Category: 1999 / 05

Daubentonia madagascariensis

Ksukol je nepochybně jednou z nejvzácnějších poloopic a také patří k nejpodivuhodnějším zvířatům. Když v roce 1870 přinesli domorodci prvního ksukola francouzskému cestovateli Sonneratovi, vykřikovali jeho průvodci údivem “aye-aye”, a toto jméno již zůstalo. Pouze v češtině máme nic neříkajícího ksukola.

Je to skutečně bizarní zvíře, s jehož systematickým zařazením měli vědci potíže. Podivná hlava s velkýma očima a ušima, zvláštní chrup připomínající řezáky hlodavců, huňatý ocas a především utváření končetin vedly k tomu, že byl ksukol jeden čas řazen dokonce k veverkám. Aye-aye se pohybuje pomalu ve větvích a naslouchá, zda larvy hmyzu nehlodají dřevo. Poklepáváním prsty zjišťuje dutiny. Potom dlátovitými zuby vykouše otvor a dlouhým prstem larvy vytáhne. Když objeví ptačí vejce, opatrně ukousne špičku a namáčením nejdelšího, prostředního prstu, rychlým kmitáním a olizováním vyprázdní obsah. Aktivní je v noci.

Největší úspěchy v rozmnožování zaznamenali v Duke University Primate Centre v Durhamu v USA, odchov se také podařil ve spolupráci pařížské ZOO a ZOO Jersey.


Daubentonia madagascariensis
Ksukol

Rozšíření
– východní, severní a severozápadní Madagaskar

Velikost
– 360-440 mm, ocas 500-600 mm, hmotnost 2 kg

Biotop
– deštný a opadavý les

Biologie
– žije samotářsky, aktivní je v noci

Potrava
– sladké plody, ptačí vejce, larvy hmyzu

Stav v přírodě
– stav v ostrůvkovitých populacích klesá

Stav v péči člověka
– pouze čtyři ZOO chovají 24 zvířat, rozmnožuje se velmi vzácně

Příčiny ohrožení
– velkoplošná devastace biotopu

Stupeň ohrožení
– EN – ohrožený

Pin It on Pinterest