Dalmácie a její ostrovy jsou jedním z nejhezčích ostrovních území světa. S kolem a na lodi jako pohyblivým zázemím prožijte objevitelské putování s kouzlem nečekaného na mořské hladině i na vlastních duších.
Nalodíte-li se v některém z jadranských přístavů na jednu z pěti dřevěných lodí, pronajatých kololodní cestovkou, přihodíte k tomu horské nebo trekové kolo, začne plánované i neplánované dobrodružství na trasách po moři i po souši. Chorvatsko poznáte trochu jinak, aktivně, chytře. Mimo dobu hlavní sezony se podíváte do neokoukaných míst s neporušenou přírodou, sceneriemi, které vám vezmou dech a autentickým životem místních měst, vesniček a přístavů. Kololoď nabízí akci, zážitek, pohodu a také možnost volby. Spojuje totiž výhody organizované cesty na plovoucí základně s přednostmi svobodného, nezávislého putování na cestě, kterou si sami zvolíte. Především se ale dostanete na místa, která jsou jinak nepřístupná. Příjemné trasy kolem třpytivé hladiny i klikatící se serpentiny, kolmá stoupání do kopců a horských vesnic, málo frekventované asfalty a „něžné“ cesty pro treková kola, makadam jen pro MTB či technické singletracky pro experty. V denních cyklotrasách si můžete vybrat vzdálenost, povrchy a profily. Kdo se na každodenní výšlap necítí, může objet ostrov na lodi a počkat na cyklisty v malebném přístavním městečku nebo na útulné pláži. Přírodní podmínky spolu s tisíciletou tradicí kulturního dědictví jadranských ostrovů daly vzniknout unikátní a pestré ostrovní krajině se stovkami malebných přístavů i zapomenutých kamenných osad ve vnitrozemí. Budete okouzleni přírodním bohatstvím a atmosférou volnosti. Masový cestovní ruch s hotelovými komplexy, vybetonovanými plážemi a davy dovolenkářů tady naštěstí skoro úplně chybí. Místa na ostrovech, jejich obyvatelé žijící ve svém původním rytmu, a nepředvídatelnost moře dělají z plavby na tradičních jachtách, z nichž některé jsou přímo plovoucím historickým exponátem, neopakovatelně dobrodružný a romantický způsob cestování.

POČASÍ MÁ HLAVNÍ SLOVO
Plavba probíhá po pěti plavebních cestách. Střední cesta nabízí návštěvu Brače, největšího i nejvyššího z dalmatských ostrovů, Hvaru s kamennými městy plnými středověkých památek, ještě nedávno nepřístupného Visu i pestré Korčuly s nejzachovalejším opevněným ostrovním městem celého Středomoří. Jižní plavba je plná extrémů – ostrovy malé a téměř zapomenuté, jako je Šipan, či Lopud, na druhé straně známý a okouzlující Dubrovník, zelený Mljet, nejméně osídlený ostrov, a jako protiklad Korčula s největší populací z jadranských ostrovů. Jubilejní cesta vás zavede na civilizaci nejvzdálenější ostrov Lastovo a v kontrastu odhalíte i těžkopádnost socialistického skanzenu Ploče při deltě Neretvy. Rozeklané a syrové jižní pobřeží Hvaru s protikladem úrodného údolí ponorné řeky Matice, kterou cestovní ruch ještě neobjevil. Méně cyklisticky náročná západní cesta s menšími výškovými rozdíly a delším plavebním časem objevuje historická ostrovní města kypící životem, jako Rab a Mali Lošinj, která vzápětí vystřídají ospalé ostrovní vesničky, a jako bonus nabízí zážitek při plavbě úžinami a pod útesy Kornatských ostrovů, které tvoří jedno z nejčlenitějších souostroví na světě. I když se plavíte většinou po stanovených trasách, někdy může být plavba okořeněna trochou nepředvídatelnosti. Hlavním kapitánem je totiž počasí, a pokud vás uvězní v přístavu, máte alespoň šanci navíc ochutnávat místní život a nechat čas příjemně utíkat svým tempem třeba v nějakém místním vinski podrumu (vinném sklepě).
