Category: 2008 / 01

napsal a vyfotografoval Jan Borecký

Housle jsou nejrozšířenější hudební nástroj na světě. Vznikaly na začátku 16. století z nástroje, kterému se říkalo lira da braccio. Nejznámější z prvních houslí jsou z dílny Itala Gaspara Bertolttiho, který žil kolem roku 1560.

Pak se hlavně v Itálii objevily celé rody houslařů. Své ale mají co říci k historii jejich výroby i české Luby u Chebu. Všude samé housle. Tak nějak to vypadá v továrně na výrobu strunných hudebních nástrojů Strunal v Lubech. Vyrábějí se tu už více než pět set let. Nejstarší dochované housle z Lubů od mistra Johanna Adama Pöpela jsou k vidění v muzeu v Norimberku. Začátky zdejší výroby tedy sahají někam do 16. století. Ve století osmnáctém se tady stavěly kvalitní mistrovské nástroje, slávu houslařského řemesla šířily především rody Sandnerů, Hoyerů a Schusterů. Několik generací skvělých houslařů pak také vychovala zdejší houslařská škola, založená v roce 1908. V Lubech ale rozhodně nešlo o nějaké příštipkaření.

housle

Třeba v roce 1913 se tu výrobou hudebních nástrojů zabývalo více jak tři tisíce lidí. Známá firma Cremony je ale založena až po první světové válce sloučením malých dílen. Současný název Strunal je až výsledkem privatizace na začátku devadesátých let. Málokdo ovšem ví, že dnes jde o jednoho z nejvýznamnějších výrobců strunných hudebních nástrojů v Evropě. V Lubech staví na bohatých českých tradicích. Zdejší housle by nedokázaly tak zpívat, kdyby do nich nevkládali svou zručnost zděděnou z generace na generaci mistři houslaři. Bez ruční práce, i když doplněné moderními a dnes už i ekologickými technologiemi, by to nešlo. Rozhodující je totiž cit pro kvalitní materiál, který dobře nese zvuk. Dřevo se pak musí dokonale zpracovat. Na výrobu světově známých houslí se v Čechách používá dřevo smrků a buků, na kytary a mandolíny se exotická dřeva dovážejí z Afriky. Dnes v Lubech vyrobí ročně dvě stě padesát lidí šedesát tisíc hudebních nástrojů. Každý v několika modelech, od levnějších po koncertní, včetně pouzder a povlaků. Známý profesor Jiří Jirmal třeba doporučuje jednu ze zdejších kytar. Koncertní virtuos Jaroslav Svěcený zase lubské housle a violy podle modelů Stradivariho a Guarneriho. A české housle zpívají po celém světě. Většina totiž míří do Ruska, USA a Německa, ale i na Island, do Botswany, Hongkongu, prostě do padesáti dvou zemí světa. Chystá se prodej do Číny a Indie. Housle z Lubů se mohou navíc pyšnit speciálním hologramem, který v rámci projektu European Excellence, zaměřeného na podporu tradiční evropské výroby, potvrzuje originální evropský původ zboží.

Pin It on Pinterest