Kategorie: 2004 / 06

Není dokonalejšího dopravního prostředku poháněného lidskou silou než jízdní kolo a každý rok si s nastupujícím létem tuto pravdu uvědomuje víc a víc lidí. Stále početnější skupina civilizačních „renegátů“ dává před přetechnizovaným svezením, založeným na spalování fosilních paliv, přednost dopřednému pohybu založenému na přenesení síly vlastních nohou na pedály bicyklu. Cykloturistika zažívá comeback do zemí českých, a kdo ještě nepodlehl tomuto fenoménu, má letošní léto jedinečnou příležitost učinit tak na akci nazvané Krásná země aneb putování napříč Českou republikou.

Návrat turistiky
Po velkém opadnutí domácí turistiky po roce 1989 se v několika posledních letech projevuje opačný trend. Spousta Čechů začíná z nejrůznějších důvodů dávat přednost dovolené u nás před zahraničím a doba, kdy tuzemská dovolená nebyla dostatečně prestižní, je tak doufejme definitivně pryč. Je to pozitivní trend, neboť krása české země, dobře známá v zahraničí, si zaslouží pozornost i nás domácích. Vždyť kde na světě bychom našli místo se skalními městy, vrcholky hor, středověkými hrady i romantickými vodními plochami jako stvořenými ke koupání v tak těsném sousedství. Není proto překvapením, že nejrůznější formy turistiky, která má v této zemi dlouholetou tradici, zažívají v současnosti renesanci.

Šlapeme, šlapeme…
Kromě víkendových výprav do hypermarketů všeho druhu je dalším turistickým odvětvím, které v současnosti Čechům nejvíce učarovalo, cykloturistika. Důvodů, proč se jízda na kole stává tolik oblíbenou, je několik a českému naturelu asi nejvíc vyhovuje, že je to jeden z mála aktivních pohybů, při kterém se dá sedět. Dalším velmi podstatným důvodem je rozvoj, kterým jízdní kola za poslední roky prošla. Ty tam jsou doby, kdy byla silnice pro cyklisty jedinou volbou, stejně jako Favorit, Eska či hit všech cyklistů z RVHP – kolo Ukrajina. Silniční kola byla zatlačena do pozadí horskými a trekkingovými, pro která není problém zvládnout jízdu prakticky jakýmkoliv terénem. Cyklisté se díky nim vymanili z oparu výfukových zplodin a vydali se do volné přírody, kde mohou využívat rozvíjející se síť cyklostezek. Na člověka s kolem je možné narazit na místech, která byla dříve výsadou pouze pěších turistů. Jízda na kole osvobozená od mantinelů silnice se pomalu ale jistě stává masovou záležitostí. Tomu se přizpůsobují i služby. S cyklisty počítají České dráhy, správci památek, hotely i restaurace. Kolo a jízda na něm se staly neodmyslitelnou součástí aktivní dovolené.

Krásná země
Ať už jste, nebo se teprve stáváte milovníkem cyklistiky, putování napříč Českou republikou s názvem Krásná země, kterého je magazín Koktejl mediálním partnerem, by nemělo uniknout vaší pozornosti. 1100 km rozdělených do 20 etap provede od 25. června fajnšmekry i cyklistické zelenáče osmi kraji naší republiky. Základním motem akce se startem v Chebu a cílem v Hrčavě na Ostravsku je znovuobjevování krás vlastní země. Tomu je přizpůsoben program všech 22 dnů putování, při kterém kromě kola můžete zkusit i další dopravní prostředky, jako například historickou lokálku, starou tatrovku, koňské spřežení, pradědečka současných kol kostitřas, parník a mnoho dalších. Památky, přírodní zajímavosti i cílová etapová města tvoří pestrou mozaiku tohoto letního putování. Za všechny jmenujme Karlovy Vary, Klatovy, Strakonice, Slapy, Jihlavu nebo Frenštát pod Radhoštěm. Trasa je programově vedena mimo hlavní silniční tahy, takže se nemusíte obávat konfrontace s automobilovým provozem.
Oprašte svůj bicykl
Zaujala-li vás pozvánka na toto velké letní putování, neváhejte. Oprášit svůj starý bicykl, nebo lépe pořídit si nový opravdu stojí za to. Pocit z volnosti pohybu ovládaného vlastní silou je neocenitelný. Při minulém ročníku této akce, pořádané agenturou cestovního ruchu Czech Tourism, se o tom přesvědčilo přes tisíc účastníků, kteří loni navštívili 51 zámků, 7 hradů, 9 hradních zřícenin a o jejichž blaho se staralo i několik místních pivovarů. Nechyběli mezi nimi herci, zpěváci ani politici. Dobrodružství zvané jízda na kole je dostupné opravdu každému.
Více o letním cyklistickém putování
najdete na www.krasnazeme.cz.

Pin It on Pinterest