Category: 2005 / 06

Na jedné straně stačí ujít pár metrů od hlučné hlavní silnice, na té druhé pár od rachotící železnice. Přítomnost se nadechne, čas zastaví a jste tam. V Častolovicích.

Leží na trase mezi Hradcem Králové a Rychnovem nad Kněžnou. Jsou známým turistickým místem, a to především kvůli renesančnímu zámku, který s přilehlým parkem patří mezi architektonické skvosty východních Čech. Posledními majiteli zámku i celého panství je zatím rod Šternberků.
A právě v parku se nachází obora a jedna zajímavost: chov překrásných a vznešených bílých daňků. Majestátní samci, laně s kolouchy. Půjde-li s vámi oboru navštívit někdo, kdo je buď nimrod, nebo má slušné znalosti přírodopisu, určitě se dozvíte, že daňčí zvěř (Dama dama L.) pochází z Malé Asie a v Čechách byla zavedena ve středověku a prakticky od počátku chována v oborách. Kromě daňků skvrnitých se vyskytují též daňci černí a bílí. Nutno podotknout, že skvrnitým a černým se v myslivosti věnovalo vždy více pozornosti než daňkům bílým. Možná je to tím, že bílý kus je v přírodě vždy nápadnější, a snad i pro pověru rozšířenou mezi myslivci, že kdo zabije bílý kus, do roka zemře nebo ho potká neštěstí. Podstatné ale je, že bílé zbarvení není v tomto případě albinismem (zvěř má tmavá světla), ale leucistickou mutací. Narozená daňčata jsou nejprve zbarvena různými odstíny světle žemlové, hnědé a béžové, postupně začne převládat špinavě bílá a teprve druhým až třetím rokem čistě bílá.
O kráse vysoké zvěře se nemá cenu příliš rozepisovat, protože je zřejmá na první pohled. A navíc – vše krásné o ní již bylo napsáno. Je rozhodně jednodušší se na svých cestách východními Čechami v Častolovicích zastavit. Daněk evropský (Dama dama)
Není ve střední Evropě původním druhem, původem je ze Středomoří. V 11. století se dostal díky Normanům na Britské ostrovy a dnes je uměle vysazen v mnoha zemích nejen ve střední Evropě. Daněk má obvykle rezavou až tmavohnědou barvu s atraktivními bílými skvrnami uspořádanými v podélných řadách. Hlava a tělo měří 1,3–2,3 m, ocas je dlouhý 15–20 cm. Středem ocasu se táhne tmavý pruh. Samci mají mohutně vyvinuté lopatovité paroží, které shazují v dubnu až květnu. Dospělí samci váží až 94 kg, samice bývají o 20 kg lehčí. Daňek preferuje smíšené prosvětlené lesy a živí se bylinami, trávami a nejrůznějšími plody a semeny. Říje probíhá v říjnu a listopadu, samice je březí 31 až 32 týdnů a v červnu vrhá jedno nebo dvě mláďata. Topí Pigula

Pin It on Pinterest