Category: 1996 / 12

MICHAL NOVOTNÝ žije v Brně, studuje AVU v Praze v ateliéru profesora J. Davida. Je členem skupiny Luxus.


autor Michal Novotný

Proč maluješ a neděláš třeba prostorový věci?

Je to praktičtější. Na světě je málo místa. Obraz je okno do jiného světa a prostoru, který místo nezabírá.

Co vidíš v prostoru?

Hloubku.

Co je v hloubce?

Věci, který ještě nejsou namalovaný. Mám potřebu namalovat je.

Jak víš, že nejsou namalovaný?

Já je maluju jinak, v jiných vztazích. Například ryby pod vodou a slunce nad vodou. Není běžné je v přírodě spojit, ale na obraze jsou znakem.

Proč jsi namaloval zlaté ryby a zlaté slunce?

Hlavně jsou tam labutě. Podívej se: četl jsem Cannetiho ­ „Masa a moc“. Tam píše o nějakým paranoikovi, který si myslel, že je strašně bohatý a chtěl dát svému císaři tisíc zlatých zámků, před kterýma bude tisíc zlatých jezer, a na kterých bude plavat tisíc zlatých labutí. To se mi tenkrát hodně líbilo, taky proto, že jsem tou dobou maloval labutě. Asi po roce jsem si říkal, že namaluju nějaký zlatý obraz, tak jsem si na to vzpomněl ­ k těm labutím jsem přidělal ještě slunce a ryby.

Hejna labutí, ryb a sluncí vytváří na obraze rastr. Proč používáš rastry?

Myslím, že rastr je dnes důležitá věc. Je to dnešní pohled na všechno. Mám pocit, že musím vstřebat nezbytné. Je to jednoduché ­ chceš namalovat květiny nebo třeba jahody. To už určitě někdo maloval. Aby to někoho zajímalo, chci to udělat nějak současně.

Do jaké míry tě zajímá estetika?Třeba tohle?… Mě estetika moc nezajímá. Myslím, že to je mrtvá krása převedená do slov, ale snažím se namalovat na svoje obrazy pěkný věci. Třeba z toho fakt časem bude estetika. Ale znáš to, něco krásnýho v hrůzném světle ­ nebo obráceně ­ a získá to na zajímavosti a efektu.

Co pro tebe znamená efekt?

Zbytečnost, luxus. Efekt je to, co tě zaujme na první pohled. Někde je to důležité, ale v obrazech, když jsou jenom efektní a pod tím už dál nic není, tak tě přestanou brzo bavit.

Řekl jsi luxus. Jsi členem skupiny Luxus. Pokud vím, nosila se v umění dost často chudoba. Je fakt, že byli umělci až na pár výjimek dost chudí, ale myslím, že se právě proto z chudoby stala image „svobodných, rozervaných bohémů“, která teď vyznívá trochu směšně ­ nebo se mýlím? Vy přece taky nemáte moc peněz? Tak proč „Luxus“?

Luxus pro mě neznamená ani tak peníze, jako spíš krásu. Něco co tak nutně nepotřebuješ, ale vlastně kvůli tomu žiješ. Ale ty chceš asi vědět něco o skupině „Luxus“, kterou jsme založili s Vilémem Kabzanem, Jakubem Špaňhelem, Františkem Matouškem a Davidem Adamcem. Je to skupina nového typu. Nespojuje nás styl, jenom to, že v současné době malujeme obrazy. Spojuje nás právě naše rozdílnost životních zkušeností a výtvarných přístupů. Dohromady totiž vytváříme ucelený komplex, zahrnující malbu od lyriky po expresi, od abstraktní malby po realismus. Pracujeme klasickou malířskou technikou a na druhou stranu používáme netradiční materiály a postupy. Takže spíše je „Luxus“ firmou, schopnou uspokojit jakékoli představy o obrazu.

Co máš rád za muziku?

Ta dnešní taneční hudba, to je to nejlepší, co znám (house, progresive dance). Celý hodiny se ti překrývají rafinované rytmické plochy a pořád tě to baví, záleží jen, jak dlouho vydržíš poslouchat. A taky Wagnerovy opery, ty jsou taky hrozně dlouhý.

Rytmus?

Hudba je nejlepší na tanec a k tomu rytmus potřebuješ. Je to prostředek ke spojení těla a duše, člověka s člověkem, lidstva s Bohem, Boha s nekonečnem, atd… Všichni jsme zakleti v rytmu, kterýmu říkáme čas, ne? Tys byl v Africe, tak to musíš znát od černochů.

Futurismus?

Mám to rád, dobrý retro, ne? Chtěli, pro nás trochu naivně, aby to šlapalo.

Myslíš futuristy?

Ano, jejich ideály, fašismus, čistota. Hodně se futurismus dnes objevuje. I v touze proniknout do vesmíru. Podívej se okolo sebe ­ rychlí lidi, rychlá muzika, rychlý káry a motorky. Ale já bych nejraději občas jen tak seděl a vůbec se nehýbal.

Co děláš, když nemaluješ?Dělám ještě šperky, a to s jedinou ambicí, aby je lidi nosili co nejdýl. Je to pěkná práce se zlatem, stříbrem a drahými kameny, je to luxus.
Protože jsem ryba, hrozně rád plavu, taky mám holku a miluju sport, hlavně karate. V létě jezdím rychle na kole a v zimě rychle bruslím. Loni jsem dokonce skončil pod ledem. Byla to velká legrace. Zajímají mě hry, hlavně ty bez konce ­ biliár, šachy… Sbírám nože, mrtvý hmyz a zubní kartáčky. Rád kouřím, piju a jím. Jó ­ čtu a chodím do kina, občas na výstavu. 

Pin It on Pinterest