Category: 2009 / 07 - 08

PTALA SE: BARBORA LITEROVÁ

Je známá jako „zlatá dívka z Pekingu“. Barbora Špotáková. Na vyjmenování všech jejích úspěchů nemáme dost místa. Medaile z olympiády je zatím vrcholem její sportovní kariéry. V tuto chvíli ji čeká další důležitý závod v životě. Mistrovství světa v atletice v Berlíně. I kdyby ji tentokrát (nedej bože) její oštěp zradil, zaslouží si body za to, jak pohodově svůj úspěch zvládá.

Kdybyste se ocitla v džungli a byla nucena ulovit zvíře jako potravu, zvládla byste to? Nejsem si jistá, mám sice zlato z Pekingu, ale ne zkoušky z myslivosti (smích). Spíš než na samotném hodu by záleželo na okolnostech. Síle větru, rychlosti kořisti, ale kdybych měla velký hlad, asi bych se trefila.

Na čem závisí dobrý hod? Není to o síle, jak si mnoho lidí myslí. Oštěp váží šest set gramů a měří okolo dvou metrů. Je to o technice a o hlavě. Musíte přemýšlet, než jednou švihnete.

Proč jste si odvezla z olympiády v Číně zlato právě vy? Byla jste lépe připravená nežli soupeřky? To určitě ne. Je mnoho sportovců, kteří na trénincích podávají excelentní výkony, možná někdy i lepší nežli já. Obrovskou roli hraje psychika. Snažím se nenechat se rozhodit ani před tím nejdůležitějším zápasem. Naštěstí ani trenér na sobě nenechává znát nervozitu. Přijdu na závod a směju se. Soupeřky to možná rozhodí a říkají si, že Špotáková musí mít úplně skvělou formu, když je tak v pohodě.

Pomáháte si i nějakým rituálem? Posloucháte třeba hudbu? Jsem sice mediálně známá jako fanynka skupiny Tři sestry, ale před zápasem poslouchám pro zklidnění popík. Před Pekingem jsem se „nastartovala“ písničkou Severní vítr je krutý.

Vozíte si na závody talismany pro štěstí? Dostala jsem peříčka od kamarádů a vozím si s sebou plyšového lemura krále Jelimána, postavičku z pohádky Madagaskar. Tento africký ostrov jste navštívila v rámci svojí dovolené.

Znáte ze světa hlavně stadiony nebo se snažíte poznat země hlouběji? Moc ráda bych víc cestovala, ale s olympijskou medailí přišlo tolik povinností a odpovědnosti, že si nemohu žádný dobrodružný risk dovolit. Hezký zážitek pro mne byla před pár lety návštěva Chile, kde jsem strávila měsíc na soustředění a závodech a mohla jsem tak poznat a vidět víc.

Jaký zážitek pro vás bylo focení s Janem Saudkem, který udělal fotky sportovců pro kalendář Dukly? Stálo to za to. Jeho ateliér má zvláštní atmosféru. Nejvíc mě překvapilo, jak to šlo rychle. Jsem zvyklá z různých promofocení, že to trvá hodiny. Pan Saudek přesně věděl co chce a potřeboval jen pár minut. Krásná zkušenost. Jako mediálně známá osobnost participujete na různých charitativních i komerčních projektech.

barbora

Stala jste se tváří značky Seat. Máte ráda auta? Ano. Navíc při mém stylu života je flexibilita nutností. Řídím Seat Altea. Vyhovuje mi, že to není jen hezké auto, ale i praktické. Hodí se do města i na hory.

Už máte představu, čemu se budete věnovat, až završíte svou profesionální kariéru sportovkyně? Ještě o tom přemýšlím. Určitě mi nebude lhostejná charitativní práce. Chtěla bych se soustředit na péči o seniory. Navštívit hospic, to je očistec.

Na jaké vítězství si brousíte zuby teď? Chystám se na mistrovství světa v Berlíně. Mám trochu obavy, protože tam budou snad všichni moji kamarádi a známí. Tím to bude trochu jiné, než když jsem závodila na exotičtějších místech. Chci to ale brát jako pozitivum, že mi lidi dají sílu a neukamenují mě, když neobhájím zlato (smích). Mistrovství světa v atletice proběhne v Berlíně 15. až 23. srpna. Báře Špotákové držíme palce.

Pin It on Pinterest