Tanzanie je známá díky slavné přírodní rezervaci Ngorongoro, parku Serengeti a třeba nejvyšší hoře Afriky Kilimandžáru. Přitom každému zájemci o drahokamy se nejdříve vybaví tanzanit. Je to nový významný drahokam, jenž se nikde jinde nenachází a který především v USA začíná v prodeji “dotahovat” takzvanou velkou čtyřku – diamant, smaragd, rubín a safír. V Tanzanii jsou ale i významná ložiska diamantů, rubínů a safírů, pouze smaragdy tu zatím byly nalezeny jen v málo významném množství.
SAFÍRY Z UMBY
Tanga je významný přístav na severu země a je odtud přístupné slavné ložisko safírů na řece Umbě u hranic s Keňou.
Historie této lokality je dlouhá. První safíry tu byly v říčních náplavech nalezeny již v 50. letech a claim získal místní obchodník řeckého původu, zvaný Papas. Těžil tu s úspěchem řadu let, ale pak přišlo znárodnění dolů v roce 1972, a Papas musel utéci do Keni. Odletěl malým letadlem a s sebou vzal i všechny vytěžené drahokamy, takže nouzí zřejmě netrpěl. Doly pak byly několik let opuštěné. O jejich znovuotvírání nám vyprávěl majitel hotelu v Tanze, kde jsme bydleli. Prý to byla velmi nebezpečná práce, protože staré výkopy a haldy byly plné jedovatých hadů, kteří se nechtěli dobrovolně vystěhovat. Zahynula při tom na uštknutí spousta lidí, ale těžbu obnovili a při naší návštěvě jsme už hada ani nezahlédli.
Krystal růžového safíru z Umby zarostlý v rule. |
Safíry z Umby jsou světoznámé díky mimořádně velkému množství barev, ve kterých se tu vyskytují. Laici znají jen modré, ale jako safíry se označují i všechny další drahokamové odrůdy minerálu korundu s výjimkou červeného rubínu. Rubíny byly na Umbě také, ale převažují safíry fialové, modré, žluté, oranžové, zelené aj. Kromě nich tu byla také řada granátů a nejvýznamnější výskyt byl těžen v malém lomu. Získávaly se tu červené granáty s lehce nahnědlým odstínem. Jsou barevně velmi podobné našim českým granátům, ale jsou větší. Není proto divu, že tanzanské granáty jsou běžné jako velké centrální kameny v našich granátových špercích a právě české granáty jsou často jen ty nejmenší. Z Umby pochází i jeden unikátní druh granátu. Má červenooranžovou barvu, na rozdíl od běžných červených až fialových granátů. Horníci ho proto dávali zvlášť a říkali mu svahilsky malaya, což znamená prostitutka. Teprve v 70. letech se zjistilo, že jde o chemicky unikátní člen granátové skupiny, a navíc že i barva je atraktivní, takže dnes i přes nelichotivý název jde o vyhledávaný a ceněný drahokam. Je však tak vzácný, že se s ním mohou setkat jen specializovaní sběratelé.
RUBÍNY A ZOISITY
Po Tanze se naší základnou stala Arusha, turistické město ve vnitrozemí s příjemným klimatem. V jejím okolí je řada významných ložisek drahokamů. Bohužel jsme se nedostali na to nejdéle známé, rubínový důl Longido. Ložisko údajně objevil německý důstojník již na začátku 20. století, kdy byla ještě Tanganika německou kolonií. Dodnes se tu těží až 20 cm velké krystaly rubínu zarostlé v zelené hornině. Rubín je neprůhledný, ale je ideální hlavně pro vyřezávání sošek, kdy se využívá i s okolní horninou.
Rubínový důl jižně od Morogora. |
Z Arushy jsme se dostali k našemu hlavnímu cíli, Merelani. Merelani je název nízkých kopců, odvozených od místních zakrslých keřů. Přímo u kopců leží město Zaire, které má sice několik tisíc obyvatel, ale není na žádné mapě. Přístup sem a především na blízké doly je cizincům zakázán, a museli jsme proto mít speciální povolení, které nám několikrát kontrolovali. První průhledný modrý kámen tu údajně našel začátkem 60. let minulého století indický prospektor Manuel D’Souza, který ho považoval za safír. Kameny se dostaly do Evropy a brzy se zjistilo, že jde o dlouho známý minerál zoisit, který je znám i z Čech. Jeho modrá brousitelná odrůda se ale dodnes nikde jinde nenašla.
SNY O VELKÉM TANZANITU
Název tanzanitu dal prezident slavné klenotnické firmy Tiffany z New Yorku. Ze začátku byl tanzanit velmi vzácný a cena se dostala na maximum v 70. letech 20. století. V roce 1988 se ale naplno rozběhla těžba, a cena se stabilizovala. Velká reklamní kampaň slavila úspěch, a jak již bylo řečeno, popularita tanzanitu v USA již předstihla například i drahý opál. Jak ale vlastně tanzanit vypadá? Vytěžené kameny jsou většinou hnědé, ale stačí zahřátí v obyčejné troubě, a změní barvu. Kameny jsou pak v jednom směru modré jako safír a kolmo na něj fialové jako ametyst. Při správném vybroušení se modrá s fialovou objevují zároveň. Cena kamenů pak rychle roste s velikostí a sytostí barvy.
