Category: 2010 / 01

Dobyl severní pól. Mimo jiné. Více než dvacet tisíc kilometrů nemilosrdnou Arktidou  urazil  pěšky,   na lyžích, v kajaku a na lodi. Málem to nepřežil. Uvízl v ledové  vodě,   na  tváři  cítil  tesáky  ledního medvěda, mráz znehybňoval jeho tělo. Společníkem mu byla naprostá tma polární noci. Seznamte se,  to  je Mike Horn. Když budeš mít strach, umřeš. Když strach mít nebudeš, taky umřeš. Tak proč se bát? To  řekl  Mike  Horn norskému polárníkovi Borge Ouslandemu u mysu Artičeskij 21. ledna 2006. Spolu s ním byli  prvními  lidmi v historii, kteří dosáhli severního pólu pěšky a během polární  noci.   Výprava  znamenala  šedesát  dní chůze i plavání ze kry na kru ve tmě a v extrémních teplotách. Aby Horn takovou zátěž zvládl,   trénoval dvě až pět hodin denně jako atlet, připravující se na olympiádu.

NEPOLAPITELNÝ  DOBRODRUH

Jihoafričan Mike Horn, jeden z nejslavnějších dobrodruhů současnosti,  je  fenomenální  úkaz,   démon  překonávající hranice lidských možností. Je to také jedna z osobností, na kterou si magazín Koktejl téměř sáhl.   Horn měl totiž minulý rok vystoupit jako hlavní hvězda filmového festivalu Tourfilm. Dojednat  jeho  návštěvu znamenalo dvouletou komunikaci a ladění termínů. Pak už to skoro vyšlo,  nebýt  velkolepého  projektu  – expedice Pangaea, která bohužel pro nás musela odstartovat v době konání festivalu. Tak nám Horn,  věrný své reputaci  nepolapitelného  dobrodruha,   upláchl,   ale  i  tak  ve  Varech  byl.   Tedy  virtuálně, prostřednictvím skype. Jak nám sdělil Josef Schütz, prezident Tourfilmu, stále věří,  že  jednou  se  mu podaří Horna do Varů dostat. Živého.

PLACHETNICE A DALŠÍ VÁŠNĚ

Na počátku Hornových  dobrodružství  byla vášeň pro plachetnice. Takže nic podivného na tom, že  se  po  tvrdém  tréninku  a  několika  významných sportovních úspěších v tomto odvětví sám rozhodl pro svéráznou cestu kolem světa.   Rázem  se  proslavil jako první člověk, který dosáhl takového výkonu. Na osmimetrovém trojstěžníku  přeplul  Atlantský  oceán od západního pobřeží Afriky do Jižní Ameriky. Odtud  se  pěšky  a  s  pomocí  malé  pirogy  dostal  přes amazonskou džungli na západní pobřeží, kde ho opět čekal jeho trojstěžník. Následovala tříměsíční plavba Tichým oceánem  do  Indonésie  a  Indického  oceánu. Afriku absolvoval střídavě pěšky, na horském kole a s pomocí další pirogy.   Po  zkoumání  džunglí, kdy sjel Amazonku v neoprenu s ploutvemi a malým plovákem, nebo když se vznesl z vrcholu  peruánského  Huascaránu (6768 m) v deltaplánu, dostal chuť prozkoumat království ledu. Dobytí severního pólu pojal po hornovsku, ale ani on se neúspěchu nevyhnul. Pokus o samostatný přechod severního  pólu  v  roce  2002  skončil  po pětačtyřiceti dnech pro Mikeovy tragické omrzliny prstů. Vítězové se ale nevzdávají, takže  krátce  nato podnikl sám a bez  pomoci  jakéhokoli  dopravního  prostředku  pěší  polární  expedici  kolem  severního polárního kruhu. Trasu o délce přes dvacet tisíc kilometrů v prostředí s teplotami klesajícími až k  -60 °C, zvládl za dva roky a tři měsíce. V následujícím roce (2007) Mike Horn je bezesporu silná osobnost  a jeho poslední projekt Pangaea je velkolepá věc, pro kterou se  mu  podařilo  získat  sponzory  světových jmen. Co se mě týče, poznal jsem Mikea Horna jako vstřícného člověka, který  především  není  sólista  – dává příležitost a prostor lidem kolem sebe, v expedicích Pangaea navíc skutečně mladým lidem, které  se snaží originálním způsobem nadchnout pro dobrou věc. A to mě na něm baví, nepoužívá zájmeno já, ale  my. V tomto je pro mě ojedinělý.

