Category: 1999 / 11

Není snad v Čechách fotografa, kterého by jedni milovali a druzí s takovou vervou zatracovali. On sám kritiky opovrhuje a oni mu nezřídka oplácejí stejnou mincí. V dějinách české fotografie se dosud neobjevila tak provokující osobnost. Provokuje svým chováním, názory a nakonec i fotografiemi natolik, že mnohým dělá potíže uvěřit v jeho upřímnost. Nikdy nikde neprosil o žádnou výstavu, přesto je jedním z nejžádanějších fotografů. Nikdy nefotografoval nic jen proto, aby se uživil. Přesto, že v době před rokem 1989 byl pro české země oficiálně pouhým dělníkem, své fotografie vystavoval v zahraničí. V roce 1980 dostal za své fotografie poprvé tisíc dolarů, což byl v té době jeho celoroční plat dělníka. Dnes mají na světovém trhu jeho práce vysoké, až exkluzivní ceny.

V závěru roku 1990 byl vyznamenán francouzským rytířským titulem “Chevalier des arts et lettres”, kterým se může chlubit jen nemnoho světových umělců. Přesto velmi napjaté vztahy mezi českou “odbornou veřejností” a příliš hubatým Saudkem vyústily v minulém roce v jeho rozhodnutí uspořádat svou poslední výstavu fotografií s agresivním reklamním názvem “Sbohem, Jane”. Je to jeden z dalších mistrně provokativních činů Jana Saudka, který totiž ani náhodou neodchází do ústraní. Jeho nová aktivita – obrazy – zcela jistě ještě rozbouří až příliš klidné vody českého rybníka. Zvláště když Saudek otevřeně přiznává, že maluje pod zvětšovákem…

Berte tedy tyto fotografie jako letmý průřez a připomínku fotografické minulosti Jana Saudka, která skončila-neskončila.

Pin It on Pinterest