Category: 2005 / 02

Málokdo z návštěvníků pražské ZOO, kteří se 29. listopadu 2004 zúčastnili otevření pavilonu Indonéská džungle a obdivovali komodské varany, věděl, jak složitě se sem tato unikátní zvířata dostávala. Ještě tři týdny před otevřením pavilonu nebylo jasné, zda je přivezou včas.
Varani se nedají koupit. Jsou přísně chráněni a mohou se získat jedině jako dar indonéského prezidenta jiné hlavě státu. (Maďarsko na ně čeká již třetí rok, nejsou ani v Rusku.) Pokud by jejich pár v cizině nadělil svým chovatelům potomstvo, jsou tato mláďata teoreticky z právního hlediska opět majetkem Indonésie.
Pražský pár varanů je ale už druhý v České republice, první byl dovezen začátkem 90. let do plzeňské ZOO. Velkou zásluhu na tom má bývalý velvyslanec Indonésie v Čechách Leonard Tobing, který v Praze studoval a dokonce zde poznal i svou manželku. Byl to také on, na něhož se obrátil český velvyslanec v Jakartě, když zhruba před rokem požádal o pomoc ředitel pražské ZOO Petr Fejk. Ten se samozřejmě obrátil také na indonéské velvyslanectví v Praze. Cesty diplomatické se propojily s osobními známostmi, pan Tobing dokázal přesvědčit příslušné komise i ministerstva v Indonésii, že varani najdou v pavilonu dobrý domov, a vše se začalo ubírat dobrým směrem.
Nakonec ale varani přiletěli do Prahy těsně před otevřením pavilonu.
Proč tak pozdě? Ztratil se písemný souhlas ministerstva, který je podkladem pro rozhodnutí prezidenta. Když se věc napravila, byl zvolen prezident nový a bylo třeba nového souhlasu. Do otevření pavilonu přitom zbývaly už pouze tři týdny. V muslimské Indonésii byl navíc právě ramadán a týden oslav a nikdo nepracoval. Teprve v pondělí 22. listopadu, sedm dní před otevřením pavilonu, se mohly začít shánět letenky. Nakonec varany dopravilo ve speciálně uzavřených krabicích ve vytápěné části nákladního prostoru letadlo, které je určeno pro přepravu zvířat, pravidelná linka společnosti KLM.
Varani, kteří jsou v indonéském pavilonu, se narodili v únoru 2002 v zajetí, v ZOO v Yogyakartě. Ještěři odchycení v přírodě se do ciziny nesmějí v žádném případě vyvážet. Samička váží 6,2 kilogramu a je dlouhá 149 centimetrů, samec váží při své délce 171 centimetrů 12,5 kilogramu. Varani mohli být umístěni do výběhu hned po svém příchodu a okamžitě je mohli vidět návštěvníci. „Jsou v karanténě vlastně ve svém výběhu, protože ten je zcela nový a návštěvníci s nimi navíc nepřijdou do styku,“ uvedl Petr Fejk.
Místo varanů pocestují do Indonésie z pražské ZOO jiná vzácná zvířata. A Jeho Excelence Tobing začal uvažovat o tom, že by do milované Prahy pomohl dovézt i další indonéskou vzácnost – ptáka rajku.

Pin It on Pinterest