Kategorie: 1999 / 04

Maeva manava – Buďte vítáni” v říši pohádkové krásy a civilizací netknuté přírody ve Francouzské Polynésii. Buďte vítáni na ostrově Bora-Bora.


Zátoka u hlavního města Vaitape, v pozadí se tyčí hory Mt. Otamatu a Mt. Pahia.

Už název Bora-Bora, což znamená “nejdříve narozený”, naznačuje důležitost ostrova v polynéské mytologii. Je to vlastně nejdůležitější ostrov, hned po posvátném kousku pevniny Raiatea, ležícím v sousedství Bora-Bory. Před mnoha a mnoha lety poslal legendami opředený Hiro, král Raiatei, svého syna Ohatatamu vládnout na Bora-Boru. Zanedlouho si bojovní obyvatelé tohoto ostrova podmanili téměř všechny ze Společenských ostrovů v Polynésii. Tolik dávná historie.

Dnešní Francouzská Polynésie se rozkládá na 130 většinou malých ostrovech, pouze šest z nich je větších než sto čtverečních kilometrů. Teplo, ale také značné vlhko činí z ostrova věčně rozkvetlou zahradu plnou pestrobarevných květů ibišků nebo sněhobílých tiare (Gardenia taitensis), používaných ve směsi s kokosovým olejem v kosmetice. Sopečná činnost dala vzniknout ostrovu, horám (nejvyšší je Mt. Otemanu, 727 m n. m.) i atolu, který se vytvořil na okrajích původního kráteru. Je to asi stometrový pás barvami hrající korálové země, hemží se desítkami druhů korálových rybek, rejnoky, želvami a dokonce i žraloky. Nebezpečí nehrozí, protože nebezpeční živočichové jsou zadržováni podmořskými sítěmi zajišťujícími bezpečí v takzvaných “lagunáriích” – mělčích zálivech přímo předurčených ke koupání. A všechny zážitky z Bora-Bory můžete zapíjet místním koktejlem maitai, který se vyrábí z hnědého a bílého rumu, ananasu, granátového a citronového džusu a kokosového likéru.

Pin It on Pinterest