Rayner Stephens Unwin, desetiletý syn ředitele anglického nakladatelství George Allen & Unwin, udělal Tolkiena. Byl první, kdo se začetl do příběhu dosud neznámého autora, jejž mu dal otec k posouzení, a planul: „Bilbo Pytlík byl hobit, který žil ve své hobití noře a nikdy nechodil na žádná dobrodružství, až ho čaroděj Gandalf a trpaslíci přesvědčili, aby šel. Zažili vzrušující boje proti goblinům a vrrkům, dostali se až do vzdálených hor; zabijí draka Šmaka, který hory hlídá, a po hrozivé bitvě s gobliny se hobit vrátí domů. Prostě bezvadné! Tahle knížka má mapky, takže nepotřebuje ilustrace, a měla by se líbit všem dětem od 5 do 9 let,“ napsal malý recenzent a k hodnocení ještě poznamenal, že pokud tuto knihu otec nevydá, může přijít o tisíce liber. Kniha Johna Ronalda Reuela Tolkiena Hobit se tak jeho přičiněním objevila 21. září 1937 na pultech.
Úspěch byl tak velký, že ředitel nakladatelství Stanley Unwin požádal Tolkiena o pokračování hobitích příběhů. Jenže Tolkien se zdráhal. Snažil se, aby nakladatel radši vydal knihu bájí Silmarillion (i když nebyla ani zdaleka hotová). Nakladatelství ale trvalo na svém, a tak v prosinci 1937 vzkazuje Tolkien Unwinovi: „Napsal jsem první kapitolu nového příběhu.“ Pokračování Hobita se ale autorovi vymklo z rukou a z dětské pohádky brzy přerostlo v komplikovaný obraz světa autorovy fantazie. Trvalo celých šestnáct let, než Tolkien příběh plný zvratů a překvapivých konfliktů, který měl nakonec tisíc stran, dopsal. Lví podíl na jeho vydání měl tou dobou již dospělý Rayner Unwin. Jako jediný dokázal jednat s liknavým a náladovým autorem, který předání slíbeného díla donekonečna odkládal a kladl si pro jeho vydání různé podmínky. Hotové jej dokonce navzdory dohodám nabídl konkurenčnímu nakladatelství, které se ale, když zjistilo rozsah a povahu díla, rychle stáhlo. Jen díky diplomacii Raynera Unwina a jeho schopnosti prosadit dílo i přes riziko finanční ztráty je celý opus ve třech samostatných dílech pod souhrnným názvem Pán prstenů v letech 1954-1955 nakonec publikován
Nejen, že se očekávaný krach nekonal, ale z díla J. R. R. Tolkiena se stal celosvětový fenomén. Chlapec, jenž „zavinil“ vydání Hobita a který ke čtenářům dostal i trilogii Pán prstenů, Rayner Stephens Unwin, zemřel v listopadu loňského roku ve věku 74 let.
Category:
2003 / 09