Category: 2009 / 11

TEXT: ANTONÍN J. GRIMM

Skotsko nedalo světu jen říznou whisky nebo gentlemanskou hru zvanou golf. Těm, co tuto nádhernou zemi navštíví, nabídne také spoustu krásné přírody. Například v okolí jezera Loch Lomond.

Největší skotské jezero najdete nedaleko rušného Glasgow. Slouží jako místo relaxace a aktivní turistiky nejen pro většinu obyvatel největšího skotského města. Jezero leží na rozhraní Skotské vysočiny (North West Highlands) s mnoha jezery (loch) a údolími (glens) a středoskotské nížiny (Lowlands). Vypůjčte si člun a projeďte se mezi několika desítkami menších i větších ostrovů, které jsou jakoby náhodou rozsypány po celé ploše jezera. Počet ostrovů se uvádí kolem šedesát, se změnou výšky hladiny se ale některé malé ostrůvky vynořují a naopak… Mezi hlavní cíle patří ostrov Inchcailloch, s nádhernou zátoku, přímo stvořenou pro romantický piknik. Po ostrově vedou dvě naučné stezky (Low Path a Summit Path), každá z nich zabere zhruba tři čtvrtě hodiny. Cesty vedou zcela nedotčeným územím, nad hlavami šumí koruny stoletých velikánů, především dubů. K nejzajímavějším místům patří ruiny kostela a pozůstatky rituálního pohřebiště. „Život je tu drsný, ale neměnila bych,“ říká sympatická Dorothy Scottová, když nám čepuje pintu oroseného piva. Je jednou z jedenácti obyvatel ostrova Inchmurrin. Žije zde s manželem a dvěma dětmi. „Muž je vozí každý den ráno člunem na pevninu do školy a odpoledne se pro ně vrací.“ Jaká romantika… Ona sama se stará o hospodu, kterou hlavně v létě ocení výletníci. Ostrov Inchmurrin je největší z ostrovů, které jsou na Loch Lomond. Loch Lomond proslavila hlavně drsná krása a klid, který na něm panuje. Na jeho počest bylo složeno nespočet písní a veršů. Je vyhledávaným útočištěm ptactva, je tu k vidění více než 200 druhů opeřenců a nalézá se zde také více než čtvrtina všech druhů divoce rostoucích rostlin Velké Británie. Není proto divu, že jezero Loch Lomond je od roku 2002 součástí národního parku Loch Lomond a Trossachs. Pro trekaře je pak výzvou West Highland Way, která je považována za nejkrásnější ze čtyř skotských dálkových tras a jejíž zdolání je nejlepší cestou, jak poznat krajinu tohoto krásného a poetického kusu země.

krasa2

Vede po mnoha starých cestách včetně honáckých, vojenských a dostavníkových cest, a je obvykle absolvována z jihu na sever. Začíná na severním okraji Glasgow, dál vede kolem Loch Lomond a po 154 km vás zavede do Fort William. Celá trasa je dobře značená, nocovat můžete v kempech a ubytovnách. Jednou za čas je možnost doplnit zásoby, i když ne každý den. Voda je k dispozici z přírodních zdrojů, popřípadě se dá vyptat „v civilizaci“. Alespoň minimálně trénovaní jedinci nebudou mít problém, samozřejmostí je kvalitní vybavení. „Můžete jet také na kole, i když některé úseky jsou obtížně sjízdné,“ dodává zkušený místní ranger Adam Samson. Většinou se dá celá trasa vedoucí opuštěnou divokou přírodou zvládnout za sedm dní. Závěrečný úsek vede po úpatí nejvyšší hory Britských ostrovů Ben Nevis (1344 m n. m.), a tak poslední výzvou treku je zdolání tohoto vrcholu. Návrat do Glasgow může být neméně romantický, pokud pojedete vlakem. Čeká vás cesta po nejkrásnější trati Velké Británie, která vede řadu kilometrů úplnou pustinou a znovu vám připomene, jak nádherná je skotská příroda.

Pin It on Pinterest