Category: 2008 / 07 - 08

Text Jaromír Pohan, foto USDA ARS IS PHOTO UNITS   Nebezpeční zabijáci, kteří mají každoročně na svědomí několik lidských životů. To jsou klíšťata, jichž je v posledních letech v lesích jako máku. A nejen tam a nejen během letních prázdnin. Zvláště letos, kdy byla relativně krátká a teplá zima.   V posledních deseti letech se tito nebezpeční tvorové objevují i v zahrádkách a dokonce i v městských parcích. Tedy i na místech, kde se dříve vyskytovali jen sporadicky. Nebezpeční ektoparazité se dokonce dostali i do hor. Přenášejí je tam ptáci a spárkatá zvěř. Takže pozor na ně i tam.

   Nebezpečnou boreliózu přenáší zhruba dvacet procent klíšťat, encefalitidu kolem jednoho procenta. V ohniscích těchto nákaz je samozřejmě tento poměr vyšší. V České republice jde především o jižní Čechy s vysokým procentem encefalitidy, o Středočeský a Jihomoravský kraj s nebezpečím boreliózy a obecně o lesy v okolí řek Vltavy a Berounky. Kromě toho se za vysoce rizikové označují zalesněné oblasti Jeseníků a Českomoravské vrchoviny.   Podle MUDr. Dagmar Hulínské ze Státního zdravotního ústavu jsou klíšťata nejnebezpečnější v období po dešti. „Zcela mylná je představa, že je to v horkém létě. Než na ročním období, záleží spíše na tom, zda je vlhko a teplo. Zdaleka nejnebezpečnější je tedy období, kdy zaprší a pak následují dva tři horké dny. Za prvé klíšťata velice ožijí, za druhé se zvyšuje jejich infikovanost. Záleží také na fázi jejich vývoje, larvy jsou méně infikované než dospělí jedinci, přijmou méně krve, a tím i méně bakterií. Přenos z infikovaných vajíček je navíc velmi sporný,“ uvedla lékařka.   Česká republika patří ve výskytu klíšťat i počtu osob nakažených boreliózou a encefalitidou, které klíšťata přenášejí, k nadprůměru v Evropě. Zato ve spotřebě repelentů, které nás před klíšťaty chrání, jsme až na samém chvostu tabulky. V ostatních evropských státech kupují lidé repelenty podstatně častěji. Stačí se podívat na výsledky průzkumů – průměrná česká domácnost má totiž doma pouhé jedno balení repelentu na rok. Nejoblíbenější je repelent OFF!, který také má podle Testu DNES nejvyšší podíl ochranné látky (35,7 procenta).   Málokdo už ale ví, že repelenty působí po aplikaci zhruba čtyři až osm hodin, takže jsou na procházku lesem v podstatě dostatečnou ochranou, navíc už také dostatečně vyzkoušenou. Například OFF! vznikl jako produkt amerického armádního výzkumu v rámci ochrany vojáků v močálech a bažinách po druhé světové válce. Obsahuje – společně s dalšími repelenty – látku DEET (diethyl-meta-toluamid), která aktivně působí na receptory hmyzu a odpuzuje ho.  

Trochu překvapivé je zjištění, že pokud používáme v dostatečné míře repelenty, můžeme si při pobytu v přírodě v podstatě dovolit i krátké sukně či kalhoty, nízké polobotky, holá ramena a nechráněnou hlavu. V dostatečné míře znamená, že postřik repelentem pro jistotu několikrát opakujeme A to buď na holé tělo, nebo na oblečení. Podle slov MUDr. Dagmar Hulínské jsou repelenty účinné také podle toho, jak se potíme. Při pocení se účinnost snižuje.

Klíště obecné V případě samičky je dlouhé 3 až 4 milimetry, sameček je trochu menší, měří kolem 2,5 milimetru. Hladové sedí na konci větve nebo jiných vyčnívajících místech s předníma nohama šikmo zdviženýma do vzduchu. Dokáže takto čekat a hladovět i déle než jeden rok. Je to parazit sající krev, ale také přenašeč nebezpečných nemocí.  

Lymská borelióza Infekční onemocnění. Prvním příznakem je šířící se červená skvrna s blednoucím středem v okolí kousnutí. Objevit se může horečka, bolesti svalů, únava. Pokud onemocnění zůstává neléčeno, postihuje nervovou soustavu, srdce či klouby. V počátečních stadiích bývá účinná léčba antibiotiky.  

Klíšťová encefalitida Neboli klíšťový zánět mozku, infekční virové onemocnění napadající mozek a mozkové blány. Nemoc často probíhá hůře u dospělých než u dětí. Může mít podobu jen lehkých bolestí hlavy a zvýšené teploty nebo (ve druhé fázi) těžký průběh spojený s prudkými bolestmi hlavy, vysokými horečkami, dezorientací, poruchami motorické koordinace atd. Pak může dojít k úmrtí nebo k dlouhodobějšímu nebo celoživotnímu ochrnutí, poruchám soustředění či snížení intelektu. Jedinou léčbu představuje podpůrná léčba (vitaminy a léky tlumící projevy nemoci) a klid na lůžku. Prevencí je očkování.  

Pin It on Pinterest