Category: 2000 / 04

Nizozemská královna Beatrix je pravděpodobně jedním z nejoblíbenějších monarchů na světě. Holanďané ji milují, a v Amsterdamu má oslava jejích narozenin podobu nevázané lidové veselice, která trvá po celý víkend. Ten, kdo zná datum narození královny Beatrix, asi nechápavě kroutí hlavou. Slavnost se v amsterdamských ulicích totiž koná poslední víkend v dubnu, ačkoliv Beatrix slaví svoje narozeniny o tři měsíce dříve – 30. ledna. To však není doba příhodná pro oslavy pod širým nebem, a tak si amsterdamský lid prostě symbolicky ponechal pro oslavu datum narozenin matky Beatrix, bývalé královny Juliany, které připadají na 30. dubna.

DEN DĚTÍ, JARNÍHO ÚKLIDU A PTÁKOVIN

Qeen´s Day, jak nazývá kosmopolitní Amsterdam Den královny, je sice záminkou k různým taškařicím a snad i trochu oslavou příchodu jara, ale královna Beatrix je rozhodně hrdinkou dne. Její usměvavá tvář je vidět téměř všude a ve všech možných provedeních. Jen málokdy ji doprovázejí portréty členů její rodiny – manžel princ Klaus stejně jako tři synové stojí v jejím královském stínu.


Královna se na nás usmívá témeř ve všech možných provedeních a velikostech.

Den královny začínáme v oblíbeném parku Vondelpark v centru Amsterdamu. Tady je ráj dětí a samozvaných umělců, kteří svými výtvarnými či hudebními díly oblažují veřejnost podle hesla “bavte sebe i jiné”. Děti si v tento den vylepšují kapesné prodejem různých cetek a vůbec věcí, kterých se jejich rodiče při jarním úklidu chtěli zbavit. Tvořivější dítka si přivydělávají vlastním programem – recitací básniček, hrou na hudební nástroje všeho druhu, anebo prostě jen tím, že vás nechají nakouknout do vlastnoručně vyrobené magické skříňky – v krabici na boty se můžete vyříznutým otvorem chvíli kochat pohledem na Jurský park, vyrobený z plastikových figurek a papírů. Šestiletý umělec věří, že vám připravil kouzelný zážitek, a bohorovně přijme několik mincí, které mu dáte jako “dobrovolné vstupné”.

Také vtipálci, baviči a výrobci různých ptákovin mají dnes svůj den. Mladík v doktorském plášti zve kolemjdoucí do své “magické bedny”, obdoby dětské kouzelné skříňky pro dospělé, kde, jak přesvědčivě líčí, budete po celou minutu vystaveni všem možným tělesným a duševním rozkoším. Vikslajvantový dinosaurus na vykuchané ledničce zrovna nenapovídá, o co půjde, a já nemám odvahu to zkusit.

Hudba nás provází na každém kroku – buď ji vyluzují různé amatérské skupiny, anebo se prostě line z reproduktorů a podbarvuje jiná “umělecká vystoupení”.

Den královny skýtá i zajímavou vizuální zkušenost. Barva královny je oranžová, a tak kdo může, vezme si něco oranžového na sebe, vyvěsí do oken oranžové fáborky, do klopy zapíchne oranžovou umělou růži, anebo si aspoň na dnešek pořídí oranžový přeliv na vlasy. Fantazii se meze nekladou, a kdyby vám bylo té oranžové málo, můžete si na každém rohu koupit oranžové brýle…

Den královny je také jediným dnem, kdy v uličkách a podél kanálů Amsterdamu může kdokoliv prodávat cokoliv. Většinou to je příležitost, jak se zbavit starých krámů a zároveň vylepšit rodinný rozpočet. Zájemců je spousta, a tak někteří z nich hlídají “své místo” přes noc od včerejšího večera, aby jim strategickou pozici na rohu ulice nějaký hbitější kupec do rána nepřebral.

“VYVALTE SUDY!”

Den královny je také, jak jinak, příležitostí k nadměrnému požívání alkoholu. Známé holandské pivo Heineken, stejně jako méně proslavený Amstel (což je jméno řeky protékající Amsterdamem – dovedete si představit pivo s názvem Vltava?), jsou k dostání doslova na každém rohu. S ubývajícím dnem houstnou davy lidí v ulicích a grachtech v centru města. Odpolední sluníčko se opírá do cihlových fasád domů, a kdo má to štěstí, že bydlí právě v srdci Amsterdamu, vyloží se do rozměrných oken a pozoruje rej v ulicích a na řece, anebo si vytáhne před dům pár kusů nábytku a pohodlně oslavuje “trochu doma, trochu na ulici”. Kanály se prohání spousta různých plavidel uzpůsobených k dnešním radovánkám. Občas dojde na vodě k zácpě, což je příležitost k seznámení posádek plavidel a k vzájemným přípitkům. Kdo má loď, vor či kajak, musí dnes se svou kocábkou vyrazit a vzít s sebou pokud možno kupu přátel.

Stejně jako Vondelpark jsou i amsterdamské kanály v dnešní den pastvou pro oči i pro uši. Hudba vyhrává na každém rohu, lidé tančí, či jen tak postávají nebo korzují a pozorují rej v ulicích. Den končí a začíná celonoční večírek v ulicích Amsterdamu. Budeme pít na zdraví královny Beatrix.

Pin It on Pinterest