Kategorie: 2010 / 05

TEXT: IVANA KAJZRLÍKOVÁ, FOTO: RUDOLF MIKOVINY

Přeběhnout krávu po hřbetu? Pro někoho možná nadlidský úkol, pro hamarské mladíky jediný způsob, jak se stát mužem. Někdy je ale nejtěžší udržet stádo pohromadě…

V regionu Jižní Omo poblíž etiopsko-keňské hranice není problém narazit na kmeny, kterým se stále daří udržet si svou tradiční kulturu před ataky moderní civilizace. Jedním z nich jsou Hamarové, žijící v regionu Hamer Bena. Patří zároveň mezi nejpočetnější kmeny celé oblasti – tvoří jej přes čtyřicet tisíc lidí, kteří se živí převážně pastevectvím. Hamarské ženy jsou vyhlášené krásky, kůži a vlasy si potírají okrovou hlinkou, většinou nosí krátké kožené sukně, krášlí se četnými kovovými náramky jak na předloktích, tak na lýtkách. Vdaná žena se pak pozná podle bronzové obruče na krku. Mnohé krásky se zdobí kromě šperků také zjizvením kůže a před tancem se navíc potírají křídou. My jsme měli na naší cestě Etiopií to štěstí strávit tři dny na hamarském území. Nezbytností k návštěvě jakéhokoli kmene je přítomnost místního průvodce, ovládajícího domorodý jazyk. Náš průvodce nás dovedl do blízké vesnice, kde se po zaplacení příslušné částky, potřesení si rukou se všemi obyvateli a několika neobratnými frázemi v hamarštině konečně prolomily ledy a místní autority nás pozvaly dovnitř vesnice i do jednotlivých chýší. Byla už téměř tma a lidé se scházeli na tradiční večerní tanec evangadi. Muži při něm tančí tak, že skáčou snožmo co nejvíce do výšky, zatímco ženy naproti nim podupávají do rytmu a hrají třením kovových náramků na předloktí. S padající tmou a díky omamné moci hudby jsme se spolu s našimi hostiteli odpoutali od všech předsudků a kulturních rozdílů, nechali se unášet rytmem a užívali si spontánní oslavu pod zářícími hvězdami.

HLEDÁNÍ ŠVIHAČŮ

Druhý den ráno jsme jeli do dvacet kilometrů vzdálené Dimeky, kde se konal velký týdenní trh. Na žádném hamarském tržišti nesmí chybět nejrůznější šperky, nádoby na vodu a potraviny a mužské dřevěné „polštáře“, což jsou miniaturní dřevěná sedátka, která nosí hamarští muži neustále při sobě, v případě potřeby si na ně můžou sednout a při spánku si jimi podpírají hlavu, aby si neponičili účes. Náš průvodce zjišťoval, jestli se v nějaké blízké vesnici koná ceremoniál skákání přes býky – nejznámější a nejdůležitější událost v životě Hamarů. Oslovoval hlavně nazdobené muže s pruty – švihače. Člověk znalý věci podle jejich vzhledu pozná, že se budou účastnit skákání přes býky. S jejich pomocí jsme pak vyjeli z Dimeky směrem k místu slavného obřadu. Zprvu se nám nechtělo příliš věřit, že bychom měli takové štěstí a zrovna dnes se konalo skutečné skákání přes býky. Ale potom, co jsme jeli čtyřicet minut džípem a další hodinu šli pěšky bušem, uvěřili jsme, že budeme svědky opravdového ceremoniálu.

HAMARSKÁ POMLÁZKA

Na místě jsme byli příjemně překvapeni – průvodce vyjednal se stařešinou vesnice naši účast při obřadu, samozřejmě dohodl i cenu. Slavnostně nás usadili na hovězí kůže a pohostili nás smrdutým, hnědým, zkaleným, nápojem nalitým do rozpůlené tykve. Skákání přes býky je iniciační ceremoniál chlapců v pubertě. Nikdo zde sice nesleduje svůj věk přesně, ale když se chlapec cítí být připraven oženit se, tak osloví svého otce, který následně začne připravovat obřad. Otec označí chlapce speciálním dřívkem nošeným u pasu, aby každý poznal, že se připravuje na svůj velký den. V den obřadu pak celá vesnice oslavuje, tančí, přičemž hlavní roli mají ženy z rodiny mladého chlapce. Právě kvůli nim přijdou nazdobení muži s pruty z okolních vesnic, takzvaní švihači, kteří všechny ženy postupně sešvihají. Je to docela krutě vyhlížející zvyk, vedle něhož vypadají naše velikonoční pomlázky skutečně něžně. Ženám na těle zůstávají zakrvavené šrámy a následně jizvy, přesto chtějí být všechny pořádně vyšvihány, muže neustále pronásledují a žadoní. Krutý zvyk však není samoúčelný. Ženy, které vytrpěly bolest a na těle jim zůstanou jizvy, se v případě nouze mohou v budoucnu obrátit na toho, který je při obřadu sešlehal.

maturita2

JAK UDRŽET KRÁVY

Oslavy v průběhu odpoledne gradují a spějí k hlavnímu bodu programu. Chlapec, jehož čeká iniciační obřad, mezitím nervózně obchází kolem a připravuje se na svůj velký moment. Na volném prostranství před vesnicí shromáždí ostatní muži dobytek, přibližně třicet krav drží za hlavy a za ocasy srovnané v řadě vedle sebe a úkolem skokana je třikrát až čtyřikrát přeběhnout po kravích hřbetech bez upadnutí. Po úspěšné zkoušce je uznán za dospělého a může si vybrat nevěstu. Během naší návštěvy se obřad zkomplikoval, neboť těsně před skákáním se zjistilo, že některé krávy chybějí. Muži se začali hádat, kdo nese vinu, pak došlo i na bitku. Vypadalo to, že se skákání bude muset odložit na druhý den. Nakonec se naštěstí chybějící krávy našly a nikdo nepřišel k úrazu. Mezitím už se téměř setmělo a atmosféra byla nabitá očekáváním. Krávy jako by ale tušily, že je nečeká nic příjemného, a stále se plašily, utíkaly a opět se za přispění všech přítomných vracely do potřebné formace. Hamarové byli až nevypočitatelní, ale nakonec skákání přeci jen proběhlo – už v naprosté tmě. Bylo úspěšné – z chlapce se stal k velké radosti všech zúčastněných muž. Nás však ještě čekala noční cesta zpět k džípu, kdy jsme si za neznámých zvuků přicházejících z okolního buše přehrávali zážitky minulých hodin a snažili jsme se ujistit, zda jsme ve správném tisíciletí…

Pin It on Pinterest