Dokonalý krystal tanzanitu dlouhý asi 2,5 cm. |
Tanzanity se na Merelani nacházejí v pruhu širokém jen stovky metrů, ale dlouhém několik kilometrů. V 80. letech minulého století tu načerno těžily desetitisíce lidí, pak ale vláda nasadila vojsko a horníky vyhnala. Ložisko rozdělila na čtyři bloky, a ty pronajala různým společnostem. Jeden z bloků byl rozdělen mezi drobné místní těžaře a je “divácky” nejatraktivnější. Jsou tu totiž ručně kopané šachty hluboké i přes 150 m, ovšem bez žádného zabezpečení. Horníci dolů lezou po lanech a vytěžená hornina se většinou vytahuje ručně. V době naší návštěvy tu sice bylo několik tisíc horníků, ale jen pár kompresorů nebo jiné techniky. Horníci často nepracují za mzdu, ale za podíl na nalezených kamenech. Potkali jsme tu i patnáctileté horníky s úplně černými zuby, což je následek nekvalitní stravy bez vitaminů. Nejchudší z nich spí přímo na haldách. Všichni ale věří, že právě oni naleznou ten příští velký tanzanit, a stanou se boháči.
Místo toho ale přišel loňský duben, kdy po neobvykle silných deštích došlo u řady dolů k zatopení a zahynulo odhadem kolem stovky lidí. Doly byly vyčištěny, ale těžba se zatím zdaleka nedostala na původní výši.
ŽIVOTU NEBEZPEČNÉ ZLATO
Po Merelani jsme navštívili ještě menší lokalitu fialových granátů a zelených turmalínů, a zbyl nám čas i na jednodenní safari na úpatí sopky Mt. Meru. Cestou zpět jsme u Dodomy neplánovaně navštívili i malé ložisko zlata. Přestože bylo objeveno teprve před pár měsíci, pracovalo tu už několik set lidí a kolem vyrostla malá vesnice. Šachty už měly téměř dvacetimetrovou hloubku. Doslova nás ale šokovalo zpracování rudy. Vytěžené křemenné žilky dělníci roztloukali v dřevěných hmoždířích na prach a ten pak na misce jeden z nich holýma rukama mísil s ryzí rtutí. Vzniklý amalgám se potom vyžíhá, a zůstane zlato. O účinku na zdraví dělníků a životní prostředí se ale můžeme jen dohadovat.
DOBŘE UKRYTÉ DOLY
Morogoro leží na úpatí krásných kopců, v nichž se skrývá řada malých dolů na rubíny. S jejich majiteli jsme několik z nich navštívili a rozhodně to stálo za to. Na rozdíl od předchozích lokalit je jižně od Morogora ještě zachovalá džungle a protéká tudy bahnitá řeka Ruvu. Rubíny v hornině jsou těženy malými lomy a majitelé musí být stále na místě, nebo tu mít svého důvěryhodného zástupce. Kvalitních kamenů je totiž málo a jeden kámen opravdu špičkové kvality může znamenat třeba i 90 % zisku. Pokud majitel není přímo u nálezu, horník ho často zatají a prodá jinde.
Bohužel nám už nezbyl čas na velké doly na diamanty ležící daleko ve vnitrozemí u města Mwadui. Ložisko nalezl roku 1940 britský geolog Wiliamson a řadu let patřilo k těm světově nejvýznamnějším. Našlo se tu i několik známých velkých růžových diamantů. V současnosti je ale ložisko již skoro vyčerpané a těžba slábne.
RYZÍ ZLATO je velmi oblíbené mezi sběrateli minerálů, zvláště pokud se vyskytuje v krystalech. Zatímco nuggety (valounky) jsou běžné, krystaly zlata jsou velmi vzácné a jsou známy jen z poměrně mála lokalit. Nejkrásnější evropské vzorky pocházejí z Rumunska, ale nejlepší světové jsou z Venezuely a z USA. Z těchto dvou zemí se stále objevují krásné vzorky, ale šokující vzorky (vzhledem ke stoleté historii intenzivní těžby) byly nalezeny v současnosti v Kalifornii. V prosinci 1992 byly v Jamestownu nalezeny plechy zlata, z nichž nejtěžší vážil 25,79 kg! Ironií je, že z tohoto dolu byly předtím známé jen drobné zlatinky. K dalšímu senzačnímu nálezu došlo v lednu 1998, kdy byl na kalifornském dole Colorado Quartz Mine nalezen vzorek krystalovaného zlata měřící 15 cm, který je považován za nejkrásnější na světě. Jde o srostlici extrémně ostrých osmistěnů o hraně až 1 cm. Podle svého tvaru byla pojmenována Dragon (drak) a je nabízena za “maličkost”, jeden milion dolarů.