Daleko za polárním kruhem ve švédské vesnici Jukkasjärvi začínají právě teď v říjnu recyklovat jeden hotel. Jde totiž o stavbu z ledu a sněhu, která každé jaro roztaje. Icehotel, největší iglú na světě, má 63 pokojů, 16 apartmánů, ledovou galerii, bar, kinosál i svatební kapli a ročně v něm přespí na 16 tisíc osob. Na stavbu se spotřebuje 30 tisíc tun přírodního i umělého sněhu. Ten je sněhovými děly ládován do speciálních železných forem. Hned jakmile sníh zmrzne, formy se odstraní a použijí na vybudování pokoje. V prosinci, kdy je za polárním kruhem neustálá tma, je hlavní budova už hotová a začínají práce na interiéru. Veškeré vnitřní vybavení – okna, dveře, sloupy, stoly, křesla, lampy a sochy, dokonce i bar včetně sklenic – se vyrábí ze 3,5 tisíce tun křišťálově čistého ledu z nedaleké řeky Torneälven. Ohromné ledové kvádry z řeky vyřezali už v březnu a doteď je skladovali v tzv. Icehotel Artcenter, hale o rozloze 1500 m2, fungující během léta jako lednice.
Zatímco venku klesají noční teploty během zimy až na minus 40 stupňů Celsia, uvnitř hotelu je kolem minus 5 stupňů. Hotelová obsluha se však o pohodlí hostů postará. Půjčí jim speciální spací pytle s bavlněnou vložkou, ve kterých lze přespat jen ve spodním prádle a čepici, a také ohlídá ostatní svršky, které by do rána byly jako kus ledu. Zmrzlíkům doporučují před vyspáním navštívit zdejší Absolut Icebar. Nocování na ledovém hranolu s dřevěnou deskou pokrytou matracemi, polštáři a pravými sobími kožešinami, kdy neobyčejnost okamžiku doplňuje svit svíček a absolutní ticho (masivní stěny dokonale pohlcují okolní zvuky), patří k jedinečným zážitkům.
V hotelu je každý pokoj jiný, většina jednoduchých dvoulůžkových. Za příplatek se však v apartmánu můžete těšit pohledem na umělecké ledové skulptury, např. nad vaším spánkem může bdít ledový sob, Buddha nebo třeba i zmrzlý Tutanchamón. Ráno vás ze sna probudí laponská ledová královna s horkým brusinkovým drinkem. Po takto strávené noci přijde vhod horká sauna s ochlazením – jak jinak – v řece s dírou v ledu.
Po více než deseti letech zkušeností se z Icehotelu podařilo udělat výhodný exportní artikl. Kopie ledového hotelu dnes najdete třeba na severozápadě USA nebo v kanadském Quebecu. Uskladněné jeden a půl tuny těžké hrubé ledové bloky z Icehotel „Art centra“ se využívají pro stavbu soch a ledových barů kdekoli na světě. Vývoz ledu se podílí na obratu firmy Icehotel plnými 20 procenty. Ledové bary se už ocitly třeba v Aténách, na plážích v Singapuru, Tel Avivu i uprostřed vyprahlé Sahary. „Nic není nemožné, když pracujete s tímto třpytivě nádherným švédským ledem z řeky Torneälven,“ tvrdí lidé z firmy. Na důkaz svých slov pak každou zimu už od roku 1989 postaví ve vesnici Jukkasjärvi nový unikátní Icehotel.
Category:
2003 / 10