Ne každý z nás vidí perfektně. Počet těch, jejichž oči potřebují pomoc, stále roste. Dříve byly jediným řešením brýle. Někomu slušely,jinému ne. Jednomu pomáhaly, druhému překážely. Dnes už je dávno všechno jinak. Nastal čas kontaktních čoček. Malých, nepostřehnutelných,téměř kouzelných “druhých očí”.
Pryč je doba, kdy maminky zuřivě přesvědčovaly své dcery, že ty brýle jim vlastně docela sluší a že si přece kvůli nějakému hloupému klukovinezkazí oči úplně. Do minulosti odplouvá obraz sportovce, který má brýle k hlavě připevněny elegantní gumkou. Dnes už se můžete rozhodnoutpro neviditelného pomocníka. Pro gelové kontaktní čočky, velmi dobrou a bezpečnou korekční pomůcku refrakčních vad.
. . . . .

Měkké gelové kontaktní čočky spatřily světlo světa už v šedesátých letech v Praze. Zrodily se v hlavě světoznámého českého chemika, profesora Otty Wichterleho, dnešního čestného prezidenta České kontaktologické společnosti. Jednou z jeho nejvýznamnějších studií byl návrh speciálních čoček pro prodloužené nošení se zvýšeným přísunem kyslíku k rohovce a způsob jednorázového využití, což úplně vyřadilo nutnou péči o čočky.
Používání kontaktních čoček je běžné od čtyřicátých let, ale jejich vlastnosti nedovolovaly celodenní a pravidelné nošení pro vysoké riziko komplikací a malý komfort. Pak přišla šedesátá léta a první gelové kontaktní čočky. Ty byly vyráběny v garáži na přístroji sestaveném z dětské technické stavebnice Merkur. Pak opustily Českou republiku a vydaly se přes oceán. Tam na ně čekaly skutečné továrny s bezprašnou a sterilní výrobou, samozřejmě v obrovských sériích. Změnil se i materiál, geometrie obou ploch i tvary čočky. A u nás jakoby se na ně zapomnělo.. . . . .
V současné době je kontaktologie speciálním směrem studia na univerzitách pro budoucí optiky, a kombinují se v ní znalosti z fyziky, medicíny a chemie. Vývojem nových a lepších materiálů se zabývají skupiny chemiků. Snaží se o co nejvyšší index Dk (který označuje propustnost kyslíku materiálem), o co nejlepší povrchové vlastnosti čočky vzhledem k povrchu oka a jeho slznému filmu. Kontaktní čočky mají dokonce své vlastní designéry. Ti se zaměřují na složité geometrické tvary, které tvoří vnitřní plochu čočky, plochu, jež je v kontaktu s povrchem oka a má vliv na snášenlivost.
Vyrobit dobrou kontaktní čočku je skutečně velká věda. Každé oko je jiné, a tak potřebuje speciální čočky. Oko, hlavně jeho přední část, není zdaleka koule, ale je geometricky velmi složité. Má několik průměrů zakřivení, jimž se vnitřní plocha kontaktní čočky přizpůsobuje jen velmi těžce. Z tohoto důvodu musí geometrie vnitřní plochy čočky vycházet z několika různých křivek, aby čočka dobře přilnula nejen na rohovku, ale i na okolní spojivku. Vyrobit tedy univerzální kontaktní čočku je nesmyslnou utopií. Zatím.
Zdokonalení kontaktních čoček umožnilo jejich velmi široké uplatnění. Nemusí sloužit pouze jako korekční pomůcka refrakčních vad, tedy místo brýlí, i když je to stále jejich nejčastější využití. Své místo mají i v terapeutických léčbách, kdy se mohou použít ke krytí poškozené rohovky a k urychlení jejího hojení. Ve stínu jsou také ukryté kontaktní gelové čočky coby nosiče léků s pomalým uvolňováním léčiva. S dnešní generací kontaktních čoček je dokonce možné korigovat extrémní tvary rohovek či dokonce astigmatismus, což ještě nedávno byla “hudba budoucnosti”.
