Category: 1997 / 04

Yelowstonský národní park ve Spojených státech je zcela unikátní přírodní rezervací, která nemá na celém světě obdoby. Je to díky neporušenému ekosystému a krajině tvořené geotermálními silami, které způsobily její podivuhodné vrásnění a zbarvení. Stejné síly, které daly této krajině specifický charakter před miliony let jí dodnes ponechávají vulkanický charakter. Rezervace je stále vystavena nebezpečím, která z této skutečnosti vyplývají ­ jsou tu dlouhé a chladné zimy a zároveň v létě možnost sálajícího žáru, který se může změnit ve zničující oheň, jaký park ohrožoval v roce 1988.


Kojot

Taková rozmanitost dává příležitost k životu mnoha druhům zvířat ­ žijí zde například bizoni, losi, medvědi grizzly. Jeden z tamějších tvorů je však pro to místo zvláště typický ­ není to zvíře ani mimořádně veliké ani mimořádně nebezpečné, je to spíše nejbližší příbuzný psa a jmenuje se kojot.

Autoři jednoho z dílů pořadu National Geographic s názvem Království kojotů sledují jejich život v průběhu celého jednoho roku, ve všech ročních obdobích.

V arktických zimách hledají kojoti teplo, bezpečí a obživu u teplých gejzírů a termálních pramenů. Při shánění potravy berou za vděk maličkými hraboši, které hledají pod sněhem, i huňatými bizony, které musí ve smečce uštvat a ulovit.

Kojoti se páří v zimě, aby mláďata přišla na svět na jaře a do příští zimy z nich vyrostli silní a zdatní členové smečky. V době, kdy matka kojí a opatruje štěňata, přinášejí jí ostatní členové smečky potravu a pomáhají jí hlídat doupě.

Autoři pořadu se v jedné jeho části zaměřili na mladého samce, který spolu s ostatními štěňaty opustil noru a učí se poznávat teritorium své smečky a podaří se mu ulovit první kořist. Podzim znamená pro mladého kojota velkou výzvu ­ smečka čítá už příliš mnoho členů na to, aby se mohla po celou zimu uživit, a proto se mladý samec vydává vlastní cestou. Je to nebezpečný a riskantní podnik ­ pokud se mu včas nepodaří přiřadit se k jiné smečce, jeho šance na přežití se výrazně snižují. Naštěstí sledovaný jedinec potká osamocenou fenu a spolu s ní se přidruží ke smečce, která nemá dominantního vůdce, a mladý kojot se proto může této role ujmout. Přesto je ale nadcházející krutá zima pro smečku nesnadným obdobím, které vyžaduje velké uskrovnění a nutnost držet bezpodmínečně při sobě. Teprve potom mají kojoti šanci zimu přečkat a na jaře vyvést novou generaci v yellowstonském království kojotů.Producenty tohoto dílu jsou Bob Landis a John Rubin. Bob Landis je zkušeným kameramanem přírodních snímků již od roku 1973. Jako zkušený filmař své snímky režíruje i produkuje a je stálým spolupracovníkem na projektech National Geographic ­ připomeňme si za mnoho jiných například díl věnovaný medvědům grizzly. Za své celoživotní dílo věnované životu v divoké přírodě sklidil mnoho prestižních cen a uznání.  

Pin It on Pinterest