Category: 2004 / 10

VODOPÁD TRAFALGAR, DOMINIKA
Svěží zeleň, krása a vůně džungle mě opět nadchly. Dosud nikdy jsem neviděl na malém ostrově tak hlubokou a hustou vegetaci. V ostrém horském terénu je deštný les jen těžko prostupný.

OSTROV LA DIGUE, SEYCHELY
Dlouho jsem hledal, než jsem našel neobvyklý záběr z divokého vnitrozemí na vlídné mělčiny s teplou klidnou vodou.

VODOPÁD IGUACU, BRAZÍLIE
Ve vodní tříšti řeky Paraná jsem fotil v pozdním odpoledni. Rozlehlost, rychlost a mohutnost vodopádu Iguacu mě ohromily a já se cítil slavnostně.

OHŇOVÁ ZEMĚ, ARGENTINA
Jih Ameriky – Ohňová země – je drsnou krajinou pro dobrodruhy. Při fotografování jsem se chvěl zimou, ale hlavně vzrušením z neobyčejné přírodní krásy.

TERASOVITÁ POLÍČKA, BALI – INDONÉSIE
Po tisíc let budovali domorodí zemědělci terasovitá rýžová políčka. Důmyslný zavlažovací systém využívá vodu z hor.

NAMIB NAUKLUFT PARK, NAMIBIE
Právě tady si vždy uvědomuji nezměrnou sílu přírody i času. Stovky let je písek unášen vytrvalým větrem, a kam dopadne, tam zvolna hubí všechno živé. Postupně všechny stromy ustoupí.

PRŮLIV LE-MAIRE, ANTARKTIDA
Kontinent věčného ledu změnil můj život. Cítil jsem se jako vyvolený, jemuž bylo umožněno vstoupit do ráje. Bůh věnoval tento kontinent milionům tučňáků, tuleňů, velryb a lachtanů. Přijali mě skvěle. Téměř jsem nedýchal a závěrkou aparátu rušil to majestátní ticho co nejméně.

CHICHICASTENANGO, GUATEMALA
Při výročním trhu okolo Chrámu svatého Tomáše bylo vše tak magické. Připadal jsem si jako v devatenáctém století nebo v nějakém filmu. Ranní mlhy, vůně kadidla, ovoce a zeleniny, ale hlavně zářivě barevné oblečení žen, to vše bylo nezapomenutelné.

TURMI, ETIOPIE
V jihozápadní Etiopii žije bizarní národ Hamarů. Zejména ženy se oblékají a zdobí tak, že návštěvník ustrne. Typické pro hamarské ženy jsou spletené pramínky vlasů potřené máslem s červenohnědou hlinkou.

RIO DE JANEIRO, BRAZÍLIE
Návštěva města plného rytmů, násilí a sexu je nezapomenutelná. Ať jsem byl kdekoliv, cítil jsem permanentní dohled Ježíše Krista z hory Corcovado. Při večerech mezi karnevalovými tanečnicemi však diskrétně
přimhouřil oči…

POUŠŤ SOSSUSVLEI, NAMIBIE
Mohu místopřísežně prohlásit, že nejšťastnější jsem v pouštích. tvůrčí napětí cítím za každou další dunou. Tolik překvapivých detailů i celků nenajde fotograf jen tak někde. Nepřízeň prostředí je dokonale nahrazena „silnými“ kompozicemi.

DEMÄNOVSKÁ DOLINA, SLOVENSKO
Romantické výlety po Slovensku absolvuji vždy se svými přáteli. Všichni fotografujeme, a tak je naše tvorba skutečným lovem o „nejlepší kusy“.

AKUREYRI, ISLAND
Ostrov chladu, větru a tmy. Přesto jsem se při toulkách po kamenitých pláních a ledovcových jazycích cítil neobyčejně šťastně. Dotýkal jsem se panenské přírody a dychtivě fotografoval ztemnělou krajinu.

VINNÉ SKLEPY GONZALES V JEREZU, ŠPANĚLSKO
Návštěva prastarého rodinného vinného sklepa byla pro mě velkým zážitkem. Rozlehlé sklepení skrývá v tmavých koutech podzemních katakomb skutečné poklady.

NÁRODNÍ PARK MAGO, ETIOPIE
V jedné ze zákrut řeky Omo, skutečné kolébky lidstva, žije nepočetný národ karo. dosud téměř nebyl zasažen civilizací. Dívky z tohoto kmene si propichují spodní ret hřebíkem.

JEZERO AWASA, ETIOPIE
Časné ráno jsem trávil mezi rybáři. Nesmělý východ slunce ozářil četné loďky chudých a pracovitých domorodců. Svoje úlovky prodávali přímo na břehu jezera. Malí chlapci si přivydělávali – pomocí zubů připravovali rybí filety.


JIŘÍ KOLBABA
Narodil se 15. dubna 1957 v Brně, kde také žije. Do začátku devadesátých let pracoval v reklamě a marketingu, poté začal cestovat. Za deset let navštívil více než sto zemí na šesti kontinentech planety. Posledních několik let vozí ze svých cest fotografie přírody a lidských tváří. Pořádá velké množství besed a diashow a výstavy fotografií v Česku i zahraničí. Přispívá do tisku, vystupuje v rádiích a televizích. Rád se potápí, čte o světě, ale hlavně miluje svobodu. Jeho oblíbencem je James Cook.

Pin It on Pinterest