Category: 1999 / 02

Hurikán Mitch vážně poničil Guatemalu, Salvador, Honduras a Nikaraguu, zanechal po sobě 20 000 mrtvých a dva miliony lidí připravil o přístřeší. únor 1999

O DVACET LET NAZPĚT

V pátek 30. října 1998 došlo v důsledku řádění hurikánu k výbuchu v kráteru vulkánu Casito naplněném vodou a sesuv půdy zničil vše a každého, kdo stál v cestě. Vesnice Rolando Rodriguez v Nikaragui a s ní sousedící městečko El Porvenir na úpatí vulkánu Casito, kde žily tři tisíce lidí, byly úplně srovnány se zemí. Maria Rolando Gonzales spolu se svým manželem Alonzem Ruedem zachránili čtyřicet lidí před utopením v bahně, když je na laně vytahovali. Jejich dům na svahu byl jedním z pěti, které z vesnice Rolando Rodriguez zbyly. V korunách stromů se snažilo zachránit několik dětí. Tři dny marně volaly o pomoc, než byly smeteny další vlnou bahna, která překvapila vesnici o několik dní později. Záchranná helikoptéra se objevila až následující den.

Situace se zhoršovala den ze dne. Nedostatek pitné vody spolu s naprostým zhroucením jakékoli možnosti dostat se po cestách téměř na polovinu postiženého území rozmnožovaly počty mrtvých. Nebezpečí výskytu cholery, malárie a bezradnost při snaze vypořádat se s množstvím mrtvých těl vedl zdravotníky při pohřbívání k použití plamenometů.

Události, ke kterým došlo v malé vesničce Rolando Rodriguez stejně jako v mnoha dalších v Nikaragui, Hondurasu a Guatemale, posunuly tyto země o dvacet let zpátky.

“Po ekonomické stránce se jedná o největší katastrofu v historii Střední Ameriky,” tvrdí Marc Cackler ze Světové banky. Odborníci dále uvádějí, že 70 milionů dolarů přislíbených USA je pouhou kapkou v moři prostředků, které potřebují tyto země, jejichž infrastruktura, obydlí a způsoby obživy byly úplně zničeny.

Tyto tři země se navíc začaly teprve nedávno vzpamatovávat z následků občanské války. Situaci v této části Střední Ameriky nejlépe charakterizuje vyjádření honduraské vlády: “Škody jsou tak veliké, že momentálně nejsme schopni je nikterak vyčíslit. Ekonomika je v krizové situaci. Jestliže má dojít k přestavbě poškozených věcí, musí se kompletně vybudovat celá země znovu.”

Pin It on Pinterest