Category: 1998 / 03

Padesát let vývoje a devět Nobelových cen! Fantastický relaxační audiovizuální přístroj! Co se skrývá za bombastickými titulky? Módní hit, anebo médium příštího tisíciletí? . . . . .

Matka příroda nás, boží tvory, vybavila samovolně fungujícími mechanismy, jejichž smyslem je odměnit ducha i tělo slastným pocitem pokaždé, když děláme něco dobrého pro záchovu života. Čím dokonalejší organismus, tím víc odměny. Bez ohledu na to, jestli se jedná o konzumaci potravy, provozování sexu či spánek. Přírodní národy to věděly, a čím víc se stávaly lidmi, tím víc si chtěly užívat. Provozovaly obřady s ububnováním až k transu, meditovaly a vymýšlely různé cviky a triky. Času na uvedení do transu bylo stále míň a potřeba slasti intenzivnější, a tak se šlo přírodě naproti. Kvasilo se a pálilo, až vznikla “ohnivá voda”, sbíraly se “dobré trávy”. Úměrně s růstem povzbuzovacích prostředků stoupala i jejich potřeba vinou stresu. Ale má to svůj velmi podstatný háček · náhradní opiáty jsou riskantní svým účinkem na organismus. Člověk si na chvíli “udělá hezky”, jako kdyby zapomínal, že vždycky je “něco za něco”.

NEUROTECHNOLOGIE


A pak je tu samozřejmě věčná otázka zdraví a nemoci, kde se prokazuje, že důležitým faktorem v otázce, jestli zůstaneme zdraví, je náš mozek.

A právě v tuhle chvíli, krátce před koncem druhého tisíciletí od Krista, se objevuje věda, která chce dokázat, že i v principu slasti či zdraví může za jistých podmínek platit “něco za nic”. Anebo případně “něco za informace”. Věda, která se takovými věcmi zabývá, se nazývá neurotechnologie. Řečeno slovy průkopníka této disciplíny v Čechách J. M. Valucha: “Nejvýznamnějším objevem, který nám neurotechnologie zprostředkovává, je ujištění, že člověk může být z vlastní vůle pánem svého vědomí, mysli, pocitů, chování a všech tělesných funkcí, a tím i pánem svého osudu.”

ELEKTRÁRNA VAŠEHO MOZKU

Musíme si uvědomit, že mozek je vlastně taková malá elektrárna. Frekvenci elektřiny dělíme do čtyř jogínům známých pásem · alfa, beta, theta a delta. Beta je to, co známe po většinu života, alfa fáze příjemné pohody a snění s otevřenýma očima, theta jakýsi polospánek, kdy nejčastěji prožíváme vybuzení fantazie, a delta stav transu anebo hlubokého spánku.

Důležité je, že ve stavech alfa, theta a delta probíhá jakási psychosomatická očista, v těle začnou působit pozitivní hormony, objeví se pocit blaha, klidu a harmonie a všechny buňky se regenerují. Trénovaní jogíni a děti se do alfy dostávají sami a často. Mladé tělo totiž disponuje optimálně fungujícím samoléčebným mechanismem. Proto se děti učí tak rychle · nemají s alfou problémy. Princip učení v alfa stavu se nazývá superlearning a psal jsem o něm v Koktejlu 8/94. S přibývajícím věkem je člověk jaksi “unaven stářím” a přirozená schopnost naladit se do dobré pohody, regenerovat a učit se pomalu mizí, pokud není záměrně pěstována. Pěstováním je myšleno cílevědomé ovládání své vlastní mozkové elektrárny a mnoho jogínů dokázalo, že to skutečně lze. Zbývalo najít prostředek, který by umožňoval vstup do hladiny alfa i nejogínům bezpečně, rychle a pokud možno bez velkého úsilí.

AVS SYSTÉM

Nová doba přišla s novou myšlenkou. Nemusíte se o nic starat, přístroj to udělá za vás. Z pokusů, které absolvovali vědci mnoha zemí, víme, že světlo a zvuk jsou schopny přeladit mozek na frekvenci, jakou právě potřebujeme. Zní to neuvěřitelně, ale frekvence mozkových buněk poslouchá hudbu, sleduje vizuální signály a pak je začne kopírovat. Vyrobit přístroj, který naladí mozek na požadovaný kmitočet, nebylo až tak složité. Tak vznikly walkmanům podobné krabičky se sluchátky, které mají navíc ještě brýle, ve kterých v určitém rytmu probleskují malé diodky. Říká se tomu audiovizuální stimulace (AVS) a slibuje to regeneraci mysli, rychlý odpočinek, hlubokou relaxaci nebo snadné učení. Má se zlepšovat veškerá duševní činnost, paměť, koncentrace, představivost, fantazie, sebevědomí. Klinicky je prý dlouhodobě ověřeno, že při pravidelné stimulaci po dobu několika týdnů se zvýší IQ v průměru až o 10 bodů. Stačí nasadit a snít, snadné jako kondicionér a šampon v jednom, spolehlivé jako prášek na praní. Na Západě se jim někdy říká relaxman, u nás se občas propaguje výraz psychowalkman, ale protože s černými zevnitř blikajícími brýlemi na očích se chůze tedy walk rozhodně provozovat nedá, líbí se mi spíš instantní jogín.

