je to stejně naivní jako motivy, které její předky kdysi přivedly do střední Asie. O návratu do České republiky potomci vystěhovalců jen sní. O krajany v Kirgizii se nikdo nezajímá. Vždyť jejich předkové odešli do Sovětského svazu dobrovolně budovat komunismus, nechal se prý slyšet jeden nejmenovaný diplomat. „Byla to velká chyba. Nakonec si to uvědomovali i naši otcové a dědové. Své děti a ženy prosili o odpuštění. Říkali: odpusťte nám, že jsme vás zavezli až na konec světa, že jsme vás zavlekli do tohoto života. Pozdě jim došlo, že se zmýlili,“ říká Světlana Kiralová.

Pin It on Pinterest