Kategorie: 1999 / 11

Ostrov Kefalloniá leží v Jónském moři, západně od Patraského zálivu. Je snad nejzelenější ze všech řeckých ostrovů a představuje skutečný ráj.

Kefalloniá byla v historii velmi výhodným strategickým místem, a tak je tu celá řada zajímavých památek svědčících o vlivu jiných kultur, zejména Římanů a Benátčanů. V roce 1810 byl ostrov obsazen Angličany a v roce 1864 se Kefalloniá spojila s Řeckem.

Po občanské válce v roce 1953 se ostrov doslova vylidnil. Zůstalo tu jen 2000 obyvatel. Většina ostatních utekla k rejdařským společnostem do zahraničí. Ale postupně se sem vraceli a z našetřených peněz vystavěli mnoho krásných domů a apartmánů.

Cestovní ruch je tu zatím velmi málo rozvinutý, především proto, že obyvatelé svůj ostrov chrání před přílivem zahraničního kapitálu. Stavět tu mohou jen Řekové a na celém ostrově nenajdete stavbu, na které by se finančně podílel zahraniční partner. Peníze z cestovního ruchu tedy zůstávají na ostrově a slouží k tomu, aby se pomalu budovala další místa odpočinku pro zahraniční návštěvníky. A těch je tu zatím jako šafránu. Na rozdíl od olivovníků, které rostou prakticky všude.

Ze dřeva olivovníků se vyrábějí upomínkové předměty a z plodů olej, který je hodně tmavý. Olivy rostou ve výšce až 1600 metrů. Jen o něco níž se rodí znamenitá vinná odrůda Robola, jejíž hrozny se zpracovávají ve vinařském závodě stejného názvu.

Nedaleko od něj, v Agios Gerassimos, je nádherný klášter, zasvěcený svatému Gerassimovi. Žil sám na úpatí hor v malé jeskyni. Měl léčitelské schopnosti a byl velmi pracovitý. Aby mohli lidé osídlit planinu, našel v okolí kláštera vodu a sám vyhloubil čtyřicet studní. Jeho ostatky jsou dodnes velmi uctívány a je patronem tohoto kouzelného pohádkového ostrova.
Cestu reportérky zajistila cestovní kancelář CZECH TOUR CORFU Jablonec nad Nisou.

Pin It on Pinterest