Noc zaplňuje prázdný prostor pode mnou a zakrývá vše kromě mlhavého okraje kaňonu a svažujícího se útesu. Vstával jsem velmi časně, ještě před výjezdem prvního okružního autobusu, abych měl dostatek času vychutnat si ten nejpůsobivější východ slunce na světě – východ slunce nad Grand Canyonem. Stojím na úzkém výběžku, který je znám jako Hopi Point. Přímo přede mnou leží Grand Canyon, zatím ještě ponořený do hluboké tmy. Jediný slyšitelný zvuk je hřmot vody mířící k soutoku řek Little Colorado a Colorado na více než kilometr hlubokém dně kaňonu. Jak se přiblížilo svítání, rozjely se i první “šatly”, které z místních kempů přivážely diváky chtivé stejného zážitku. Vybaluji si své fotografické nádobíčko. Rychle, ať nezmeškám! Desítek, ba možná stovek lidí si nevšímám.
Světlo ozářilo okraje bouřkových mraků, které v noci připluly a rozložily se mi nad hlavou. Z rovného horizontu pode mnou se začínají vynořovat stěny útesů, vzduch se zaplňuje rudým oparem. Obloha se konečně rozzáří. Všechno kolem zahaluje závoj čirého světla, rozptýlený a nehybný. Jsem uchvácen podivnou krásou tohoto okamžiku. Grand Canyon se probouzí.
JAK VZNIKL VELKÝ KAŇON
Jako otevřená geologická kronika se na téměř pěti tisících čtverečních kilometrech rozprostírá Národní park Grand Canyon. Její kamenné stránky, psané den po dni neúnavnou erozí, sahají až někam do poločasu dosavadní existence Země! Zvedání ohromných mas zemské kůry vyvolané vzájemným pohybem kontinentálních desek a způsobující vrásnění, tedy vznik pohoří, je v geologicky méně aktivních obdobích střídáno erozivním obrušováním, vymíláním a odnosem. Tyto procesy a samotný vznik “praotce” všech kaňonů se návštěvníkům parku pokouší populárně vědeckou formou přiblížit zdejší Yavapai muzeum. A opravdu jen pokouší, neboť je těžké pochopit vznik jednoho z nejpozoruhodnějších přírodních výtvorů světa na jihozápadě Spojených států.
Dnešní Coloradskou náhorní plošinu, jak se přesně vědecky nazývá území, kde můžete nahlédnout hluboko do nitra Země, pokrývala v dávné minulosti obrovská jezera. Do jejich prohlubenin naplavovala voda množství usazenin vzniklých postupnou erozí a odnosem původně pevných hornin. Nemalou roli hrálo i prehistorické moře, které v obdobích poklesu zaplavovalo celou pevninu. Postupně se na sebe ukládaly jednotlivé geologické vrstvy, jež byly následně zase “rozebírány” větrem a vodou. Teď žijeme ve fázi zvedání zemské kůry a už asi sto milionů let “pracuje” soustavná eroze na “obrušování” hornin, které jsou následně splavovány a odnášeny do moře. “Zanedbatelných” deset milionů let se na utváření plošiny podílí také řeka Colorado, jež se zařezává stále hlouběji a hlouběji do masy z kamene, jílů a písku. Každý dnes může na vlastní oči vidět, co řeka během tak dlouhé doby dokázala. Denně se její koryto prohlubuje o desetiny či setiny milimetru a řeka odnáší všechno, co jí zkříží cestu.
