Category: 1997 / 06

Ta láhev se mi líbí. Mám rád pocit, který ve mě vyvolává. Chci něco udělat,” řekl kdysi kmotr pop artu Andy Warhol na otázku, co si myslí o láhvi Absolut Vodky. Dostal zakázku láhev Absolut Vodky namalovat. Od té doby, od roku 1985, pracovalo se švédskou značkou Absolut už více než 450 umělců v různých oblastech umění.


Zatím posledním projektem, který spatřil světlo světa, je projekt Absolut Versace. Projekt o to zajímavější, že vznikal 200 km za polárním kruhem. Stejně jako ze stránek našeho časopisu znáte Absolut Vodku, tak jsme již několikrát psali i o počinech Gianniho Versace, italského módního návrháře. Náš reportér Libor Michalec dokonce navštívil a popsal i Ledový hotel v Jukkasjärvi, který každý červenec roztává a znovu se staví z 2000 tun ledu. Ale zatím jsme neukázali práci jednoho z předních módních fotografů · Herba Rittse.

Ve spolupráci s časopisem Vogue vznikl trochu bláznivý nápad · fotografovat Versaceho módní modely ve stylu Absolut za polárním kruhem s pomocí kulis, které vytvoří stavitelé Ledového hotelu. To samozřejmě předpokládá zimu (průměrná teplota při fotografování byla ·20 ?C, nejnižší ·32 ?C), což neprospívá ani fotografické technice, natož modelům a modelkám, které musely po každé čtvrt až půl hodině práce na mrazu pod tepelnou sprchu. Nepříznivé jsou i světelné podmínky, po celý čas fotografování stálo slunce jen jednu hodinu denně nad horizontem. Také scény podle L’Wrena Scotta nebyly jednoduché · vytvořit dvou a půlmetrovou láhev, ve které stojí nahá modelka Naomi Campbell, z jednoho kusu ledu sahá až na hranice možností. Yngve Bergqvist, jehož sedmičlenný tým všechny ledové kulisy vyrobil, říká:


“Největší výzvou pro nás bylo obrovské A. Led, na kterém se fotografovalo, mohl unést hmotnost osmi tun. Led, ze kterého jsme postavili A, vážil pět tun a traktor, kterým jsme ho tlačili, 3 tuny. Byli jsme na pokraji nosnosti ledového podloží. Jakmile jsme skončili, všichni jsme z ledu rychle utekli.” Projekt se však zdařil k velké spokojenosti všech, přestože modelka Kate Mossová, jíž patří tvář Medúzy, vyjádřila svoje pocity z prvního dne ve Švédsku slovy: “Zima, zima a trochu zima.”

Pin It on Pinterest