NEMOC ZE TMY

Jmenuje se SAD · Seasonal Affective Disorder (sezonní afektivní porucha). Příčinou je dlouhodobější nedostatek denního slunečního svitu, a pokud jste na ni náchylní, vzpomenete si na otrávenost dní, kdy bylo pod mrakem · například koncem roku 1997. I tohle jsem objevil v jednom specializovaném časopise o zdraví, v záplavě materiálů o neurotechnologii. Je to dobrý úvod k popisování vlastní zkušenosti z instantního jogína. Možná právě tady platí, že musíte být připraveni vnímat i takové signály, jako je nemoc ze tmy, zkrátka být naladěni. Na rozdíl od propagačního letáčku, který vybízí aspoň ke čtyřem opakováním, na mě pulzující bzučení a barevná hudba “nějak zapůsobily” hned napoprvé. Na rozdíl od letáčku, který tvrdí, že účinek pocítí každý, jsem v okolí lidí, které jsem nechal, aby si přístroj vyzkoušeli, zůstal jediným, koho to opravdu zaujalo na první pokus. Možná jde o to, že ne každý má vytrvalost dlouhodoběji to zkoušet a nezbytný dostatek informací.

BRAIN FITNESS?

Mistři meditace změnou stavů vědomí dokonale kontrolují všechny psychické i fyzické pochody svého těla. Vytrénování mysli k dosahování změněných stavů vědomí jógou trvá dvacet a více let, ne každému se to podaří. S jogínem v prášku to máte za pár měsíců. I ti skeptičtí odborníci, kteří o této oblasti podnikání tvrdí, že nabízí nirvánu do nákupního košíku, dovolenou pro mozek anebo sny ze stroje, se domnívají, že zřejmě v blízké budoucnosti zachvátí Ameriku po známé vlně body fitness nová vlna brain fitness. “Lidé chtějí změnit své vědomí, drogy jsou ale ilegální a meditace dá spoustu práce,” říká tvůrce jednoho z těchto přístrojů Robert Austin. Musí ale skutečně každý, kdo hledá instantní nirvánu, zaplatit faustovskou daň? Swami Chetananda, zakladatel Nityananda Institute v Cambridgi, vidí první problém v novém druhu závislosti: “Co se stane, když se mašinka rozbije? Jestliže tohle má být konec, tak jste mimo, protože hlavním smyslem meditace je osvobodit se od závislosti. Z dlouhodobého hlediska nemůžete prostřednictvím nějaké pulzující mašinky zkrátit cestu, kterou vnitřní vývoj vyžaduje,” říká Chetananda.

CO SE DĚJE?

Co se to tedy vlastně děje? Proč jsme o neurotechnologii neslyšeli už dřív, když je to takový zázrak? Podle knihy J. M. Valucha “Neurotechnologie, mozek a souvislosti” je to mimo jiné proto, že publicisté ve vědeckých časopisech na celém světě dokáží v reálném čase zpracovat asi dvě procenta všech nových poznatků. Kromě toho prý hlavní základny výzkumu psychofyziologických jevů · specializované pracoviště NASA, CIA, FBI a podobně, neměly o únik informací pochopitelně zájem. Dokud se neukázal vývoj nevhodným, protože přístroj neumí naladit mozek na vlnu “univerzálního vojáka”.

V současné době ti, kteří o AVS přístrojích něco vědí, prý pro samé obchodování nemají na informování čas. Globální meziroční nárůst spotřeby instantních jogínů se v posledních čtyřech letech pohybuje okolo 238 procent, americký trh má blízko k nasycení, konjunkturu prožívají země Dálného východu.

CHVILKOVÝ HIT NEBO NOVÁ DOBA? Vrcholný výkon, sportovní, stejně jako duševní, to je vlastně okamžik relaxace, jejímiž vnějšími znaky jsou uvolněnost, vláčnost, lehkost, chladnokrevnost a snadná koordinace. Prostě pohoda. To, co by měl náš přístrojek vytvářet. Proto nepřekvapí, že instantního jogína prý doma mají několikanásobný mistr světa v surfingu, mistryně USA v chůzi, legendární kulturista Frank Zane, fenomenální plavec Matt Biondi, špičkoví investiční makléři, jejichž jména nám, normálním smrtelníkům, bohužel, nic neřeknou, anebo naopak důvěrně známé hvězdy šoubyznysu, Patrick Swayze či Demi Moorová. A tak konečné řešení, totiž jestli se z přístroje na audiovizuální stimulaci mozku stane chvilkový módní hit, anebo masový symbol nového tisíciletí, musíme nechat času.

Pin It on Pinterest