Category: 1998 / 11

“Nový kmen bakterií tuberkulózy odolný vůči antibiotikům se šíří hrozivým tempem.” Tak zněl závěr epidemiologické zprávy přednesené ve Washingtonu 22. října 1997 u příležitosti konference konané z iniciativy Světové zdravotnické organizace (WHO). Hlavním zdrojem nové, velice nebezpečné tuberkulózy je Rusko a jeho věznice.

. . . . .

Ruská vězení nezaznamenala od pádu komunismu žádný pokrok. Jsou neustále přeplněna a vězni jsou vystavováni špatnému zacházení. Čekání na proces je mnohdy velice dlouhé. Po celou dobu vězňům hrozí nebezpečí nákazy tuberkulózou!

Ve vězení je téměř jedno procento ruské populace. Bezpečnostní orgány neustále ve velké míře zatýkají, v čemž je podporuje veřejné mínění požadující přísné tresty. Veřejnost tak reaguje na stoupající kriminalitu. Věznění osob také nahrává soudní systém, který umožňuje věznění zatčených až do doby konání procesu.

Přitom riziko, že se člověk dostane do styku s tuberkulózou, je ve vězení 40krát větší než na svobodě. Podle Moskevského střediska pro reformu vězeňství (MCRP) jí trpí 80 000 vězněných.


Přeplněné věznice, katastrofální hygienické
podmínky, špatná strava a nedostatek léčiv,
to jsou příčiny obrovského šíření smrtícího
viru tuberkulózy.

Už pouhým vdechováním je možné se nakazit bacilem tuberkulózy. Stačí, když nakažená osoba kýchá nebo kašle… Bacil přežívá ve vzduchu po celé měsíce, zejména v uzavřeném vězeňském ovzduší. A tak tuberkulóza řádí třeba ve vězeňské kolonii č. 33 v Marinsku, který leží mezi Novosibirskem a Krasnojarskem, asi 4000 km od Moskvy. Každý měsíc se tady tuberkulózou nakazí asi 80 lidí. Vězení je přeplněné – v zařízení postaveném pro 750 lidí je drženo 2000 osob, hygienické podmínky snesou výraz katastrofální a strava je více než špatná. Proto se uzdravování zdejších pacientů prodlužuje na celá léta. Situace je o to horší, že ze strany státu se nedostává podpory a léků je nedostatek.

V případě tuberkulózy je léčba účinná pouze tehdy, pokud se striktně dodržuje po dobu šesti měsíců. Pokud se léčebný režim nedodrží, bacil přežívá, stává se odolným vůči antibiotikům a šíří se v nové formě. A právě takové epidemie se vědci obávají. Podle ruských zdravotnických odborníků je šíření tuberkulózy za branami vězení zaviněno hlavně nedostatečně léčenými bývalými vězni, kteří cestují, vracejí se domů a nakazí své příbuzné.

Podle údajů WHO zahubila tuberkulóza v roce 1995 tři miliony lidí a každý rok přibývá osm milionů nových případů…

Pin It on Pinterest