Category: 2001 / 02

Text a foto: Vladimír T. Jiroušek   Město s nejdelším názvem na světě, nebo raději Bangkok, bylo založeno v roce 1782 v zátoce řeky Chao Phraya. Bangkok je něčím výjimečný, není však ani City of Angels – „město andělů“ – jak by jej chtěli vidět Thajci, ani Sin City – „město hříchu“, což by uvítali někteří cizinci. Bangkok má všechny nectnosti moderního velkoměsta, a zároveň poezii staré asijské kultury. Žije zde 10% obyvatel Thajska, což je přibližně 6,3 milionu. Ročně sem zamíří téměř sedm milionů turistů.

THANON KHAO SAN – MEKKA VANDROVNÍKŮ

Thajsko je ráj turistů, pro vandrovníky vše začíná a končí v Khao San. Před mnoha lety začali do Thajska přicházet vandrovníci s batohy. Podnikaví Thajci a Číňané využili příležitosti, a tak se nevelká ulice stala nejlevnějším centrem turistiky. Tato ulice je uzavřený svět cizinců, kam smí jen taxíky a tuk tuky – motorové tříkolky. Místní lidé, kteří se netočí okolo turistiky, sem nechodí a ani tuto enklávu neznají. Někteří mladí cizinci tu však tráví týdny a měsíce nicneděláním. Žijí zde mnohem levněji a především volněji než v rodném Německu, Švédsku nebo v Americe.

Khao San nechodí spát, pouze mění tvář. Nejrušnější je okolo půlnoci, po šesté ráno poněkud utichá, aby vzápětí v úplně jiné podobě opět vstával. Jinou tvář má odpoledne, když žár poleví. Stovky pultů zaplaví chodníky, takže jsou téměř neprůchodné. Večer jej ozáří neonové reklamy, prodejci sklidí část zboží a na jejich místa nastoupí noví s jiným sortimentem. Na kárách s propanbutanovými vařiči se vaří večeře. Každému podle chuti a především peněženky. Kromě piva jsou hlavní „potravou“ cizinců velkoplošná videa. „Výživné“ americké akční filmy jsou konzumovány jeden za druhým. Bar vedle baru stejný obraz, jeden se snaží přehlušit druhý a upoutat co nejvíce. Panuje tu naprostá národnostní i rasová shoda. U jednoho stolu sedí bílí, černí i žlutí. Milé místní dívky zamilovaně pohlížejí na toho svého, jemuž jsou oddané tak dlouho, jak mu stačí kreditní karta. Na pravidla hry zpovzdálí dohlíží turistická policie, která zde má velké sídlo a je tu opravdu pro turisty.

Sociologové se zamýšlí nad důvodem úspěšnosti thajské sex-turistiky. Thajské dívky jsou jiné než Evropanky, lákají něžným úsměvem a stejným úsměvem reagují i na odmítnutí. Nabízejí iluzi, vůni dálek, exotiku, a to vše za přijatelný peníz. V Asii je nejmenší časovou jednotkou den, a tak zde dívky nespěchají jako jejich evropské kolegyně.

V Khao San dostanete vše mnohem levněji než v centru. Chcete si nechat ušít oblek, levný nebo z luxusní látky – stačí pár dní. Cestovky vám nejen prodají letenky do celého světa, ale do druhého dne vám vyřídí víza do všech okolních zemí. Stačí zaskočit pro fotky vedle k polaroidu – nevadí, že vypadáte jako z alba zločinců.

Chcete mezinárodní novinářský, studentský nebo jiný průkaz? Vyberte si, za pár hodin jej držíte v ruce. Od originálu je k nerozeznání a je s vaší fotografií. Telefonní automaty vám umožní spojení s celým světem. Většina turistů však využívá mnohem levnějšího spojení s rodinou e-mailem.

BANGKOCKÁ TRŽIŠTĚ

Pravé asijské tržiště, kam turisté zavítají jen zřídka, navazuje na park Chatuchak poměrně daleko od centra Bangkoku. Trhy začínají v sobotu ráno a končí v neděli večer. Na ohromné ploše nabízejí prodejci nejméně deset druhů banánů – dlouhé, hranaté, žluté, zelené, načervenalé. Žlutou i zelenou papáju, mango, chlupaté rambutany, citrusové plody, kokosové ořechy a ananas. Velké plody jackfruitu a duriánu, které jsou si podobné. Ohromné hromady feferonek a cibule. Pytle rýže všech možných odrůd a kvality.

K dostání je mnoho druhů akvarijních ryb, různá plemena domácích koček a psů, včetně klícek, kartáčů, umělých kostí a pytlů granulovaných krmiv. Nepřeberné množství látek a oblečení, nábytek, porcelán, mramor, tropické rostliny a všechno ostatní, co jsem nestačil vyjmenovat. Thajsko přestalo být centrem obchodu s divokými zvířaty. Mnoho lidí, se kterými jsem mluvil, to s hrdostí zdůrazňovalo. Proto v Chatuchaku již nekoupíte ani živé gibony, ani hadí kůže.

Zapomenout nesmíme ani na velmi populární plovoucí tržiště, kde převážně ženy nabízejí na svých sampanech kromě ovoce vše možné i nemožné. Tržiště slouží především místním lidem, tak jako v jiných asijských zemích.

