Category: 2006 / 09

Do prostředí, které má imitovat volnou přírodu, ale nezastírá, že slouží také k zábavě, provozovatelé umístili řadu dalších zvířat, se kterými se dostává návštěvník do bezprostředního kontaktu. I ten, kdo se v životě nepotopil, si tak může zkusit, jaké pocity má ve volné přírodě potápěč, když si hladí sametového rejnoka nebo si položí ruku na drsnou kůži dvoumetrového žraloka. Na souši se zase pestrobarevní papoušci a tukani rozhodně nerozpakují vyzobat si zrníčka z dlaně. A adrenalin může zvednout plavání s bengálskými tygry v témže bazénu, i když je šelma od člověka oddělena sklem. Plavou stejně rádi jako lidé. A možná dostanete od trenéra tygří vous pro štěstí.

Plavání s delfíny ale patří k nejvyhledávanějším. Trenéři nejdříve vysvětlí, co delfíni mají a nemají rádi, a naučí návštěvníka několik trenérských signálů, aby delfín poslouchal. Potom si už může každý užívat ve vodě chvilky mezi těmito mimořádnými zvířaty: hladit je, objímat, nechat se pusinkovat, tancovat merengue nebo je krmit. Nakonec si každý může vychutnat jízdu se dvěma delfíny: každého se chytne za hřbetní ploutev. Je to úžasné!

Kontakt s lidmi mají rádi i lachtani. Show, při které předvádějí akrobatické a hravé kousky, zcela rozptýlí jakoukoliv špatnou náladu. Dva samci a šest samic, kteří pocházejí z Uruguaye, se dokonce nechají u svého bazénku pohladit a obejmout a také zapózují pro rodinné foto. Lachtaním poděkováním je vlhký polibek na tvář, za který očekávají rybku jako odměnu.

Dominikánský Ocean World umožňuje jako jediný park na světě zblízka pozorovat a prozkoumat žraloka vouskatého. Počáteční pocit strachu se díky zkušenému trenérovi dá lehce překonat a po prvním pohlazení, lehkém držení a krmení si může odvážlivec společně s několika žraloky i zaplavat. Mnoha lidem to možná přinese úplné porozumění pro tyto překrásné a úctu vzbuzující tvory.

Ocena World má poměrně složitý systém, který má zajistit dobrou kvalitu vody i ostatního prostředí pro zvířata i návštěvníky. Na své webové stránce uvádí, že třeba jen instalace vodního systému přišla na tři a půl milionu amerických dolarů. Denně si ale možnost bezprostředního kontaktu s některými zvířaty přicházejí vychutnat stovky návštěvníků.

Podmořský svět

l Park se nachází v blízkosti turistického střediska Confresí, asi 20 minut jízdy od největšího města severního pobřeží Puerto Plata.

l Vstupné činí 55 amerických dolarů za dospělé a děti od 13 let. Od 4 do 12 let 40 dolarů, děti do 3 let mají vstup zdarma.

l Další informace na www.oceanworld.net.

Do Dominikánské republiky můžete letět individuálně a poznávat tento výjimečný ostrov v Karibiku na vlastní pěst. Stále více turistů však využívá služeb cestovních kanceláří, které jsou schopny zařídit zájezd na klíč. Nutno podotknout, že pobytový zájezd vás tak určitě vyjde levněji. Například Exim tours nabízí jako jediná cestovní kancelář přímé charterové lety z Prahy do La Romany . Odpadá tak únavné čekání na spoje a několikeré odbavení zavazadel a další nepříjemné věci. Například 12 dní ve tříhvězdičkovém hotelu stojí 28 290 Kč včetně letenky, poznávací okruh Dominicana mágica lze pořídit od 43 tisíc korun. Další informace např. na www.eximtours.cz.

Pin It on Pinterest