Fotografování přírody je velmi náročná fotografická disciplína. Ale není to jen otázkakvalitního technického vybavení nebo exotiky prostředí. Dobré fotografie přírody můžetepořídit téměř doma. Důležitá je totiž především znalost prostředí, vědomosti, a také trochu “filipa”.
![]() Lov dravého ptáka. Zajíc je vypuštěn do vhodného terénu, dravec je cvičený. |
Například fotografie lovu dravého ptáka. Řekli bychom, že je k tomu potřeba velmi pohotové reakce fotografa. Ale i takovou situaci lze připravit. Diváka totiž až tolik nezajímá, že dravec je cvičený, a že zajíc byl před malou chvilkou vypuštěn na vhodnou pláň bez trávy.
V přípravě snímku lze zajít ještě dál. Vadí vám zrno? Použijte blesk! Vadí vám “nepřírodní” prostředí? Zakryjte ho!
![]() Vzdušný souboj sýkorky s vrabcem o kr- mítko. Rušivé pozadí fotograf nahradil bí- lým balicím papírem, krmítko je mimo záběr. |
Fotografie sýkorky a vrabce ve vzdušném souboji vznikly právě takto. Je to skutečný a nefalšovaný boj o krmítko, i když naplánovaný fotografem.
Tím “koumalem” je Petr Vokurek ze Znojma a svým ptačím soubojem vyhrál čtenářskou soutěž TOPFOTO časopisu Fotografie-magazín, tématicky zaměřenou na život v přírodě. Jeho fotografie vysoko převyšovaly všechny ostatní exotické, barevné, či šťastné snímky, přestože Vokurkovy fotografie byly pořízeny doma či za humny. Je to tím, že se velmi pečlivě připravil.