NA DNO KAŇONU
![]() Na více než kilometr hlubokém dně kaňonu se stékají řeky Little Colorado a Colorado. Říční koryto se denně prohlubuje o desetinu milimetru |
Pozorovat východ či západ slunce nad největším kaňonem světa je jistě nezapomenutelný zážitek, ovšem pro náročné je tu připravena další lahůdka. Je možné sestoupit až na samé dno kaňonu, ke smaragdově zelené řece Colorado, která se tak významně podepsala na vzniku tohoto obra mezi kaňony. Návštěvník však musí počítat s tím, že mu jednodenní túru k místu Phantom Ranch na dně kaňonu a zpět strážci parku příliš doporučovat nebudou. Na četná úskalí tohoto riskantního dobrodružství upozorňují varovné cedule za hranicemi parku. Pokud tedy nejste fyzicky zdatní a necítíte se dokonale fit, raději na to ihned zapomeňte! Nicméně i tato velmi náročná túra se dá za den “udělat”. Pokud se už pro sestup rozhodnete, mějte na paměti, že musíte vyrazit brzy ráno, ještě za tmy, s dostatkem tekutin a jídla na celý den! Sestup můžete začít z Yaki Pointu, odkud vede úzká stezka, která je místy kluzká a písčitá.
Čtyři sta padesát metrů pod jižním okrajem kaňonu se nachází vyhlídka Cedar Ridge. Nabízejí se odtud nádherné pohledy do hloubky kaňonu, a to ze zcela jiné perspektivy než u okraje. Na tomto místě si dobře rozmyslete, zda budete pokračovat a sestoupáte až na dno kaňonu, nebo ustoupíte od původního záměru a vydáte se zpět nahoru. Máte-li přece jen dostatek elánu, nejspíš budete pokračovat směrem dolů.
Po překonání dalších asi pěti set metrů výškového rozdílu dorazíte až k chatkám na Phantom Ranch. Dolů to nebylo tak strašné. Ve společenské místnosti ranče můžete posedět, najíst se a doplnit tolik potřebnou energii na zpáteční “výšlap”. Na hřbetech mul sem dopravují i pivo.
Zpátky je to však mnohem horší. Čím níže se v kaňonu nacházíte, tím vyšší je teplota. Rtuť teploměru se na jeho dně mnohdy vyšplhá až ke čtyřicítce! Dlouhý odpočinek na ranči však v žádném případě není možný, tedy pokud se hodláte do tmy vrátit a nechcete strávit noc v jednom z kempů na dně kaňonu. Člověk by musel vyrazit velice brzy ráno a mít obrovskou dávku štěstí a také peněz, aby sehnal na Phantom Ranch ubytování. Jistou zálohou pro ty, kteří přecení své síly, jsou volná místa pro předem neohlášené turisty v blízkém kempu Bright Angel.
Při výstupu jděte raději pěkně pomalu a dělejte často krátké pauzy. Počítejte nejméně s osmi hodinami intenzivního stoupání v příšerném vedru. Písčitý podklad cestu vzhůru ještě více znepříjemňuje. Realita mnohdy překonává i ta nejhorší očekávání. Serpentiny vzhůru jsou nekonečné.
TURISTÉ A DOBRODRUZI
Grand Canyon svou nekonečností vždy přitahoval pozornost dobrodruhů. Člověkem, jenž toto území doslova proslavil, byl J. Wesley Powell, který se svou expedicí v roce 1869 oblast Velkého kaňonu podrobně prozkoumal. Jen o několik let později (už v roce 1893) zde musela být kvůli přílivu tisíců “turistů” zřízena přírodní rezervace.
![]() Už v roce 1893 musela být kvůli přílivu tisíců turistů zřízena v Grand Canyonu přírodní rezervace |
Dnes toto místo kromě turistů hojně navštěvují také stovky milovníků nejrůznějších adrenalinových sportů. Průlet kaňonem v ultralehkém letadle, seskok padákem, nebo dokonce rafting na rozbouřeném Coloradu jsou jen malou ukázkou toho, co je možné se zvláštním povolením a hromadou amerických “babek” v kaňonu provozovat. Rozloučit se s Velkým kaňonem, který svou velkolepostí v každém zanechává nezapomenutelné dojmy, není snadné. Naštěstí budete mít před opuštěním parku ještě dostatek příležitostí počíst si této v kamenné kronice Země. Dále k východu následují vyhlídková místa Grandview Point, Moran Point a Lipan Point. Z posledního z nich je vidět nejdelší kus řeky Colorado. Na Desert View si můžete naposledy vychutnat nádhernou scenerii, která svou impozantností nemá ve světě obdoby.