Text a foto Tomáš Kubeš „Ty jsi ještě nebyl v Bruggách?“ zeptal se mě před lety s absolutním údivem jeden belgický kamarád. Flanderské Bruggy jsou stejně jako Praha považovány za jedno z nejhezčích měst Evropy. Předvánoční čas je k návštěvě tohoto města ideální. Už kvůli ledovým sochám. V zimě se Bruggy mění k nepoznání. Turistů je jako šafránu, a to představuje jedinečnou šanci prozkoumat tiché uličky a zapomenutá zákoutí. Stejně jako jinde v Evropě jsou tu adventní dny s vůní skořice ze svařeného vína vyhrazeny nákupům dárků. Vánoční trhy se pomalu staly tradicí, bez které si ani tady nikdo neumí představit předvánoční čas. A bruslařská plocha na největším bruggském náměstí nabízí i radovánky, které se kdysi provozovaly za tuhých zim na kanálech.

Ovšem největším tahákem se už napevno stal velký stan hned naproti hlavnímu nádraží. Tady se každoročně odehrává exhibice fantazie a umění tvůrců ledových soch. Díky odolnému přístřešku stanu lze uvnitř uchovat teplotu minus pět stupňů Celsia, takže díla zůstávají uchráněna i při oblevě. „Račte vstoupit,“ lákají hned u vchodu pořadatelé. Jakmile se ocitnete uvnitř ledového království, pohltí vás velkolepost a dokonalost soch. Říše fantazie nabízí nezvyklou podívanou, jsou tu různí mágové, nebo třeba obyčejný ježek, který má dokonale propracovanou každou bodlinu, či norský troll s hrůzostrašným výrazem zdůrazněným blikotáním různobarevných světel. Čínské turisty zase fascinoval velký hlemýžď. Možná díky tomu, že jako velká skupina potřebovali na pozadí skupinové fotografie něco ohromného. Část soch slouží i k interaktivní zábavě, a tak se tu děti mohou sklouznout na ledové skluzavce, jinde vede tajemná chodba do sluje, kde je ukryt povoz s pokladem, a za velkou zdí se ukrývá hororový hřbitov. Kapitán Flint s nezbytným papouškem kormidluje svůj koráb kamsi do dáli, jinde z ledové sluje vykukují velké ruce. Do toho všeho se rozsvěcejí různá světla, která prosvítají ledem a dotvářejí nezvyklou podívanou.
Aby si každý představil, jak takové sochy vznikají, musí zavítat nejdříve do dalekého Laponska, odkud se přivéze více než tři sta tisíc kilogramů čistého krystalického ledu a čtyři sta tun čistého sněhu. To všechno je třeba připravit s předstihem pro úspěch výstavy. Poté jsou pozváni „ledoví sochaři“ z různých koutů světa, kteří se na dlouhé čtyři týdny vrhnou do práce. Výsledkem této „sochařské Olympiády“ je každoroční fascinující výstava, která je vždy věnována jinému tématu.
RADY NA CESTU
● Město Bruggy má spoustu přízvisek, jako třeba Město milenců nebo Město čokolády. Od rušného Bruselu jej dělí pouhá hodinka cesty vlakem. Středověký ráz někdejšího centra obchodu, které prosperovalo díky nedalekému přístavu, se zachoval kvůli tomu, že Bruggy upadly v zapomnění. Genius loci zasáhne každého, ať už stojí na největším náměstí pod mohutnou věží Belfry, mezi vysokými domy s výstavními štíty nebo pluje na lodičce mezi kanály, které se tiše vinou celým centrem. Stránky města www.brugge.be, informace v češtině lze nalézt na stránkách Flanderské cestovní centrály v Praze www.flandry.cz
● Letošní výstavu ledových soch je možné navštívit do 11. ledna 2009 denně od 10 do 19 hodin. Výstavní pavilony najdete hned proti vlakovému nádraží. Vstupné činí jedenáct eur pro dospělé, důchodci a studenti platí devět eur, děti sedm eur. Více na www.icesculpture.be
● Nejvhodnějším spojením pro cesty do Flander je let z Prahy do Bruselu. Zpáteční letenka se může pohybovat okolo 2000 Kč včetně tax. Vlaky vyjíždějí z bruselského nádraží směrem na Bruggy každou hodinu, cena jízdenky je 12,30 eur, zpáteční dvojnásobek. Pokud pojedete o víkendu, můžete ušetřit na jízdném, protože pak vás vyjde zpáteční jízdenka na 13 eur.