MAKADAM
Nikde ve Středomoří nenajdete tolik cest bez asfaltu, ať už podél pobřeží nebo v horách, jako právě na jadranských ostrovech. Některé cesty vedou přímo po břehu moře, ale obvykle se brzo začnou šplhat do úbočí a často po mnoho kilometrů kopírují členité pobřeží plné zátok. Cesty lemované fíkovníky a borovicemi vám umožní dostat se do míst, která po asfaltu často přístupná nejsou: k rozkvetlým levandulovým plantážím, romantickým liduprázdným plážičkám, k olivovým sadům i ke kamenným zapomenutým osadám, schouleným mezi kopci. Kamenité šotolinové nebo štěrkové cestě, po které pojedete, se tu říká „makadamski put“ nebo zkráceně „makadam“. A zatímco nás, obyčejné rekreační cyklisty, po pár metrech prozrazují křeče v lýtkových svalech, pravý biker považuje právě takovou vyjížďku teprve za zajímavou a sportovně hodnotnou. Navzdory mé domněnce původ slova nepochází z přirovnání k makadamovým ořechům, které jsou snad tvrdší než kamení, ale je odvozena od jména skotského stavebního inženýra Johna McAdama, který počátkem 19. století vynalezl a zavedl rychlý způsob výstavby zpevněné cesty.

ZÁKLADNA
Po cestě na ostrov Vis vás možná pozdraví párek veselých delfínů jako příslib autentické přírody a střídmého turismu. Ostrov, který byl až do 90. let uzavřenou vojenskou základnou, má svůj drsný půvab, zejména když vyjedete do hor. Kamkoli se vydáte, narazíte na pevnosti římské, anglické i rakousko-uherské z nejrůznějších období, a na okruhu kolem úrodného vnitrozemí s vinicemi najdete u Podhumlje i Titovo partyzánské doupě, z něhož roku 1944 řídil osvobození Jugoslávie. Až se odsud spustíte po pár strmých makadamových kilometrech do Žena Glava, čeká vás mimořádný kulinární zážitek – hospůdka Pol Murvu je sice obyčejná vzhledem, ale slavná, večeřela tu i monacká princezna, a časopis Vanity Fair ji zařadil mezi pět nejlepších gril restaurantů na světě! Strávit tradiční peku můžete při sjezdu do Komiže, s úchvatnými výhledy přes mořské útesy. Kochejte se a dejte si chvíli relax, protože zpátky do Visu, odkud jste ráno vyjeli na svou čtyřicetikilometrovou trasu a 800 m převýšení, vás čeká dramatický čtyřkilometrový stoupák. A co „doma“ v přístavu? Můžete obdivovat půvab historických domů a promenádu s pravou mediteránní atmosférou a s vůní čerstvě pečených ryb z lákavých gurmánských restaurací.
STRÁŽCE MAJÁKU
Chorvatsko můžete okusit ještě jinak. Najděte si maják jako svůj soukromý miniaturní ráj s nezapomenutelným výhledem a přitom s pevnou půdou pod nohama. Majáky se nacházejí po celé délce Jadranu od Istrie až k Dubrovníku, na klidných místech, která jsou pojistkou nerušeného relaxu. Vybrat si můžete maják na pevnině nedaleko historických měst nebo naopak na opuštěném ostrově daleko od civilizace, kde se rozkládá jen nekonečná mořská pláň. Třeba na ostrově Sušac, který leží mimo plavební cesty 23 námořní míle jižně od ostrova Hvar, a pod vámi jen kolmé útesy. Majáky na pobřeží bývají obklopeny voňavými borovicovými lesy, oblázkovými plážemi a často mělkým mořem vhodným ke koupání i k lovu ryb. Maják Veli Rat na severozápadním mysu Dugi otok je považován za nejhezčí na Jadranu, Savudrija z roku 1818 je zase nejstarším a také nejsevernějším chorvatským majákem. Ovšem nezáleží na způsobu, jakým svůj čas v Chorvatsku strávíte, každá aktivita, každý zážitek vykouzlí na vaší tváři úsměv při vzpomínce či zasnění.