PANGAEA VYPLOUVÁ

 Rokem 2008 zahájil Horn čtyřletý projekt, který si opět získal celosvětovou pozornost. Na výpravách jachtou Pangaea, postavenou z recyklovaného  hliníku a s  maximálními  požadavky  na  šetrnost  k  životnímu  prostředí,   dává  prostor  mládeži,   vybírané celosvětovým náročným konkursem. Protože Mika Horna máme stále v hledáčku koktejlovského zájmu,   dáváme si dohromady informace, které se o něm objevují. Máme přehled  o  jeho  extrémních  výpravách,   o  jeho úspěších, kdy často stanul na stupínku pro prvního pokořitele. Kupodivu ale nevíme nic o  něm,   o  tom, jaký je to v jádru člověk. Jak tedy vidí Mikea Horna po týdnech strávených doslova na jedné  lodi  Simon Havas? „Mně se zdá bezvadný a jsem přesvědčený, že by mohl být spoustě lidí příkladem. Je na  něm  znát, že toho dost prožil a vždycky se rozhodoval podle sebe. Neskrývá svoje  myšlenky  a  pocity,   je  velmi otevřený. Má nezlomnou vůli a sebedůvěru, bez kterých by  své  expedice  nezvládl.   Ale  také  důvěřuje ostatním, dokáže mluvit  s  lidmi  a  má  skvělou  schopnost  předat  jim  obrovský  kus  svého  pevného přesvědčení, motivace a naděje. Setkání s ním rozhodně zanechá v člověku  nesmazatelný  dojem. “  Prvním cílem Pangaey se šesti teenagery v roli mladých průzkumníků na palubě  byla  v  říjnu  2008  Antarktida, zabývali se měřením sněhu a ledu, pozorováním

tučňáků a podobně.

mike

 Následovala expedice na Nový  Zéland  v květnu 2009, kdy Hornův tým spolu s devíti přírodu milujícími „puberťáky“ měřil teplotu a  slanost  vod, pozoroval delfíny a celkově se zabýval zdejší faunou a flórou. Zatím  poslední  ze  série  byla  výprava „Indonésie – Malajsie“. „Mike pevně věří v rozum a sílu dalších generací, které změní lidské  chování  k přírodě k lepšímu,“ dodává Simon. „Když dělal své sólo expedice,   začal  uvažovat  o  budoucnosti  naší planety. Ví, že my ji převezmeme, chce motivovat mladé lidi a  nabídnout  jim  příležitost,   kterou  on neměl. Expedice Pangaea je výsledek jeho dvacetiletých snah a boje o to, aby mohl předávat své  znalosti mladším generacím. Za naši skupinu musím říct, že nás přijal velmi otevřeně  a  jednal  s  námi  férově. Hodně si dával záležet, aby nikoho nepreferoval. Dokázal nás všechny nadchnout  –  a  rozhodně  nešlo  v první řadě o adrenalin a fantastická dobrodružství na moři, pod vodou,  v  pralese  a  v  jeskyních. I okamžik, kdy pomáháte mláděti mořské želvy, které se snaží využít všech svých sil,  aby  se  dostalo  co nejrychleji do moře, může podstatně změnit váš život.“

Pin It on Pinterest