Category: 2009 / 11

TEXT: JAROSLAV MAREŠ, FOTO: WIKIMEDIA.ORG

Roberts se narodil roku 1682 ve Walesu a než se stal pirátem, strávil na moři mnoho let. Původně velel obchodnímu škuneru Princess, do něhož vložil veškeré své jmění.

Obchodoval především se společností Royal African Company, pro niž na africkém pobřeží nakupoval otroky. Nikdo pořádně neví, jak přišel ke jménu Bartolomew. Byl pokřtěn jako John a jméno, pod nímž ho později každý znal, vzniklo zřejmě z jeho přezdívky Black Bart (Černý baronet). Roberts byl proslulý tím, že se vždy luxusně oblékal podle poslední módy a na svůj zevnějšek velmi dbal.

VESELÝ A KRÁTKÝ

Rok 1719 však znamenal v jeho životě nečekaný zvrat. V červnu byla jeho loď u pobřeží Ghany zajata pirátem Howellem Davisem, pocházejícím shodou okolností rovněž z Walesu. Roberts dostal na vybranou – buď se bez peněz vrátit domů, nebo se připojit k pirátům. Bez velkého přemýšlení zvolil to druhé. Záhy získal pro svou bezpříkladnou statečnost a taktickou vynalézavost obdiv svých kumpánů. Měsíc po Robertově zajetí Davis padl, když byl při jedné z akcí obklíčen se svou posádkou na ostrově Principe v Guinejském zálivu. Roberts dokázal znovu soustředit již málem rozprášené mužstvo a vyvést je do bezpečí. Roberts tím znovu potvrdil své velitelské schopnosti a převahu, a tak nic nestálo v cestě, aby si ho piráti zvolili kapitánem. Roberts přepadal anglické, španělské, portugalské i francouzské lodě. Uvědomoval si, že má proti sobě obrovskou přesilu vojenských lodí všech námořních mocností, a že kariéra žádného piráta netrvá dlouho. Byl připraven to akceptovat. Jeho černá vlajka šířila hrůzu u břehů Afriky, v Karibském moři i u pobřeží Nové Anglie a Brazílie. Za svou relativně krátkou kariéru ukořistil v průběhu necelých čtyř let 456 lodí, což je mnohem víc, než kterýkoli pirát před ním i po něm. Vyšel vždy bez úhony i z těch nejnebezpečnějších situací, takže se začalo tvrdit, že i samo peklo se mu vyhýbá.

NETYPICKÝ PIRÁT

I když byl Roberts nejúspěšnějším ze všech pirátů, vžité představě piráta příliš neodpovídal. Na jeho lodích (jeho flotilu tvořily většinou tři až čtyři lodě, z nichž vlajková nesla vždy jméno Royal Fortune) platily přísné zákony a disciplína, které si nikdo nedovolil porušit. Roberts vyhlásil jakési pirátské desatero, které stanovilo pravidla jak pro chování posádky, tak i systém dělení kořisti. K zajatcům z ukořistěných lodí se choval mírněji než jiní pirátští kapitáni, a pokud se k němu nechtěli přidat, většinou je někde na opuštěném místě vysadil na pevninu. Před pitím alkoholu dával přednost čaji, své posádce však občasné pití povolit musel. To se podle jedné verze stalo i příčinou jeho zkázy. V únoru 1722 byla jeho loď nedaleko pobřeží dnešního Gabunu nečekaně obklíčena anglickými válečnými plavidly, která po něm vytrvale pátrala. Na neštěstí byla v té době téměř celá pirátská posádka opilá.

baronet

VTEŘINO STŮJ!

Z obklíčení nebylo úniku, a tak se Roberts musel připravit k boji. Na palubě se objevil v bohatě zdobené šarlatově červené damaškové vestě a v krátkých kalhotách nad kolena. Klobouk byl ozdoben červeným pérem a přes ramena měl zavěšené dvě pistole. Na krku silný zlatý řetěz s velkým diamantovým křížem, který měl původně spočinout na prsou portugalského krále. Než se však opilá posádka Royal Fortune dokázala připravit ke střelbě, byla to děla anglické fregaty Swallow, která zahřměla jako první. Hned touto první salvou byl zasažen bok Robertsovy lodi, ta se naklonila a pirátská děla ztratila možnost přesné palby. Roberts se bil jako lev, ale střepina dělové koule byla rychlejší. Roztrhla mu hrdlo. „Vteřino, stůj!“ zvolal prý v posledním okamžiku života. Jeho posádka pohřbila ještě v průběhu bitvy jeho tělo v královském oblečení zabalené do lodní plachty se všemi poctami do moře.

Pin It on Pinterest