Kontaktní čočky nepomáhají jen fyzicky, ale i psychicky. Jsou kouzelným pomocníkem lidí po úrazech či onemocnění oka. Mnoho nemocí mění přední segment oka do nepříjemně nápadného tvaru či vzhledu, zde může čočka vytvořit kresbu normálního oka a podpořit tak svým kosmetickým účinkem pacientovu psychiku.
S kontaktními čočkami můžete také velmi dobře měnit identitu – měnit barvu svých očí. Máte-li světlé oči, jste trochu ve výhodě, čočka lépe překryje vaši původní barvu. I když dnes existují kontaktní gelové čočky se zcela krycí barvou (s tím možná nepočítali tvůrci sci-fi, ve kterých jsou lidé identifikováni na základě očí). Tak tedy – nic není nemožné.. . . . .
Výhody kontaktních čoček oproti brýlové korekci jsou evidentní. Sportovci ocení především jejich mechanické výhody. Protože jsou kontaktní čočky přiloženy přímo na přední plochu oka, stávají se prakticky součástí optického systému oka a oproti brýlím neomezují zorné pole. Mnohdy pomáhají tam, kde brýle nestačí (např. při velkém rozdílu refrakce na jednom a druhém oku jsou kontaktní čočky jedinou možností správné korekce vady obou očí).
Kontaktní čočky však mají i malá “ale”. Právě skutečnost, že je čočka přiložena přímo na přední část oka a je s ním v přímém kontaktu, může působit komplikace. Pravda, pokud pacient dodržuje rady kontaktologa, jedná se o zlomky procenta. Lékař musí přesně znát přední segment oka pacienta a vybrat správný typ čoček.
Jednou z nejčastějších komplikací jsou alergické reakce spojivek (tzv. Gigantopapilární konjunktivita-GPC). Příčinou GPC jsou především bílkovinné usazeniny na povrchu kontaktních čoček. Dalším problémem může být prorůstání cév do jinak bezcévné rohovky. Proto jsou nezbytné kontroly mikroskopem alespoň jednou ročně.. . . . .
Kontaktologové se ve spojení s výrobci kontaktních čoček snaží vyrobit čočku, která by zabraňovala takovýmto komplikacím. Pokouší se o co největší průnik kyslíku k rohovce. Proti usazeninám se bojuje kosmetickými přípravky, které je chemicky nebo enzymaticky odstraňují.
Hitem a téměř ideálním řešením jsou jednorázové čočky. První byla vyvinuta v osmdesátých letech v Dánsku a rozletěla se do celého světa. Jde tedy o čočku určenou pro relativně krátké nošení. Tím se pacient vyhne usazeninám a obtížné péči o kontaktní čočky. Podle MUDr. Pavla Rezka z aplikačního střediska fokus optik v Mostecké ulici v Praze můžeme tento systém a způsob nošení kontaktních čoček s jistou nadsázkou označit za zdravý. Častá výměna čoček zabraňuje vzniku alergických reakcí a ostatních komplikací vznikajících z usazenin na povrchu čočky.
Čas jednorázových kontaktních čoček je tady. Dokonce se objevily firmy, které vyrábějí kontaktní gelové čočky určené k nošení skutečně pouze jeden den. Večer před spaním jedny zahodíte a ráno si vezmete nové. Komplikace minimální a komfortnost vysoká. Jak však upozorňuje MUDr. Rezek: i sebekvalitnější čočka se sebelepším systémem a režimem vyžaduje pravidelné kontroly kontaktologem a dodržování zásad správného užívání. Tak tedy proč to nezkusit. Dnes už si vašich druhých očí nemusí nikdo ani všimnout.. . . . .
Děkuji za pomoc a materiál MUDr. Pavlu Rezkovi (nemocnice Bulovka), prezidentu České kontaktologické společnosti.. . . . .
P.S. Ale jsou lidé, kterým brýle zatraceně sluší.