Kategorie: 1998 / 02

Bondi Beach je nejznámější pláž v Austrálii. Tato bašta životního stylu dosud vystihuje rovnostářské ideály australské společnosti. Ale časy se mění a změny ve společnosti se odrážejí i na Bondi Beach.


BONDI BEACH

Městská, kosmopolitní, kontroverzní, bohatá na “osobnosti”, považované podle australských měřítek za exotické · to je Bondi, pravděpodobně “nejlidovější” místo v Sydney. Poslední bašta dělnické třídy z východního Sydney, obklopená zazobanými čtvrtěmi jako Double-Day, Paddington a Vaucluse.

Australské pláže mají totiž jeden společný rys: posadí-li se někdo na písek a svlékne si šaty, všichni jsou si rovni. A nikde to neplatí více než na Bondi, na pláži s dělnickou tradicí, nízkým nájmem a solidaritou, pěstovanou v plážových klubech.

Nejnavštěvovanější je Bondi Beach v době naší zimy, především o Vánocích. Vánoce také představují tvrdý oříšek pro záchranáře.

Prosinec je tady jedním z nejpříjemnějších měsíců roku nejen pro tisíce místních lidí, ale také pro zahraniční turisty ze vzdálené Velké Británie a Japonska, kteří sem přicházejí, protože nemohou chybět na vánoční plážové party. Ze 650 osob, zachráněných v roce 1993, plná stovka připadá právě na 25. prosinec.

V tento sváteční den se Bondi stává Mekkou “batůžkářů”. Všichni cizinci směřují na tenhle pás jemného písku, aby pocítili příchuť domova. “Přítel, který zde byl minulý rok, mi o tom vyprávěl,” říká štastný mladý Londýňan, sluncem zčervenalý. “Je to bezva přijet do země, kde Vánoce jsou v létě, kde každý může plavat a flámovat s každým!” Záchranářům to tak fantastické nepřipadá. “Chlapci byli vyčerpáni,” připomíná jejich šéf při vzpomínce na poslední sezonu. “V jednu chvíli jsme měli čtyři vážné případy najednou. Je zázrak, že nikdo nezemřel.” Tenkrát přišlo na Bondi 30 000 lidí.

Stejný scénář se opakuje každý den. Slunce pálí, pivo teče proudem, lidé se vrhají do vln, aby se ochladili. Následuje záchvat. “Je to jak zlý sen.”

Davy lidí nutně následují hromady odpadků. Počítají se na tuny. Jejich odvozem končí každý den skvělé, kamarádské, slané a slunné představení Austrálie.Zpracoval MARTIN ŠVÁB, vyfotografoval CHRISTIAN DELANGE/Gamma

Pin It on Pinterest