Category: 2008 / 11

Text a foto Barbora Literová   Labužníci mají jasno. Belgie je rozhodně jednou z povinných zastávek každého gurmána. Belgické pralinky, skvělé paštiky, vafle, mousse au chocolade neboli čokoládová pěna. Všechna tato labužnická potěšení pocházejí odsud. Ale co třeba hranolky? Víte, že tuhle základní pochoutku fastfoodových restaurací vymysleli taky Belgičané?   Hranolky zná každý. Ovšem jen nepatrný vzorek znalců by přisoudil tento bramborový vynález Belgii. Jde o kuriózní gastronomickou mystifikaci. Díky světoznámému pojmu „French fries“ nebo „pommes frites“ si značná část lidí myslí, že proužky smažených brambor pocházejí, jako koneckonců většina delikates, z Francie.  

A komu za to Francouzi vděčí? Jedna z legend praví, že za první světové války nabídli Belgičané svým spojeneckým přátelům z řad Američanů a Britů hranolky, protože hovořili francouzsky, stala se pochoutka rázem francouzskou specialitou. Není divu, že tak byla spáchána gastronomická křivda na Belgičanech. Historik Jo Gerard tvrdí, že první hranolky si osmažili obyvatelé oblasti Meuse v roce 1680. Byli zvyklí na přílohu v podobě malých smažených ryb, když ale zamrzla voda, bylo třeba poohlédnout se po něčem jiném. Rozkrájeli brambory na proužky a osmažili je, a tak prý vznikly hranolky. Historek o jejich původu bychom ale našli víc.   „Belgická kuchyně je okázale neokázalá,“ říká Daniël Hagen, ředitel Flanderské turistické informační kanceláře pro Českou republiku. Vedle michelinovských restaurací je tu nespočet zařízení, kde se najíte neméně kvalitně, za rozumnou cenu a nemusíte u toho mít stříbrný příbor. Navzdory všem kulinářským specialitám ale Belgičané své hranolky milují. Na špičatý pytlík hranolek puntzak si počkají ve frontě ve svém oblíbeném fritkotu. Česky bychom řekli v „hranolkárně“. Tu nejznámější najdeme v Antverpách. Jmenuje se Max a v roce 1862 ji založil podnikatel Frit.  

„Frit met mayoneze“, je fráze, která se vám bude hodit. Hranolky s majonézou jsou klasika. Vybrat si můžete ale i ze spousty jiných dresinků. Do svého špičatého pytlíčku jsem si jich nandala hned několik. Jak mě ale decentně upozornil Dan Hagen, to by žádného Belgičana nenapadlo. Ten si dochutí pouze jednou, ale zato pořádně.

Co si ještě dát

● Bitterballen – hořké masové kuličky na způsob karbanátku

● Frikandel – najemno mleté a kořeněné maso

● Kroket – strouhané maso zahuštěné moukou obalované v křupavém těstíčku. Pozor na saté kroket, má sladkou příchuť!

Zdravější příprava ● Hranolky smažte pokud možno při nižších teplotách a nepřepalujte je. Vědecký tým z Technické univerzity v Mnichově totiž letos prokázal, že se při teplotě nad 120 stupňů Celsia z brambor začíná uvolňovat rakovinotvorný glycidamid, který je nebezpečnější než acrylamid objevený v hranolcích před sedmi lety. V mezích tolerance podle vědců hladinu těchto nebezpečných látek udržíte, pokud budete hranolky smažit při teplotě do zhruba 175 stupňů Celsia a smažení omezíte na nezbytně nutnou dobu. Dalším způsobem, jak snížit množství nebezpečných látek, je používání oleje s nasycenými mastnými kyselinami. To znamená dát přednost palmovému oleji před slunečnicovým, který při testech z tohoto pohledu dopadl nejhůře.  

Pin It on Pinterest