Category: 2008 / 09

Text Dagmar Cestrová

Vidět vesmír na vlastní oči? Tenhle sen může být už za rok skutečností pro každého, kdo z konta nebo z kapsy dokáže vyškrábnout dvě stě tisíc amerických dolarů. Za ně získá šanci na zhruba dvě hodiny letu, kdy může pozorovat Zemi ze vzdálenosti něco přes sto kilometrů a vesmír asi do vzdálenosti tisíce mil. Udělat z letů do vesmíru dobrý obchod se rozhodla společnost Virgin Galactic, která pro ně staví pět lodí. Pro letošní léto byly naplánovány testy první z nich, let by měl být uskutečněn už příští rok. A zájem je veliký. Na příslušnou webovou stránku se do loňského roku přihlásilo podle údajů samotné společnosti 85 tisíc zájemců ze 125 zemí a stále přibývají. Společnost už pečlivě vyškolila své zástupce, kteří skutečně začali lety po světě prodávat. „Zatím projevilo zájem o lety do vesmíru dvacet pět lidí,“ potvrdil Hanuš Němeček z Typ Agency, který Virgin Galactic zastupuje v Česku.  

●●● Představa takzvaných komerčních letů je docela jednoduchá. Člověk si zaplatí letenku, projde speciálním třídenním školením, jehož součástí jsou lékařské prohlídky, zvykání si na přetížení, výcvik v replice vesmírné lodi. „Během školení ve středisku pocítí pasažéři stejný stres jako profesionální kosmonauti, včetně trvalého gravitačního zrychlení… a uvědomí si, že většina lidí tyto účinky přežije a dokonce z nich má požitek,“ píše se v materiálech Virgin Galactic, které lety této společnosti do vesmíru propagují. Školením již prošly desítky zákazníků včetně majitele společnosti Virgin Galactic, britského miliardáře Richarda Bransona.   Vesmírná loď bude startovat ze vzduchu, přesněji asi z výšky patnácti kilometrů nad zemí, kam ji dopraví mateřská loď. Virgin Galactic to považuje za šetrnější vůči životnímu prostředí. Ponese šest cestujících a dva piloty. Zpočátku se počítá s jedním letem za týden, investoři ale věří, že postupně bude vesmírná loď startovat až dvakrát denně. Tak často se nelítá ani do řady států na Zemi.  

●●●

O plánu britského miliardáře Richarda Bransona, který se rozhodl poslat do vesmíru tisíce astronautů a otevřít tak dveře novému byznysu, se píše od roku 2004, kdy to celé začalo. Branson vlastní jednu z největších dopravních společností Británie, zaměřenou na dlouhé mezinárodní lety. Na projektu spolupracuje s americkou společností Mojave Aerospace Ventures, která úspěšně poslala do vesmíru první soukromou loď SpaceShipOne. Nové lodě by ale měly být dvakrát větší než tato první vlaštovka. Virgin Galactic vystupuje velmi sebevědomě, základy založila na úspěšném letu první soukromé lodi a má tedy na čem stavět. Zda se jí skutečně podaří vše tak, jak si naplánovala, nebo se hvězdné sny roztříští jako z ledu, ukážou nastávající měsíce. Na programu jsou testy a předpokládaný start se blíží.   Fakt, že se společnosti přihlásilo tolik zájemců, přestože cena za dvě hodiny letu do výše sta kilometrů nad zemí není malá a okruh budoucích pasažérů přece jen omezuje, ovšem potvrzuje, že o masovém létání do vesmíru je v podstatě rozhodnuto. Ještě sice zdaleka neznáme všechna úskalí takovéhoto projektu, skeptici hovoří o příliš velkém zatížení pro křehký obal Země a podobně, jenže kde je zájem, je i nabídka, to je heslo současného světa. Pokud neuspěje Virgin Galactic, poučí se z jejích chyb někdo jiný. O organizování letů do vesmíru vážně uvažují také další společnosti, jako například Space Adventures nebo Incredible Adventures i další. To ostatně může časem vyvolat snížení cen za letenku a tím získat ještě více zájemců. Zatím je ale dostatek těch, kteří jsou ochotni zaplatit současnou cenu.  

●●●

Do vesmíru se ještě běžně nelétá, a už tuto oblast postihl vír pikantních dohadů a teorií hlavně na internetu. Jak to třeba bude se smíšenými posádkami? Nastává éra sexu ve vesmíru? Jaký asi je ve stavu beztíže? Budou se mimo Zemi nabízet i speciální erotické služby?

A nebo spekulace jiného rázu. Jak třeba vesmírné výlety v rámci britskoamerické spolupráce přijmou ti, kteří Spojeným státům příliš nefandí, třeba islámští teroristé? Fantazie rozhodně mají lidé dost, takže podobných spekulací by se dalo napsat víc. Ale k čemu? Všechno se už brzy dozvíme.

Buď jak buď, dveře vesmíru jsou opravdu dokořán.

Za kolik do vesmíru

● Při zahájení projektu Virgin Galactic v roce 2004 se hovořilo o 150 000 dolarech za letenku. Nyní se uvádí cena  200 000 dolarů.

● Let má trvat 2 hodiny a ve stavu beztíže budou pasažéři několik minut.

● Posádka bude mít šest cestujících a dva piloty.

● Zájem je velký, přihlásilo se už i několik lidí z ČR.

● Lety do vesmíru připravují i další organizace jako Space Adventures nebo Incredible Adventures.

Pin It on Pinterest