PATPONG – MÍSTO HŘÍCHU

Asi se najde málo turistů, kteří nenavštíví Thanon Patpong, dvě souběžné ulice, kde sídlí hřích. Patpong patří ke koloritu města, žije čtyřiadvacet hodin, i když ve dne má jinou tvář. Bary a noční kluby uspokojí každého. Je překvapující, že Thajsko je velmi puritánské, je zakázáno koupání nahoře bez. Nudismus je trestný. Thajky se obvykle koupou oblečené v tom, v čem právě přišly.

Otevřenými dveřmi nakukujeme do go go barů, na pódiu se vlní štíhlé dívky v bikinách. Intimní bary, kam nechodí ženy a kde se o vás dívky všestranně starají, nejsou pro mne. Pro jistotu jsem si s sebou vzal manželku jako nejjistější antikoncepci, a tak nás naháněč tlačí na live family show. Necelé dva metry před námi se na molu v rytmu hudby pohupují děvčata různých hmotností i kvalit. Nutno podotknout, že jsou zcela nahá. Ještě jsme se pořádně nerozkoukali, a už přibíhá obsluha. Chci nejlevnější pivo.

„Jaké nejlevnější máte na mysli, pane?“ nechápe číšník, ale hned mi podává pivo. Dívenka se lísá a vůbec jí nevadí, že po pravici sedí moje žena.

„Pane, koupíš mi kolu?“

Chvíli odolávám, ale chci mít pokoj, jedna kola mne nezabije, budiž!

„Pane, ty jsi úžasný, super džentlmen!“ začne tleskat, jako bych jí koupil mercedes.

„Pane, koupíš kolu také mojí kamarádce?“

Nahá dívka na molu se ke mně povážlivě natahuje. Live show je spíše artistické vystoupení. Hlavním aktérem ani tak nejsou dívky samy, ale jejich nejintimnější orgán. Slouží jako zásobník pro sérii žiletek navlečených na niti. Nebo jako zásobník pro hedvábné šátky, pingpongové míčky, které vypadávají do připravené misky. Zasunutou trubičkou postupně sfoukávají svíčky na papírovém dortu, pískají na píšťalku, kouří cigarety, a šipkami sestřelují nafouknuté balonky. Dokonce slouží jako otvírák korunkových uzávěrů lahví.

Manželka se zjevně nudí a ani já nedychtím po dalším vystoupení, dopijeme pivo a jdeme. Vtom přichází rychlomalíř a svítícími barvami maluje na krásné nahé tělo ptáka Ohniváka. Dívka se chvíli předvádí na molu, pak obejde hosty a jde vedle do sprchy. Škoda, kresba byla skutečně krásná a vystoupení decentní.

Beru si své přidělené číslo a jdu ke kase. Na velké tabuli, kterou mi naháněč umně zakryl tělem, stojí: „Jednotná cena nápojů – whisky, pivo, kola atd.: 300 bathů.“

Proto ten údiv nad mojí objednávkou laciného piva. Thajský bath je o něco málo méně než naše koruna, a tak jsem jediné opravdové vzrušení zažil při placení.

RENESANCE VODNÍ DOPRAVY

Hlavní dopravní tepnou Bangkoku jsou kanály na řece Chao Phraya. Břehy jsou ještě stále lemovány dřevěnými kolovými stavbami. Lidé nechtějí opustit tradiční život na vodě, i když za nimi již vyrostly mrakodrapy. Řeka je pro ně nejen obydlím, ale i prádelnou a koupelnou. Ženy s typickými slaměnými klobouky stále ještě veslují ve svých sampanech. Původní linková lodní doprava prodělává opět renesanci. Nejen že je velmi levná, ale je mnohem rychlejší a pohodlnější než doprava na silnici. Zajišťují ji dlouhé rychlé čluny, nazývané vodní expresy. Koncert rozehrávají při přistávání. Průvodčí na zádi navádí lodníka sedícího na přídi sériemi krátkých hvizdů. Loď molo poněkud přejede, náhle dá zpátečku a zádí se dotkne mola. Pokud vystupuje a nastupuje jen málo pasažérů, loď vůbec nezakotví – lidé stačí vyskočit a naskočit. A i když průvodčí upevní lano k molu, je to stejně otázka jen několika vteřin. Někdy je zastávka na opačném břehu. Na druhý břeh se dostanete menší loďkou, která funguje jako přívoz a neustále křižuje napříč kanálem. I když je most hned vedle, chodce na něm neuvidíte, vždyť přívoz stojí pouhou korunu.   Na kanálu je samozřejmě mnoho lodí turistických. Honosné, s altány, s prolamovanými střechami, plovoucí restaurace a další monstra. Oblíbené a pro toto město typické jsou uzounké rychlé čluny poháněné a řízené vrtulí na dlouhé tyči. Říká se jim „dlouhoocasá taxi“. Jejich lodivodi s vámi provádějí opravdová kouzla, z nichž je vidět, že se na vodě narodili. Nadchl mne také kuriózní „zametací“ stroj na vodní cesty, sbíral odpadky plovoucí na hladině. Bangkok se již vyrovnal s nečistotou ulic, která je typická pro méně rozvinuté asijské země. Nyní se snaží vyčistit i vodní cesty a zdá se, že se mu to podaří.

Pin It on Pinterest