Category: 1997 / 02

Je okolo šesté hodiny ranní a vzduch je chladný. Na severu Austrálie, na statku Fitzroy Station jsou přípravy na rodeo v plném proudu. Kovbojové neboli “stockmeni” (správci koní), jak se jim zde říká, řadí skot a připravují koně pro první rodeo v oblasti Severních teritorií, které se koná pouze pro původní obyvatelstvo. Fitzroy Station je jednou z mnoha přibývajících farem, které jsou řízeny pouze “aborigines” (domorodci – pozn. red.). Po více než dvě stě let trvající nadvládě bílých přebírají znovu australští domorodci důležitou úlohu ve spravování země.

“MABO DECISION”

Historické rozhodnutí australského nejvyššího soudu z roku 1993 zvané “MABO Decision” znamenalo, že nejstarší přežívající kmen na světě dostal zpět stovky, ne-li tisíce hektarů australského kontinentu. Znamenalo to, že stále více komunit původního obyvatelstva – “aborigines”, bude moci spravovat pozemky, které v minulosti ovládali bílí, jako výnosný obchod v zemi předků původních obyvatel Austrálie.

Tato proměna v postavení lidí, kteří byli až doposud využíváni bílými jako levná pracovní síla, představuje dramatickou změnu jak pro černé, tak i bílé obyvatele. Mnohé z těchto změn se uskutečňují s nechutí a hořkostí.

Mnozí z původních obyvatel, kteří většinu svého života žili z nominálních platů coby zaměstnanci stájí na statcích patřícím bílým, si rychle zvykají na nové role. Některé komunity najímají bílé instruktory, aby zaučily své vedoucí v manažerství, účetnictví či dohledu nad zásobami.

KRAJINA ČERVENÉHO PRACHU

Přestože je farma Fitzroy Station vzdálena od horského pásma Kimberley 200 kilometrů, říká se o ní, že leží na úpatí těchto hor. Území je prorostlé křovisky a nízkými stromy, travinami a pokryto červenou zeminou, která do dálky září svou červenou barvou a je naprosto všude. Když kovbojové ženou stádo, nebo když je vítr, není místo, kam by prach ze země nepronikl. Pokryje oblečení i vlasy, dostane se do očí, uší i nosu a celá krajina je vmžiku zahalena do vrstvy jemné červeně. Ať už jen tak sedíte na plotě, který udržuje skot ve své správné ohradě, nebo se chystáte na odpolední grilování, či navigujete nepříliš poslušná zvířata v potřebném směru, nemáte ani tu nejmenší šanci prachu uniknout.

AUSTRALSKÉ RODEO


“Aborigines” je slangový výraz pro původní
obyvatele Austrálie, kteří se po dvě stě let
trvající nadvládě bílých ujímají opět správy
země, jak jim to umožňuje rozhodnutí austral-
ského nejvyššího soudu z roku 1993.

Rodeo se koná v obci zvané Timber Creek neboli Ngaliwurru, která se nachází přibližně 45 minut cesty od Fitzroy Station. Nejbližší větší město, Katherine, je vzdáleno 285 kilometrů. Jsou dvě hodiny odpoledne, rodeo právě začíná, a sloupeček rtuti v teploměru se blíží ke třiceti stupňům Celsia. Normální populace městečka Creek čítá přesně 84 osob. Dnes bude ale hostit téměř třikrát tolik návštěvníků – včetně třiceti soutěžících, kteří, dychtivi vyzkoušet si své štěstí při jízdě na ne velmi milém býkovi, či rozzuřeném koni, přijíždějí z dálky až 500 kilometrů. Tato slavnost je i příležitostí pořádat rodinná shledání a srazy, okouknout poslední modely kovbojských klobouků a jiné výstroje, či se jen tak trochu povyrazit před samotným zahájením každoroční přehlídky. Australští černoši mají pochopitelně smysl pro důstojnost, znají svůj význam v tomto světě. Říká se, že když člověk v těchto končinách žije dost dlouho, tak se nevyhnutelně do této krajiny zamiluje. Něco na této myšlence zřejmě bude. Místní kovbojové se jednoduše nemohou nabažit blízkosti matičky země. Během rodea předvedou ukázkový pád z řádícího čtyřnožce, zatímco jiným se podaří udržet se v sedle alespoň sedm vteřin, aby byli vzápětí naraženi na železný plot ohrady a následně skončili na zádech v samém středu arény. Než by si nechali v nemocnici rentgenem překontrolovat svá žebra, trvají na tom, že zůstanou ležet na zádech v zádi své dodávky, aby mohli své protivníky po zbytek zápasu sledovat alespoň vleže.

Během tohoto rodea se původní obyvatelé severní Austrálie ukázali ve vskutku neobyčejném světle.

Ale než mohli vyrazit k jízdě na rozzuřených, funících býcích, stálo to mnoho námahy při přípravách vůbec prvního rodea určeného pouze pro “aborigines”. Bylo třeba zajistit, aby všichni čtyřnozí tvorové byli na správných místech a aby i dvounozí soutěžící byli nasměrováni do svých přidělených pozic.Rodeo je společenskou událostí, a tudíž i zástupkyně ženského pohlaví se chtějí pobavit. Celý den strávily veselou zábavou, smíchem i zkoušením nejrůznějších modelů poslední módy. A jako na všech slavnostech rodea, ani zde nechyběly újmy na zdraví – jak fyzickém, tak i psychickém v podobě pošramocené hrdosti. Ale všichni se shodli na tom, že to byl skvělý den. A příští rok si to samozřejmě všechno zopakují.

Pin It on Pinterest