Kategorie: 1997 / 02

Fotografování přírody je velmi náročná fotografická disciplína. Ale není to jen otázkakvalitního technického vybavení nebo exotiky prostředí. Dobré fotografie přírody můžetepořídit téměř doma. Důležitá je totiž především znalost prostředí, vědomosti, a také trochu “filipa”.


Lov dravého ptáka. Zajíc je vypuštěn do vhodného terénu,
dravec je cvičený.

Například fotografie lovu dravého ptáka. Řekli bychom, že je k tomu potřeba velmi pohotové reakce fotografa. Ale i takovou situaci lze připravit. Diváka totiž až tolik nezajímá, že dravec je cvičený, a že zajíc byl před malou chvilkou vypuštěn na vhodnou pláň bez trávy.

V přípravě snímku lze zajít ještě dál. Vadí vám zrno? Použijte blesk! Vadí vám “nepřírodní” prostředí? Zakryjte ho!


Vzdušný souboj sýkorky s vrabcem o kr-
mítko. Rušivé pozadí fotograf nahradil bí-
lým balicím papírem, krmítko je mimo záběr.

Fotografie sýkorky a vrabce ve vzdušném souboji vznikly právě takto. Je to skutečný a nefalšovaný boj o krmítko, i když naplánovaný fotografem.

Tím “koumalem” je Petr Vokurek ze Znojma a svým ptačím soubojem vyhrál čtenářskou soutěž TOPFOTO časopisu Fotografie-magazín, tématicky zaměřenou na život v přírodě. Jeho fotografie vysoko převyšovaly všechny ostatní exotické, barevné, či šťastné snímky, přestože Vokurkovy fotografie byly pořízeny doma či za humny. Je to tím, že se velmi pečlivě připravil.

Pin It on Pinterest