Category: 2008 / 07 - 08

Zpracovala Dagmar Cestrová   Nejen africký kmen Bororo má své soutěže mužské krásy. Našli bychom je v různých podobách napříč historií. Jak má vypadal mužský idol západní civilizace, původně spíše zobrazovali umělci na svých plátnech a jeho tvary vtiskávali do hlíny či odlévali z bronzu. Za jeden z nich je považována i známá Michelangelova socha Davida vytesaná z mramoru. Dnes je ale těch, kteří do věci mluví, podstatně více. A různé jsou i idoly. Od ideálů představovaných na soutěžích fitness, kde doslova rozhodují svaly a zase svaly, až po vize módních návrhářů. Právě do nich se nedávno pustil i britský list The Independent.   List označil muže, které návrháři a vizážisté posílají na módní mola s tím, že vlastně takhle má vypadat i dnešní ideál mužské krásy, za „nedomrlé hochy, s nimiž by žádná dívka nevyrazila na diskotéku“. The Independent zdůraznil, že se tak současný ideální muž začíná svými proporcemi přibližovat „ideální“ ženě silně připomínající anorektičku. „Modelingu se najednou mohou věnovat lidé, kteří o tom ještě nedávno ani nesnili; kteří platili za vyzáblé a nepohledné,“ uvádí v tomto článku odborník na módní trendy Johnathan Phang  

.●●● Je zajímavé, že zatímco se ideál ženské krásy někdy až neuvěřitelně mění s časem i místem na zeměkouli, s představami o mužské kráse to tak dramatické nebylo. Tu se přitvrdilo v typu, tu zjemnilo. V podstatě ale měl muž hlavně představovat sílu (fyzickou i duševní), která dokáže ženu ochránit. Když se tedy v osmdesátých a devadesátých letech procházeli po molech nebo filmových plátnech muži s vypracovanými svaly, mírně vyšší než střední postavy, nešlo o nic nového. Už v době kamenné byl zřejmě považován za ideál muž silný, schopný lovit. Byli proti tomu muži Antiky nebo Egypta zjemnělí? Trochu možná ano, ale jen pokud jde o vzhled. Určitá záliba v některých trochu zženštilejších typech nepramenila jen z touhy ženy po silném a přitom něžném muži, ale své mohl udělat i tehdy módní zájem mužů o muže. Podle vědeckých rozborů šlo svým způsobem o odraz tehdejšího způsobu života. Muži trávili často roky mimo své domovy na válečných výpravách, tedy pouze v mužské společnosti…   Středověk vrátil představu ideální podoby muže k dobře stavěnému, silnému tělu, které se dokázalo hbitě ohánět těžkým mečem. Baroko a rokoko tento trend zase poněkud zjemnily a vnesly do představ o mužské kráse větší upravenost a uhlazenost. Urostlý muž? Ano. Příliš svalů? Tak do cirkusu. A také dál se ideál měnil jen lehce. Svěže vypadající, urostlý muž se symetrickými rysy tváře vévodí žebříčkům, které sestavují samy ženy, i dnes. Na začátku nového tisíciletí vítězí tak dál (až na módní mola) trend upraveného, sportovně vypadajícího muže, který dbá o své tělo a ze kterého vyzařuje úspěch. Jen takový může dokázat ochránit ženu a být jí i partnerem. Vše jde až tak daleko, že se pořádají soutěže metromužů, tedy mužů, kteří pečlivě dbají na to, co si na sebe oblékají.  

●●● Dnes už samozřejmě neovlivňují představy o idolech krásy sochaři nebo malíři. Do výstavních síní zase tolik lidí nechodí. Zato všichni mají na očích celebrity ze světa filmu, které vidí na televizních obrazovkách nebo které na ně vykukují z předních stránek časopisů. A výsledek? Ať se dnes tedy podíváme do různých časopisů, nebo na webové stránky, je všeobecně považován za nejkrásnějšího muže Hollywoodu hlavně Brad Pitt. A nezní to jen z různých průzkumů pořádaných bulvárními novinami a časopisy. Také mezinárodní společnost pro estetickou plastickou chirurgii zjišťovala prostřednictvím dotazníků mezi dvaceti tisíci plastických chirurgů z 84 zemí, jak si muži a ženy představují mužskou krásu. Šlo jí o to, zjistit, jaké úpravy zevnější budou požadovat budoucí klienti. Jak uvedla Česká tisková kancelář, podobný výzkum provedl i Ústav estetické a rekonstrukční chirurgie v Beverly Hills. Ukázalo se, že spousta mužů by chtěla mít břicho, zadek, nos a bradu, právě jako má Brad Pitt. Případně něco z George Clooneyho. Anebo z Johny Deepa. A Daniela Craiga. A…   Skládají se žebříčky nejkrásnějších nebo chcete-li nejsympatičtějších mužů byznysu, sportovců a dalších oborů, ­přesto nejvíce vedou právě herci. V jejich prospěch nemluví jen jejich zjev, ale i charisma jejich rolí. V roce 2006 se třeba na nejpřitažlivějšího muže zeptala čtyř tisíců žen společnost Durex. Vítězem se stal Daniel Craig. Která žena ho tehdy mohla přehlédnout v nové roli Jamese Bonda, zosobňujícího silného, šarmantního, vždy elegantního, muže, který ví, co ženy chtějí? Je libo další jména ze žebříčku? Clive Owen, Jude Law, Steve Jones, George Clooney, Johnny Depp, David Beckham, Robbie Williams, Orlando Bloom, Pierce Brosnan. Jak by se vedle nich cítili příslušníci kmene Bororo, kteří se považují za nejkrásnější?   Přesto je otázkou, zda by se tyto mužské idoly západního světa samy označily za ideál krásy. Na rozdíl od nich mají ale určitě jasno striptéři ze skupiny Chippendales. Vloni v listopadu rozehřívali ženy a dívky svou show v pražském divadle Hybernia. Prohlašují o sobě, že jsou nejkrásnějšími muži světa. Mají za sebou přes třicet pět tisíc představení a nadšeně jim tleskaly ženy ve více jak sto padesáti zemích světa už na čtyřech kontinentech. Vystupují v pozměněném složení už od roku 1978. Jak by asi jejich tanec vyhodnotily ženy z kmene Bororo? Vybraly by si?  

Pin It on Pinterest