Category: 2005 / 10

Zaujalo vás pěkné noční zátiší nebo noční ulice a chcete si zkusit něco podobného? Je zvláštní, že i ošklivá zákoutí se v měkkém pouličním světle dokáží změnit na přitažlivá místa. Na to, abyste je vyfotografovali, nemusíte mít rovnou drahý profesionální fotoaparát. Spíše se ale připravte na to, že zpočátku vás čeká řada pokusů, než přijdete na to, co váš fotoaparát dokáže. Už napoprvé ale můžete při troše štěstí a šikovnosti ulovit atraktivní záběry. Naštěstí je výhodou digitálu, že můžete namačkat spoustu nočních snímků jednoho místa, jen si měnit kompozici a nastavení. Pak je na vás, kolik z nich vyberete jako vhodných a které smažete. Určitě ale počkejte s mazáním až do počítače!

Na nočních snímcích rozzářených ulic nebo osvětlených historických budov, které obdivujeme na výstavách nebo v obrazových publikacích či časopisech, je pikantní, že vlastně nejsou tak úplně noční. Správný čas si musíte vyčekat, protože je to pár minut, kdy už se setmělo, ale obloha ještě není docela černá.
Chvíli před optimální dobou je obloha na fotografii ještě světlá a výsledek působí spíše podvečerně, obloha ale může být zajímavě prokreslená zapadajícím sluncem. Když správný čas propásnete, obloha je už zase moc tmavá a kontrasty příliš velké. Hodně také záleží na tom, nakolik je fotografované místo osvětleno.
1. Jděte proto na místo, ještě než se setmí, a na snímek se připravte.
2. Nechte si na focení více času a foťte třeba po pětiminutových intervalech.
3. Pořiďte si při každém časovém intervalu najednou více snímků, měňte také nastavení přístroje.
Jak tedy na to
Výhodou při pořizování nočních snímků je, pokud si můžete nastavit na svém fotoaparátu manuální ostření i další parametry. Řada profesionálů by vám dokonce doporučila s automatem noční snímky vůbec nezkoušet. Přesto ho nezahazujte a zkuste to. Zjistíte, že i s ním dosáhnete uspokojivý výsledek.
OSTŘENÍ
Pokud nemáte možnost přepnout na manuální ostření, pak se nedá nic dělat. Automatika se ale může mýlit, protože si nemusí poradit s různou velikostí a intenzitou světel. Výsledkem může být neostrá fotografie. Pokud tedy můžete ostřit manuálně, zkuste to.
EXPOZIČNÍ ČAS
V tomto případě je to na vás. Je třeba si ale uvědomit, že fotografujeme za špatných světelných podmínek, což je pro přístroj extrém. Automaty většinu situací zvládnou a vy pak máte možnost soustředit se na další okolnosti snímku. Automat ale může zmýlit některé světlo v popředí a špatně snímek zaměří. Manuál zase umožňuje prodloužit čas, pokud chceme třeba při nočním záběru ulice více světelných čar od projíždějících aut.
CO S BÍLOU
Nastavení bílé může výsledek poměrně dost ovlivnit. Protože pouliční světlo má spoustu různých zabarvení od především teplých barev až po studené, neváhejte experimentovat a opět namačkat spoustu snímků. Zkusit můžete i manuální nastavení (ale nemusí se to podařit ani s kouskem bílého papíru, který jindy nezklame, různé barvy světel totiž dokáží udělat pěkný zmatek) nebo zvolit některý z programů nastavených výrobcem. Teplých sytých barev ale určitě dosáhnete, když nastavíte bílou na normální světlo.
ŠUM A CITLIVOST
Většinou se doporučuje zapnout odstranění šumu, pokud tuto možnost váš fotoaparát má. Šum snížíte i nastavením nižší citlivosti. V řadě doporučení pro noční fotografování se sice dočtete, že čím větší citlivost, tím lépe, a některé fotoaparáty nabízejí 400, nebo dokonce 800 ISO, ale pokud fotografujete na ulici nebo předmět, nastavte raději nízkou hodnotu. Ostatně i tady platí, že jistotu vám dodají až vlastní pokusy. Pokud budete fotit na party, asi vám ale nezbude, než citlivost zvýšit.
NE Z RUKY
Téměř s jistotou se dá říci, že pokud budete pořizovat noční snímky z ruky, budou rozostřené. Pokud nemáte stativ, platí rada, kterou jsme už několikrát uvedli – položte fotoaparát na něco pevného. Pokud máte dálkové ovládání, vůbec neváhejte a použijte ho, vyloučíte tak možnost, že když budete mačkat spoušť, volně položeným přístrojem pohnete.
NECHTĚNÉ FLEKY
Někdy teprve v počítači zjistíte, že máte na záběrech i nechtěné světlejší fleky. Způsobuje je světlo z lamp, které nejsou v záběru. Vyplatí se zakrýt objektiv tak, aby na něj nedopadala světla lamp, které nefotíte.
A CO LIDI?
Ty buď na snímku nechceme, nebo je naopak fotografujeme. V prvním případě dokonce ani nevadí, když se před objektivem, kterým snímáte ulici, někdo mihne. Protože fotoaparát potřebuje delší expoziční čas, procházející člověk se na záběru většinou vůbec neobjeví. Ostře lidi zachytíme, jen pokud se nehýbají. Pokud jsou v pohybu a chceme je na snímku mít, zkrátíme expoziční čas a pomůže i zvýšení citlivosti.
BLESK VÝJIMEČNĚ
Blesk je většinou na nic. Osvítí jen nejbližší prostor, hodí se tedy nanejvýš, pokud fotografujete něco zblízka nebo jste na noční party. Někteří výrobci kombinují programy v režimech pro noční snímání, kdy blesk osvítí popředí a dlouhá expozice vykreslí pozadí.
EFEKTY VYPADAJÍ DOBŘE
Na snímcích vypadají velmi dobře různé efekty – ulice po dešti (odráží více světel), vodní hladina na záběru (podobný efekt jako mokrá ulice), mlha (rozptyluje světla), dým a další. Pokud chcete mít určitě na snímku bodová světla se zářícími paprsky, pomohou speciální filtry (nebo se doporučuje vyrobit si ho svépomocí z levného UV filtru pomocí jemné mřížky narýsované jehlou), případně lze paprsky dodatečně vyrobit ve Photoshopu v počítači.
A JEŠTĚ POČÍTAČ
Je jisté, že leccos lze ještě ovlivnit při zpracování snímků v počítači, záleží na tom, jak kvalitní program používáte. Pokud máte k dispozici stejný záběr v různých expozicích, někdy pomůže zkusit je poskládat na sebe ve Photoshopu a pak spojit. Počítač vám také může pomoci při odstranění nechtěného šumu. Umějí to, i když je to pracnější, vyšší verze Photoshopu, ale existují i speciální programy, jako třeba Noise Ninja.

Pin It on Pinterest