Text a foto Barbora Literová Nejen filmoví fanoušci každoročně s napětím očekávají, kdo se projde po červeném koberci a z Kodak Theatre si odnese zlatou sošku Oscara. Hudební svět zase pečlivě sleduje, kdo vybojuje cenu Grammy. A fotografové? Ti už mají také své „oskary“. Letos poprvé se Le Iris d´Or Sony neboli Zlatý kosatec od Sony předával v Cannes.

Fotografie je umění pozorování. Jde o nalezení něčeho zajímavého na obyčejném místě. Má málo společného s věcmi, které vidíme, a všechno společné s tím, jak je vidíme,“ pronesl Elliott Erwitt, jeden z nejuznávanějších světových fotografů, člověk, který několik let zastával funkci prezidenta agentury Magnum. A mimochodem, také člen čestné komise, jež hodnotila 12 294 soutěžních snímků ze 70 286 zaslaných od fotografů ze 178 zemí. Soutěž má jedenáct profesionálních kategorií, jednu amatérskou a celkového vítěze. O nejlepších rozhoduje mezinárodní stočlenná porota, jejíž členkou byla také Češka Daniela Mrázková, která obvykle sedí ve výkonné radě soutěže Czech Press Photo. Češi vůbec bodovali. Fakt, že se Alena Dvořáková a Viktor Fischer probojovali do semifinále, je u takto prestižní soutěže velkým úspěchem. Gala večer, během něhož se vyhlašovali vítězové, se nesl v hvězdném duchu. Vzhledem k tomu, že se akce odehrávala v Palais des Festivals et des Congrés v Cannes neboli v budově, kde se pravidelně koná známý filmový festival, nemohlo to ani být jinak. Neodolala jsem a před kongresovým palácem jsem si osahala otisky hollywoodským hvězd a prošla se po červeném koberci. Své ceny si ale odnesli jiní. Za celoživotní dílo ji získal Phil Stern. Umělec, který zachytil Hollywood takový, jaký kdysi byl. Normální. Dokumentoval dění okolo Marilyn Monroe, Franka Sinatry, Marlona Branda a dalších, a přesto nebyl žádným senzacechtivým paparazzim. Jeho portrét Jamese Deana, jehož hlava vykukuje z černého svetru, je nesmrtelný portrét, který dodnes fascinuje svou autentičností a jednoduchostí.
Dnes je panu Sternovi dost přes osmdesát, jeho děkovná řeč byla silná a dojemná a zvedla lidi ze židlí. Při zachycování okamžiků své doby několikrát málem přišel o život ve válečných konfliktech, jeho zdraví ale zásadně zlomily cigarety. Hřích mládí, jak sám poznamenal, když těžko mluvil navzdory dýchacím trubičkám v nose. A soutěž Sony World Photography Awards je tu, aby uctila i tyto veterány, kteří fotografii zasvětili svůj život, aby nám zprostředkovali pohled na svět, jaký byl a bude. Krásný i surový. Více informací o soutěži na www.worldphotographyawards.org