Bičovaný větry a vlnami oceánu vyrostl na jihozápadním pobřeží australského státu Viktorie labyrint divoce rozeklaných skalních monumentů Národního parku Port Campbell. Impozantní vápencové sloupy s malebnými názvy jako Dvanáct apoštolů, Londýnský most, Skalní brýle a Ostrovní archa se tu tyčí z vody do výšky mnohdy až sedmdesáti metrů.
Působení živlů, které za miliony let zatlačily pobřeží hluboko do vnitrozemí, odolaly díky pevnější struktuře usazeniny. Jednou je přírodní síly ale patrně stejně pohltí. Známý skalní most London Bridge byl například do roku 1990 spojen s pevninou dvěma klenbami. Avšak 15. ledna 1990 se při zvlášť bouřlivém moři první klenba bez varování zřítila a na druhém oblouku zůstala uvězněna mladá dvojice, kterou po dramatické akci vysvobodil až přivolaný vrtulník.
Skaliskům s neklidným mořem ostatně v minulosti říkali hřbitov lodí, ztroskotalo jich tu údajně sedmdesát. Úchvatná rokle Loch Ard dostala jméno po jedné z nich, která tu ztroskotala v roce 1878 a zahynulo při tom 52 námořníků. Jediné přístavní místo oblasti, vhodné pouze pro malé lodě, bylo Port Campbell Bay, které používali počátkem 19. století lovci velryb a tuleňů. Podle jednoho z nich, kapitána Campbella, dostalo místo jméno Port Campbell. Atraktivní skalní monumenty, které byly za národní park vyhlášeny v roce 1964, vyčnívají z moře po trase asi 30 kilometrů před tímto přímořským městečkem. Všeobecně jsou ale spíš známy jako Great Ocean Road (Velká oceánská cesta) podle dlouhé přímořské silnice, která park vápencových unikátů spojuje s hlavním městem státu Viktorie – Melbourne.