Je to třetí nejúspěšnější film v historii udělování cen Americké akademie · dostal devět Oscarů. Film režiséra Anthony Minghella “Anglický pacient” s Ralphem Fiennesem v titulní roli László Almasiho, natočený podle románu kanadského spisovatele Michaela Ondaatjeho. Svět pěje chválu, jak dokonale a citlivě se podařilo autorům ztvárnit život László Almasiho. Muže, který miloval krásnou ženu a pro lásku k ní zemřel strašlivou smrtí. Muže, který pomáhal spojencům porazit “Lišku pouště”, německého maršála Erwina Rommela v bojích v severní Africe.
A přece bylo vše jinak. Skutečný László Almasi nemiloval žádnou krásnou ženu a ani nepomáhal spojencům porazit Rommelovu armádu. Pouze jedno souhlasí: zemřel nehezkou smrtí. Jaká je tedy pravda?
Skutečný život filmového hrdiny László Almasiho odhalila Elisabeth Pathy-Salettová, dcera maďarského diplomata László Pathyho, který pracoval ve třicátých letech v diplomatických službách v Egyptě. Odhaluje pravého hraběte Almasiho jako kariéristu, který pracoval jako špion pro všechny, z nichž mohl mít užitek. Nejprve pro Německo, později i pro Sovětský svaz.
Jako člen britské královské zeměpisné společnosti · Royal Geographic Society · pracoval maďarský hrabě v severní Africe nejprve jako kartograf. To je snad jediné, co ve filmu “Anglický pacient” souhlasí se skutečností. V závěru filmu, na počátku druhé světové války, předává filmový Almasi Němcům podrobné mapy pouště. Říká, že poté, co Angličané z něho udělali svého nepřítele, vydává nepřátelům jejich mapy. Vysocí angličtí důstojníci považovali cizince s pro ně nevyslovitelným jménem za Němce a místo, aby mu pomohli zachránit jeho milenku jej uvěznili. Almasi uprchl k Němcům a ti mu výměnou za mapy dávají benzin pro jeho letadlo, se kterým chce Kateřinu zachránit z pouště. Letí v anglickém letadle s německým benzinem. Tedy zrada ve službách lásky.
Ve skutečnosti byl Almasi tím, z čeho ho ve filmu podezírali Angličané. Nacistickým špionem. Nehledě na to, že nemiloval vášnivě Kateřinu, z níž filmový Almasi strhává v milostném poblouznění šaty · László Almasi byl totiž homosexuál. Zachovalo se na osmdesát milostných dopisů, které psal jednomu mladému německému důstojníkovi.
Jeho zásluhy o nacistické Německo ocenil generál polní maršál Erwin Rommel udělením železného kříže. “Lišce pouště” totiž imponovala jeho znalost severní Afriky. Severní Egypt znal Almasi jako “své vlastní boty”. Bez dlouhého hledání našel například kanystry s benzinem uprostřed pouště, kde je zakopal před třemi lety. Při jeho až dva tisíce kilometrů dlouhých cestách pouští volil trasu tak, aby mohl vždy přenocovat u malých jezírek a studní, které znal snad pouze on, ještě z doby, kdy zde pracoval ve třicátých letech.
Elisabeth Pathy-Salettová tvrdí, že v roce 1936 navrhoval Almasi egyptské vládě zřízení Muzea pouště. Mělo se stát krycím místem, kde by se soustřeďovali nacističtí špioni. Plán mu však nevyšel. Egyptský král Fahd jej zřejmě prohlédl a zřízení muzea zakázal. Almasi obvinil maďarského diplomata László Pathyho · jak dále uvádí Pathyho dcera Elisabeth · že právě on přiměl egyptského krále k zákazu muzea v Káhiře. O šest let později, v roce 1942, se dostala Angličanům do ruky Almasiho náprsní taška, v níž nalezli i seznam lidí, které doporučil Rommelovi zatknout ihned po dobytí Egypta. Jedním z prvních na seznamu bylo jméno maďarského diplomata Pathyho. V roce 1943 vyšla pak Almasiho kniha “S Rommelovou armádou v Libyi”, v níž vychvaluje neporazitelnost Rommelovy africké armády a vysoce vyzdvihuje Rommelovu lidskost.
Ve filmu “Anglický pacient” připomíná László Almasimu jeho dětství milostná píseň. Jaké vůbec bylo dětství a mládí skutečného hraběte László Almasiho? Narodil se v roce 1895 na zámku Bernstein v dnešním Rakousku. Svou vynikající angličtinu se naučil jako mnohý potomek bohaté rodiny v anglické internátní škole. Tak jako “Anglický pacient” uměl již v mládí Almasi létat. Když mu bylo dvacet let, byl v první světové válce pilotem rakousko-uherského válečného letectva. Vyrostl v duchu habsburské monarchie. A zánikem této říše se rozpadl i svět hraběte Almasiho. Ve filmu “Anglický pacient” nalézá Almasi svůj mír teprve ve smrti. Ta ho spojuje s jeho velkou láskou. Ve skutečnosti žil hrabě László Almasi mnohem déle než svého hrdinu nechali žít spisovatel Michael Ondaatje a režisér Anthony Minghella. V roce 1940 se nakrátko objevil v Berlíně. Pyšnil se uniformou s hodností majora, kterou mu udělilo za prokázané služby vrchní velitelství německé branné moci. Pak se vrátil zpět do pouště. Do severní Afriky. Nejasné je, co dělal László Almasi v prvních letech po skončení druhé světové války. Jisté je, že hrabě László Almasi zemřel v Rakousku v roce 1951 na rakovinu. Bylo mu tehdy něco přes pětapadesát let.
A co říkají námitkám proti filmu režisér Anthony Minghella a spisovatel Michael Ondaatje? Oba kritiku, že líčí život László Almasiho jiný, než byl ve skutečnosti, odmítají.
“Z fiktivní románové postavy jsem ještě jednou vytvořil fiktivní osobu,” prohlásil režisér Anthony Minghella. Historický László Almasi ho prý vůbec nezajímá. Také Michael Ondaatje odmítá námitky, že ignoruje Almasiho práci pro Němce. “Věděl jsem, že Almasi byl možná špion nebo double-agent, ale v mém románu měl představovat muže, který byl vášnivě zamilován do pouště.” Politický nebo sociální svět pravého hraběte je podle Ondaatjeho nedůležitý, především tehdy, když spisovateli jde o to, aby ztvárnil život poetické osoby.