Category: 2000 / 07 - 08

Asi 120 kilometrů od Bangkoku, stranou turistického ruchu a zájmu cestovních kanceláří, leží komplex Anek Kusala Sala. Kolem velkého jezera v prostorném tropickém parku stojí několik desítek budov sakrálního i užitkového charakteru, které kromě výchovy a existenčních potřeb buddhistického duchovenstva slouží jako muzeum či památník asijského buddhismu.

Jako město ve městě vyniká obezděná část s klasickou vihárou, kde se vystavují různé pozoruhodnosti a pamětihodnosti – sochy, obrazy, nábytek, porcelán, textil… Dominují předměty čínského původu a nechybí ani ukázky z vykopávek hliněného vojska císaře Čchin Š’Chuang-tiho, sjednotitele Číny, které jsou těžko dostupné i v samotné Číně.

Celou oblast dělí na dvě půlky zarostlá rokle, kterou přitéká do jezera potok. Přes něj leží jen úzké prkno. Zanedbanost okolí odradí leckterého návštěvníka od další cesty – možná to má svůj účel. Až u jezera je parkoviště a několik stánků s ovocem (včetně durianu, na který pro jeho osobitou vůni vládne v hotelech embargo). Lidí tu mnoho není – a mezi těmi, kteří sem přeci přijeli, převažují Tajwanci. Provoz ovšem v nejbližší době asi vzroste, protože na klidnější, východní straně jezera se rychlým tempem staví.

Pin It on Pinterest