Category: 1993 / 12

TEXT: STANISLAVA STEHNOVÁ

Jméno: Yai

Datum narození: 10. června 1972

Místo narození: Samutprakarn, Thajsko

Váha: 1114 kg

Délka: přes 6 m

To údaje o největším krokodýlovi, drženém v zajetí si můžete přečíst na tabuli v největší krokodýlí farmě na světě – Samutprakarn. Z hlavního města Bangkoku je vzdálené necelých 15 km. Krokodýl Yai, thajský hybrid, se narodil na farmě založené v roce 1950. Jejím původním cílem bylo zachraňovat před vyhynutím vzácné druhy krokodýlů. Nyní se k tomu záměru připojil zájem výnosného exportu krokod ýlího masa a kůže. Dnes žije na farmě téměř 40 tisíc krokodýlů. Líhnou se v inkubačních celách. Malý krokodýlek se vyklube z vejce po 65-70 dnech. Dva roky jsou pak chováni v pěstitelské školce v menších nádržích. Potom jsou rozdělováni podle věku do mnoha betonových kójí s vodními příkopy. Mláďata, která se líhnou jednou za rok, musí být chráněna sítí proti komárům, kteří by je mohli štípáním do očí oslepit. Naživu zůstává 70 % mláďat. U krokodýlů není obvyklé zvláštní onemocnění, dožívají se až 100 let. Pokud onemocní, jsou separováni a léčeni. Krokodýli a krokodýlci leží nehybně v tropickém vlhkém horku na slunci vedle sebe, přes sebe, na betonu i ve vodě. Nereagují na kolemjdoucí, pouze se občas líně odplazí do vody nebo do stínu. Vymrští se ale jako blesk, když si některý z jejich kolegů razí cestu přes hlavu druhého. Jejich vrozená útočnost se projeví v rychlé potyčce. Krokodýli na farmě zhltnou denně více než 5 000 kg masa, většinou kuřat a ryb. Jejich chuť k jídlu a bleskové pohyby si můžete sami vyzkoušet. Na dřevěných můstcích propojených nad jezírky si koupíte kousky kuřecího masa.

V zakalené vodě pod vámi tiše plují už dospělí krokodýli a o vhazovanou potravu tvrdě bojují. Rozevřené tlamy a velké zuby nahánějí skutečně návštěvníkům hrůzu. Syn zakladatele farmy, pan Prapakrn, nám při setkání řekl, že krokodýli v thajských řekách už vyhynuli. Poznamenal také, že zde mají několik krokodýlů z pražské zoo, kteří jsou původem z Kuby. Farma je prý dnes velmi výnosná. Za jeden kg zpracovaného masa v konzervě vyváženého do Japonska, USA a dalších zemí se platí 100 US dolarů. Na farmě se prodávají i výrobky z krokodýlí kůže, kabelky, pásky, boty,různé suvenýry i malí vycpaní krokodýlci. Jeden asi 30 cm dlouhý, přijde až na 130-150 US dolarů. U stánků nabízejí i polévku z krokodýlího masa, kterou můžete ochutnat i v restauracích v Bangkoku. Na souši nejsou krokodýli tak obratní jako ve vodě. Při častém styku s ošetřovateli zkrotnou alespoň tak, že nekoušou a lze na ně i sahat. Toho farma využila k půlhodinovým představením pro turisty. Dva cvičitelé, ozbrojeni bambusovými tyčemi za zvuku hudby vstupují do betonové ohrady s krokodýli a zahajují představení. Starší z nich vytahuje za ocas vyhlédnutého krokodýla a vleče ho pozpátku z vody ven. Ten se zmítá, hlavou a rozevřenou tlamou chňapá dozadu na útočníka, ale cvičitel ho vytáhne až doprostřed ostrůvku. Mladší také přinutí jiného pícháním bambusovou holí k tomu, aby popolezl z vody na suchou zem. Pomalu ho poťukává po hřbetě a dráždí i na tlamě. Klap…!

Ostrý zvuk zubů, které chňaply po tyči, se rozlehl hledištěm. To se opakuje několikrát. Za chvíli cvičitel před krokodýla poklekne, líbá ho na tlamu, otevírá ji a odhaluje velké ostré zuby. Jeho kolega usedá na hřbet svého krokodýla, opírá se o něho a dělá na něm stojku. Oba pak sbírají bankovky, které diváci hodili mezi desítku krokodýlů do ohrady. Vkládají je do otevřené tlamy zvířete, rukou ji pomalu zavírají. Jeden z nich pak tlamu opět otevře, opatrně bankovky vybírá a nakonec vloží svou hlavu mezi čelisti. Po tomto nebezpečném vystoupení diváci uvítají infantilní hrátky s krokodýlím mládětem. Cvičitel ho vytáhne za ocas na betonový ostrůvek, vezme do náruče a pootáčí dokola na všechny strany. Pak s ním usedne, uchopí jeho nohu do ruky a mává s ní na pozdrav. Přinutí mládě, aby mávalo divákům druhou nohou samo. Za potlesku diváků cvičitelé odcházejí. Na jejich nohou jsou vidět zřetelné jizvy… Prosperitu farmy zvyšuje i zoologická zahrada a další atrakce zábavného parku. Pořádají se představení se slony a slůňaty, opicemi, projížďky na slonech, velbloudech a ponících i miniaturním vláčkem kolem celého parku. Můžete se nechat vyfotografovat s rukou položenou na opravdov ém živém tygrovi, se šimpanzem v náručí nebo s krajtou kolem krku. I tohle, přes svou stupidnost, může být pro některé evropské zoo cesta, jak i bez dotací přežít a zachránit tak některé ohrožené druhy světové fauny…

Pin It on Pinterest